Reklama

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Łobeskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


Dekanat: Resko
Siedziba parafii: Starogard Łobeski 9A/3
Liczba wiernych: 1 060
Proboszcz: ks. Krzysztof Sebastianów
Kościół filialny: Stara Dobrzyca - pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Wspólnoty: ministranci
Czasopisma: "Niedziela" - 5 egzemplarzy

Starogard Łobeski jest wsią położoną 9 km na wschód od Reska, przy skrzyżowaniu dróg do Łobza, Płotów i Świdwina. W przeszłości była tu jedna z głównych siedzib potężnego rodu pomorskiego von Borcków. W XVII w. wybudowali oni barokowy pałac i założyli park. Po wojnie ich majątek przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecnie ludność wsi po upadku PGR trapiona jest przez duże bezrobocie. Na miejscu brak perspektyw pracy, ludzie szukają jej na wyjeździe, żyją z zasiłku lub emerytur starszej generacji.
Świątynię fundowali i byli jej patronami von Borckowie. Wzniesiona została w latach 1578-79, jest zatem jedną z najstarszych, zachowanych budowli sakralnych konstrukcji szachulcowej (ryglowej). Do wykonania ścian użyto drewna dębowego na szkielet i cegły ceramicznej do wypełnień pól międzyryglowych, które otynkowano i pomalowano na biało. W 1908 r. dobudowano do kościoła masywną, murowaną wieżę, dominującą w bryle, dwukrotnie wyższą od nawy, z częściowo nadwieszoną najwyższą kondygnacją. Przy ścianie południowej znajduje się spora, murowana przybudówka, wzniesiona ok. 1958/59, mieszcząca zakrystię. Główne wejście do kościoła prowadzi przez portal w ścianie zachodniej, w formie tympanonu wspartego na dwóch pilastrach i zwieńczonego krzyżem. Wnętrze tynkowane, przykryte stropem drewnianym o 13 belkach stropowych. Z neogotyckiego wyposażenia zachował się prospekt organowy i stojąca przy wejściu do zakrystii chrzcielnica. W dwóch oknach prezbiterium witraże ufundowane przez von Borcków w 1908 r., wykonane przez zakład Hansa Schreibera z Berlina. Przedstawiają Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz herby fundatorów. Przy kościele znajduje się cmentarz. Jest na nim kwatera rodowa von Borcków, z wysokim trzymetrowym granitowym krzyżem.
Parafia w Starogardzie Łobeskim została erygowana 31 grudnia 1986 r. Pierwszym jej administratorem był ks. Zenon Łuczak (1986-90), pierwszym proboszczem ks. Michał Jaskowski (1990-93), od 1 lipca 1993 r. jest nim ks. Krzysztof Sebastianów.
Ks. Krzysztof Sebastianów urodził się w Tarnowie. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie, otrzymując święcenia kapłańskie 15 grudnia 1985 r. Przed przybyciem do Starogardu Łobeskiego pracował jako wikariusz w Szczecinie, najpierw w parafii pw. św. Kazimierza, potem w parafii pw. św. Józefa na Pomorzanach, następnie w Policach w parafii pw. św. Kazimierza. Później była Stepnica i parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogardzie. 1 lipca 1993 r. ks. K. Sebastianów został proboszczem w Starogardzie Łobeskim.
Parafia nie dysponuje plebanią. Nie udało się odzyskać dawnej "pastorówki". Ksiądz Proboszcz mieszka i prowadzi kancelarię w jednym z mieszkań w bloku.
Do parafii należy kościół filialny w Starej Dobrzycy pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Stara Dobrzyca to niewielka miejscowość oddalona o 6 km od kościoła parafialnego. Leży nad jeziorem, oprócz niewielu miejscowych parafian przebywają tu do kościoła goście korzystający z domków letniskowych. Tutejszy kościół też jest zabytkiem, wybudowanym w początku XVIII w. w konstrukcji ryglowej. Był on bardzo zaniedbany. Godne podkreślenia jest, że oba zabytkowe kościoły parafii, staraniem poprzedników, a przede wszystkim proboszcza ks. Krzysztofa Sebastianowa zostały poddane remontom i obecnie cieszą oczy miłośników architektury ryglowej.
W niedzielę Msze św. odprawiane są w: Starogardzie Ł. (godz. 9.30 i godz. 12.30) i Starej Dobrzycy (godz. 11.00). W dzień powszedni godzina Mszy św. w Starogardzie jest ruchoma w zależności od możliwości kapłana w ustaleniu z parafianami.
W parafii jest szkoła podstawowa licząca około 120 uczniów. Ks. K. Sebastianów ma w niej 15 godz. katechezy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Maryja Matką Kościoła

Na całym świecie w obrządku łacińskim obchodzone będzie wspomnienie Maryi Matki Kościoła – postanowił Papież Franciszek. W Watykanie opublikowano dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 11 lutego bieżącego roku. Informuje on, że decyzją Ojca Świętego wspomnienie to będzie obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego

Więcej ...

Noc Muzeów w Twierdzy Zmartwychwstanek

2024-05-19 17:18

Archiwum sióstr zmartwychwstanek

Gmach prowadzonych przez siostry zmartwychwstanki Szkoły Podstawowej i Liceum na stołecznym Żoliborzu otworzył wczoraj swoje wnętrze dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj