Reklama

Kościół

Abp Tadeusz Wojda wprowadził w archidiecezji gdańskiej posługę diakona stałego

archidiecezja.pl

- Należy przyjąć dar Boży, przywracając ten stan dla dobra wiernych - napisał w komunikacie metropolita gdański. Pierwsza rekrutacja trwa do 15 września.

Metropolita gdański, wprowadzając posługę diakona stałego, nawiązał do dnia Pięćdziesiątnicy. - Wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym i zaczęli głosić wielkie dzieła Boże. Wtedy zrodził się Kościół, który głosi Ewangelię aż do dziś - napisał arcybiskup. Zaznaczył, że Duch Święty obdarza wierzących różnymi charyzmatami i powołuje do rozmaitych posług w Kościele. - Niektóre posługi są konsekwencją przyjętych w Kościele święceń, inne natomiast są powierzane mężczyznom i kobietom przez obrzęd ustanowienia ich lektorami, akolitami i katechistami. Każda z tych posług jest w Kościele niezwykle ważna - dodał hierarcha.

Zwrócił uwagę, że to Sobór Watykański II odnowił urząd diakona w Kościele, który od V wieku pozostawał jedynie etapem przejściowym dla kandydatów do święceń kapłańskich. Metropolita podkreślił, że diakon stały może wspomagać pasterzy w posłudze liturgicznej i duszpasterskiej. - Może udzielać chrztu, błogosławić małżeństwa, rozdzielać Komunię świętą, głosić kazania, przewodniczyć pogrzebom. Może również angażować się w różne formy parafialnej i ponadparafialnej aktywności: pracować z młodzieżą, w szkole, w służbie zdrowia; podejmować działalność charytatywną; animować dzieła nowej ewangelizacji, czy formować różnego rodzaju grupy zawodowe - wyjaśnił abp Wojda.

W tym kontekście i w obliczu malejącej liczby powołań metropolita gdański podkreślił, że diakonat stały należy przyjąć jako dar Boży i przywrócić ten stan dla dobra wiernych. - Wiele jest posług w Kościele. Trzeba jednak pamiętać, że sakramentalny akt święceń jest czymś więcej niż zwykłe wybranie, nominacja, delegacja lub ustanowienie. Jego konsekwencją jest dar Ducha Świętego, który pozwala sprawować świętą posługę w Kościele. - zwrócił uwagę hierarcha. Zastrzegł jednocześnie, że nie można udzielać święceń diakonatu chętnym, ale tylko tym, których wezwie Kościół, tzn. których wskaże sam biskup lub przedstawią prezbiterzy po rozpoznaniu konkretnej potrzeby we wspólnocie wiary, której przewodzą. - Dobro Kościoła gdańskiego, całej wspólnoty i poszczególnych wiernych stanowi więc pierwszą rację wprowadzenia w naszej archidiecezji diakonatu stałego - stwierdził arcybiskup.

Przypomniał, że diakonem stałym może zostać żonaty mężczyzna po 35. roku życia, z minimum dziesięcioletnim stażem małżeńskim i za pisemną zgodą małżonki, jak również kawaler ślubujący celibat w wieku nie niższym niż 30 lat. Dopuszczenie do diakonatu jest uwarunkowane ukończeniem studiów magisterskich z zakresu teologii i odbyciem czteroletniej formacji duchowej w trakcie ich trwania. - Zawierzam sprawę powołań modlitwie wspólnoty naszej archidiecezji i udzielam pasterskiego błogosławieństwa na czas rozeznawania powołania - napisał w komunikacie abp Wojda.

2023-05-27 17:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Tadeusz Wojda: Posługa biskupa winna nabrać nowego kształtu

T. Margańska/www.flickr.com/photos/episkopatnews

- Jest rzeczą całkowicie zrozumiałą, że mój sposób bycia i zarządzania będzie inny od abp. Sławoja Leszka Głódzia, czy wcześniej abp. Gocłowskiego – deklaruje w rozmowie z KAI nowy metropolita gdański, abp Tadeusz Wojda.

Więcej ...

By nieść chwałę Bożą

2023-09-23 18:40

Katarzyna Krawcewicz

W Zielonej Górze trwa Szkoła Charyzmatów, którą prowadzi Damian Stayne.

Więcej ...

Polacy oddają hołd św. Janowi Pawłowi II

2023-09-24 08:08

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Przy grobie św. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana Bazyliki watykańskiej ciągle są tłumy. Przychodzą tu turyści z całego świata zwiedzający Bazylikę, ale przede wszystkim wierni, którzy chcą oddać cześć Papieżowi z Polski i pomodlić się przy jego relikwiach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy...

Kościół

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy...

Tomasz Samołyk widział film

Wiadomości

Tomasz Samołyk widział film "Zielona Granica" i mówi,...

Ojciec Pio, dziecko z Pietrelciny

Święci i błogosławieni

Ojciec Pio, dziecko z Pietrelciny

Kochaj jak Ojciec Pio

Wiara

Kochaj jak Ojciec Pio

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci...

Wiara

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci...

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji...

Komentarze

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji...

Matka Boża Płacząca

Wiara

Matka Boża Płacząca

Kontakt

Kontakt