Reklama

W trosce o wnętrze człowieka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeden z amerykańskich przedstawicieli filozofii pragmatyzmu mówił: „Zabierzmy człowiekowi prawdziwego Boga, a wówczas będzie wierzył w cokolwiek”. Tę wypowiedź cytuje ks. Krzysztof Pawlina w książce „Wzmocnić wewnętrznego człowieka”. Ta filozofia jest podstawą sztucznego generowania wartości, przez które usiłuje się dzisiaj zaspokoić naturalną potrzebę religijną człowieka. „Dla człowieka naszej cywilizacji to, co jest popularne, staje się wartością” - pisze ks. Pawlina i drążąc dalej ten problem, stwierdza: „Programowanie myślenia człowieka naszych czasów powoduje, że ludzie tracą kontakt z tym, co rzeczywiste, a przyjmują za prawdziwy świat nierealny, wirtualny i żyją w świecie, który im zaproponowano jako modny”. Mody przemijają, a wielu ludzi gubi się w gąszczu podsuwanych im propozycji - fałszywej bezkonfliktowości, prowadzącej do relatywizacji wartości czy „religijności własnej produkcji” polegającej na wybieraniu z różnych tradycji religijnych, szkół duchowości, technik medytacji tylko tego, co mi się podoba, tego, co akceptuję.
Na okładce książki w tonacji sepii zamieszczone są wymowne symbole: pajęcza sieć i zwieszony kłos żyta. Wewnątrz jednak jest wiele koloru i światła. Nie tylko w sensie grafiki, ale też w sensie treści. Poznajemy diagnozę współczesnych problemów, ale i ludzi, którzy bezpiecznie przeszli przez morze trudności na stały ląd nieprzemijających wartości.

Ks. Krzysztof Pawlina, „Wzmocnić wewnętrznego człowieka”, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, ul. Żeligowskiego 16/20, 04-476 Warszawa, tel. (22) 673-46-93; (22) 673-58-39; (22) 427-34-27, fax (22) 612-93-62, www.loretanki.pl; wsl@loretanki.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wielki Piątek w Jerozolimie: relikwiarz Krzyża na Golgocie

2025-04-18 15:45

Vatican Media/o. Jerzy Kraj OFM

Wielkopiątkowej liturgii w Jerozolimie, odprawionej w porannych godzinach w bazylice Kalwarii i Bożego Grobu, przewodniczył łacińskiego patriarchy kard. Pierbattista Pizzaballa. Uczestniczyli w niej hierarchowie i wierni lokalnego Kościoła oraz pielgrzymi z różnych stron świata. Celebracja Męki Pańskiej na Kalwarii pokreśliła najistotniejszą charakterystykę jerozolimskiej liturgii, która oprócz sakramentalnego „dzisiaj” włącza w swoją modlitwę wskazanie geograficznego „tutaj”.

Więcej ...

Abp Depo: Wielki Piątek to nie teatr

2025-04-18 22:19

Maciej Orman/Niedziela

– W każdej Eucharystii Jezus oddaje swoje życie za nas. To nie jest teatr, to jest zaproszenie – powiedział abp Wacław Depo. W Wielki Piątek metropolita częstochowski przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

Więcej ...

Ksiądz z osiedla: warto kultywować tradycję, ale święconka nie jest najważniejsza w Wielkanocy

2025-04-19 07:54
ks. Rafał Główczyński

archiwum prywatne

ks. Rafał Główczyński

Warto kultywować tradycję, ale święconka nie jest najważniejszym elementem Wielkanocy. Od święcenia pokarmów ważniejsze jest uczestnictwo w Triduum Paschalnym, szczera spowiedź i przyjęcie Jezusa w Eucharystii - powiedział PAP ks. Rafał Główczyński, prowadzący na YouTube kanał Ksiądz z osiedla.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...