Reklama

Niedziela Lubelska

Akademia Kozłowiecka

Ewa Kamińska

Data XII Akademii Kozłowieckiej w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce – 13. maja – nie była przypadkowa. Tego dnia przypadła 42. rocznicę zamachu na papieża św. Jana Pawła II, dzień wcześniej 77. rocznica sakry biskupiej bł. Stefana Wyszyńskiego, a 8 maja 1953 roku podczas Konferencji Episkopatu Polski uchwalono treść listu do rządu PRL, będącego stanowczym protestem wobec łamania zawartych porozumień. Na spotkanie w Kozłówce przybyło ponad 100 osób, nie tylko z Lubelszczyzny, ale także z Podkarpacia.

Akademię rozpoczęła zgodnie z tradycją Msza Święta w Kaplicy pałacowej, której przewodniczył ks. dr Krzysztof Stola. W homilii mówił m.in. o budowaniu społeczeństwa chrystusowego – Civitas Christiana – przez członków Stowarzyszenia. Przypomniał słowa, jakie św. Jan Paweł II powiedział 21 maja 1995 r. w Żywcu: „Śpiewam wielkanocną antyfonę i modlę się razem z wami za naszą ojczyznę i za wszystkich rodaków; […] o wytrwałe budowanie Polski na fundamencie sprawiedliwości, solidarności i miłości społecznej”. Nawiązując do słów Prymasa Stefana Wyszyńskiego, że kiedy przyjdą nowe czasy, wymagające nowych świateł i mocy, Bóg je da w swoim czasie, powiedział, że obecnie daje je m.in. w znaku rzeczywistości, której na imię „Civitas Christiana”.

Po Eucharystii można było zobaczyć „pielgrzymującą” po Polsce wystawę „Wyszyński – Pater Patriae”, dedykowaną Prymasowi Tysiąclecia z okazji jego beatyfikacji. Ekspozycja w Kozłówce, to ponad połowa z ok. 120 prac wykonanych w różnych technikach przez prawie 90 artystów.

W odnowionej Teatralni artyści Teatru Piosenki Fundacji im. Romana Kołakowskiego wystąpili z koncertem „NON POSSUMUS”, upamiętniającym św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego. Utwory, odnoszące się do najważniejszych wydarzeń ich życia, głęboko poruszyły serca słuchaczy. Artyści nagrodzeni zostali owacjami na stojąco.

Reklama

Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie opowiadała, jako świadek, o relacjach, jakie łączyły kardynała Karola Wojtyłę – papieża Jana Pawła II – z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Jej opowieść przybliżyła mniej oficjalne chwile, świadczące o ich głębokiej przyjaźni. Mówiła, że mimo usiłowań ze strony ówczesnych władz komunistycznych, starających się poróżnić ich ze sobą, obaj wiernie solidaryzowali ze sobą i nigdy nie dali się sprowokować do rywalizacji czy konfliktu. Gdy śmiertelnie chory Prymas dowiedział się o zamachu na Jana Pawła II, prosił, by już nie modlono się za niego, tylko za papieża. Świadomie oddał swoje życie za ciężko rannego Ojca Świętego.

Bogdan Kędziora, historyk, przypomniał wypowiedzi Prymasa Tysiąclecia do ludzi kultury. Podkreślał stanowczość i aktualność jego słów, kierowanych zwłaszcza do dziennikarzy i pisarzy, od których żądał wręcz uczciwości i bycia sługami słowa. Podkreślał, że serce, aby dawało słowo prawdy, musi być wolne, a etosem tej wolności jest służba prawdzie. Ostrzegał przed pisaniem dla pieniędzy, bo wtedy pieniądz rządzi pisaniem. Wzywał do odpowiedzialności za słowo. Jest to nadal aktualne, kiedy takiej odpowiedzialności brakuje.

Po wykładach uczestnicy przejechali do Starego Tartaku, gdzie ks. kan. Andrzej Juźko poświęcił nowy krzyż przydrożny, ufundowany przez Nadleśnictwo Lubartów, postawiony przy pomocy lokalnej społeczności przy Gościńcu Nowostawskim. O takich miejscach kultu i pobycie ks. Stefana Wyszyńskiego w Lasach Kozłowieckich opowiadał Michał Sieczka. Wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik dziękował wszystkim zaangażowanym w odnowienie w okolicznych lasach przydrożnych krzyży. Przy kwaterze myśliwskiej Nadleśnictwo Lubartów przygotowało dla wszystkich smakowity poczęstunek.

W Kozłówce rozpoczęła się już Noc Muzeów. Uczestnicy Akademii mogli więc przejść wraz z innymi zwiedzającymi przez pomieszczenia pałacowe, podziwiając dzieła sztuki i wyposażenie rezydencji.

Akademia Kozłowiecka, ciesząca się coraz większym zainteresowaniem, nawiązuje do wykładów bł. Stefana Wyszyńskiego w Kozłówce w latach okupacji niemieckiej. Organizowana jest przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce od 2018 roku. Jej rozwój jest możliwy dzięki realizowanemu przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” projektowi Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego, sfinansowanym przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich 2018-2030. Majowy, niezwykle bogaty program Akademii możliwy był także dzięki pomocy i wsparciu Nadleśnictwa Lubartów oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Powiatu Lubartowskiego.

2023-05-27 19:01

Wybrane dla Ciebie

Ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii Mt 20, 1-16a.

Więcej ...

Święty od zadań trudnych

Biuro prasowe OFMCap – krka

Więcej ...

Uhonorowany za wieloletnie zaangażowanie

2023-09-24 08:05
Piotr Barczak (drugi od lewej) został nagrodzony Orderem im. ks. prałata Antoniego Sołtysika

Kornelia Kusiowska

Piotr Barczak (drugi od lewej) został nagrodzony Orderem im. ks. prałata Antoniego Sołtysika

Dziś w Rudach kończy się trzydniowe zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W jego trakcie nasz diecezjanin Piotr Barczak odznaczony został Orderem im. ks. prałata Antoniego Sołtysika.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy...

Kościół

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy...

Tomasz Samołyk widział film

Wiadomości

Tomasz Samołyk widział film "Zielona Granica" i mówi,...

Ojciec Pio, dziecko z Pietrelciny

Święci i błogosławieni

Ojciec Pio, dziecko z Pietrelciny

Kochaj jak Ojciec Pio

Wiara

Kochaj jak Ojciec Pio

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci...

Wiara

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci...

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji...

Komentarze

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji...

Matka Boża Płacząca

Wiara

Matka Boża Płacząca

Kontakt

Kontakt