Reklama

Dobre rady naszych lekarzy

Jesteśmy na wczasach...

Niedziela Ogólnopolska 25/2010, str. 43

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Wyszyńska: - Przez cały rok uczniowie marzą o wakacjach a dorośli o urlopie, ale czy na urlopie można się też zmęczyć?

Dr Grażyna Bednarska: - Nie wystarczy marzyć o urlopie, trzeba go również przemyśleć i zaplanować. Punktem wyjścia są nie tylko możliwości finansowe, ale i fizyczne. Jeżeli wybierzemy się na wieloetapowy rajd rowerowy, spływ kajakowy czy wędrówkę po górach bez odpowiedniego treningu przed wyjazdem, to taki wypoczynek może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeżeli planujemy przemieszczanie się samochodem, to kolejne etapy nie powinny być zbyt długie, bo to jest męczące dla kierowcy i uczestników, a w sumie niebezpieczne. Urlopowe plany nie powinny być zbyt ambitne, na wyrost.

- Miewamy skłonności do robienia urlopowych postanowień w rodzaju: przez cały rok nie mam czasu, ale za to na urlopie zacznę się odchudzać, rzucę palenie, będę biegać. Czy warto robić takie postanowienia?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Każdy czas jest dobry na działania służące zdrowiu, zwłaszcza na rzucenie palenia czy innych szkodliwych nawyków. Także na większą aktywność fizyczną. Prowadzimy coraz bardziej siedzący tryb życia. Osiem godzin pracy przy biurku, przy komputerze, kasie czy za kierownicą powoduje, że układy kostno-stawowy i krążenia są nadmiernie obciążone. Dlatego tak bardzo polecany jest aktywny wypoczynek, dobrany oczywiście pod kątem naszych upodobań i możliwości organizmu. Dobrym pomysłem jest wybór takiej formy rekreacji czy dyscypliny sportu, którą możemy uprawiać rodzinnie na przykład gra w piłkę, turystyka rowerowa.

- A jeżeli chcielibyśmy na urlopie po prostu odespać wszystkie zaległości?

- To jest niemożliwe, nie da się odespać zaległości ani wyspać na zapas. Organizm ma swój dobowy rytm i nie warto poświęcać na sen więcej niż 7-8 godzin dziennie. Jeżeli w ciągu roku mamy problemy ze snem, to ruch na świeżym powietrzu, oderwanie się od codziennych trosk powinny pomóc. Jeżeli nie - warto omówić tę sprawę z lekarzem.

Reklama

- Lato to także czas dłuższych spotkań ze słońcem...

- Od dłuższego czasu lekarze zwracają na tę sprawę większą uwagę. Do słońca trzeba przyzwyczajać się stopniowo. Dla osób o jasnej cerze niezbędne są kremy ochronne z filtrem, bluzka czy koszula z długim rękawem, nakrycie głowy. Lekarze przypominają, że leżenie „plackiem” na plaży nie jest zdrowe, ale wielu plażowiczów nie bierze tych ostrzeżeń pod uwagę. O ograniczeniach w korzystaniu ze słońca powinny pamiętać zwłaszcza osoby chorujące na serce, cukrzycę, nerki, tarczycę i wiele innych schorzeń.

- A jeżeli nie wyjeżdżamy?

- W miejscu zamieszkania też można wypocząć. Ważne, aby pozwolić sobie na luksus oderwania się od codziennych obowiązków, spróbować odkryć niedaleko siebie coś nowego: mogą to być zabytki, miejsca z ciekawą tradycją, pomniki przyrody. Mieszkam na wsi, ale w promieniu 30 km od mojego miejsca zamieszkania mogę wymienić kilkadziesiąt ciekawych obiektów. Myślę, że tak jest wszędzie. Warto poświęcić urlop na odkrywanie ciekawych miejsc i ludzi wokół nas, kontynuować te wyprawy także później. Dobrze spędzony urlop powinien zaprocentować nie tylko regeneracją sił fizycznych i psychicznych, ale też przemyśleniem naszego stylu wypoczywania w ciągu całego roku.

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania