Reklama

Niedziela Lubelska

Archidiecezja lubelska ma 4 nowych prezbiterów

Agnieszka Marek

Bądźcie radosnymi głosicielami słowa Bożego, niech dociera do ludzkich serc i budzi w nich miłość do Chrystusa - powiedział abp Stanisław Budzik do kapłanów wyświęconych 27 maja.

Ks. Kamil Błaszczak z parafii św. Jakuba Apostoła w Lublinie, ks. Marcin Dudek z parafii św. Jana Chrzciciela w Łańcuchowie, ks. Mikołaj Dudziński z parafii Świętej Rodziny w Puławach oraz ks. Marcin Sałapa z parafii św. Stanisława i św. Marii Magdaleny w Dzierzkowicach to nowi kapłani archidiecezji lubelskiej.

W przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego w archikatedrze lubelskiej miała miejsce Liturgia z obrzędem święceń kapłańskich. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik; celebrowali biskupi Artur Miziński, Józef Wróbel, Adam Bab oraz Mieczysław Cisło, a także liczne grono kapłanów z rektorem ks. Jarosławem Marczewskim i wychowawcami z Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. - Liturgia święceń prezbiteratu to wielka radość dla całej diecezji, dla naszego lokalnego Kościoła - powiedział we wprowadzeniu do Liturgii metropolita.

W homilii abp Stanisław Budzik zwrócił uwagę, że kapłańska droga czterech diakonów rozpoczyna się pod dobrym znakiem Ducha Świętego. - Pochwyćcie korzystny wiatr, odpowiednio ustawcie żagle i otwórzcie się na działanie Ducha Świętego, słuchajcie Jego wskazań i napomnień. Duch Pański posyła was, abyście głosili Dobrą Nowinę i leczyli rany serc - powiedział pasterz. Zwracając się po imieniu do Kamila, Marcina, Mikołaja i Marcina, ksiądz arcybiskup podkreślił, że w ich dłonie Chrystus składa swoje Ciało. Przywołując sceny z Wieczernika, abp Budzik powiedział, że Jezusowi nie zależało tylko na powtarzaniu Jego słów i gestów. - Bez kapłaństwa nie ma Eucharystii. Naśladujcie to, co jest istotne, złóżcie siebie samych w ofierze. Niech każda Eucharystia będzie dla was głębokim wyznaniem wiary, pełnym wzruszenia zdumieniem nad cudem Bożej miłości i dziękczynieniem za wielkie rzeczy jakich dokonał Bóg - powiedział. Przywołując słowa św. Jana Pawła II o Eucharystii, nawiązał do jego III pielgrzymki do ojczyzny, podczas której w Lublinie papież wyświęcił 50 kapłanów. - Następnego dnia podczas spotkania z kapłanami w Tarnowie, chyba pod wrażeniem tych lubelskich święceń, Jan Paweł II powiedział, że u źródeł powołania kapłańskiego czy zakonnego znajduje się zawsze wielki poryw młodej duszy, w której odzywa się głos ukrytego Mistrza, wręcz potrzeba, aby duszę dać, skoro On sam za każdą duszę ludzką zapłacił cenę największej miłości - przypomniał abp Budzik. - Kapłaństwo jest dziełem Ducha Świętego, bo któż jak nie Duch Święty wlewa w serca młodych ludzi pragnienie pójścia za Chrystusem, pragnienie poświęcenia się na służbę Bogu i człowiekowi. Duch Święty daje młodemu człowiekowi odwagę do zadań przerastających czysto ludzkie możliwości - powiedział.

Na zakończenie uroczystości ks. Kamil Błaszczak w imieniu nowowyświęconych kapłanów podziękował Bogu i ludziom za wszelkie łaski i dary, które doprowadziły ich do tego dnia. Liturgię wzbogacił śpiew połączonych chórów seminaryjnego i św. Jana Pawła II pod kierunkiem ks. Tomasza Lisieckiego.

2023-05-27 19:15

Wybrane dla Ciebie

Ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii Mt 20, 1-16a.

Więcej ...

Bp Kaszak napisał list do księży diecezji sosnowieckiej

2023-09-22 14:06

Diecezja Sosnowiec

Bp Grzegorz Kaszak napisał list do księży diecezji sosnowieckiej w nawiązaniu do opisanych przez media gorszących wydarzeń w Dąbrowie Górniczej. Wyraził uznanie dla pracy księży i solidarność z wszystkimi kapłanami, którzy godnie wykonują swoją posługę. Zwrócił się do nich z prośbą o odprawienie nabożeństw ekspiacyjnych w duchu pokuty za zło, które się dokonało. „Pragnę z całą stanowczością podkreślić, że nie ma przyzwolenia na zło moralne. Każdy, kto zostanie uznany za winnego, zostanie ukarany wedle prawa kanonicznego, niezależnie od wyroku sądu cywilnego. I bardzo przepraszam wszystkich tych, którzy zostali dotknięci i bardzo zasmuceni, czy też nawet zgorszeni sytuacją mającą miejsce w Dąbrowie Górniczej. Świadom też jestem odpowiedzialności, jaka ciąży na mnie jako biskupie. Jeśli zrobiłem coś źle, pomyliłem się, czy coś zaniedbałem, to bardzo przepraszam. I oczywiście jestem gotów przyjąć wszystkie konsekwencje z tym się wiążące. Proszę módlcie się za mnie” - napisał.

Więcej ...

Tomasz Samołyk widział film "Zielona Granica" i mówi, jakie jest główne przesłanie produkcji Agnieszki Holland

2023-09-23 21:14

screen/Tomasz Samołyk

Strażnicy zostali w tym filmie naznaczeni. Znam osobę, której bliski czlonek rodziny był wtedy tam na granicy jako mundurowy i uwierzcie, że ostatnie co chciał to chciał gnoić ludzi, poniżać ich, dobrze się tam bawić.... a raczej działał w ekstremalnie trudnych warunkach widząc ludzką biedę i agresję Białorusinów - mówi Tomasz Samołyk

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy...

Kościół

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy...

Tomasz Samołyk widział film

Wiadomości

Tomasz Samołyk widział film "Zielona Granica" i mówi,...

Ojciec Pio, dziecko z Pietrelciny

Święci i błogosławieni

Ojciec Pio, dziecko z Pietrelciny

Kochaj jak Ojciec Pio

Wiara

Kochaj jak Ojciec Pio

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci...

Wiara

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci...

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji...

Komentarze

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji...

Matka Boża Płacząca

Wiara

Matka Boża Płacząca

Kontakt

Kontakt