Reklama

„Kościół nie jest miejscem, w którym panuje zamieszanie i anarchia…” Benedykt XVI

Fragment Listu do Koryntian św. Klemensa Rzymskiego:
„Zajrzyjcie do listu błogosławionego Apostoła Pawła (…), w którym pisał wam o sobie, Kefasie i Apollosie, bowiem już wtedy tworzyliście stronnictwa. Wina wasza była jednak wówczas mniejsza, bo tworzyliście je wokół dwu Apostołów o niezaprzeczalnym autorytecie i wokół człowieka przez nich uznawanego.
Dzisiaj zaś, pomyślcie tylko, jacy to ludzie was zwiedli na manowce i sprawili, że cieszycie się już mniejszym uznaniem i przygasła sława waszej miłości braterskiej.
To wstyd, umiłowani, wielki wstyd i rzecz niegodna życia w Chrystusie, słyszeć, że ów niezachwiany i stary Kościół w Koryncie przez jedną czy dwie osoby buntuje się przeciw swym prezbiterom (…).
Skończmy więc z tym co prędzej i przypadnijmy do nóg Pana, błagając Go ze łzami, aby okazał nam łaskawość, pogodził nas ze sobą i pozwolił nam wrócić do owego zbożnego i świętego życia w miłości braterskiej” (17, 1 - 18, 1).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przytoczony fragment listu papieża męczennika, trzeciego następcy św. Piotra (od roku 88 do 97), jest świadectwem znaczenia biskupa rzymskiego w gminach I wieku. Przeniknięty troską o jedność, wzywał chrześcijan w Koryncie do zgody i pokoju.
Ojciec Święty Benedykt XVI tak mówił o tym świadectwie św. Klemensa podczas audiencji generalnej 7 marca 2007 r.:
„Powodem jego wystąpienia były poważne problemy, które pojawiły się w Kościele Koryntu - mianowicie kilku młodych kontestatorów usunęło z urzędu prezbiterów wspólnoty (...) przeto Kościół Rzymu wysłał do Koryntian list, by ich pojednać i przypomnieć im naukę, jaką niedawno otrzymali od Apostołów. Możemy więc powiedzieć, że list ten stanowi pierwszy przejaw prymatu Kościoła rzymskiego po śmierci św. Piotra (...).
Jeśli w Koryncie doszło do nadużyć - zauważa Klemens - przyczyny trzeba się dopatrywać w osłabieniu miłości oraz innych nieodzownych chrześcijanom cnót. Dlatego wzywa on wszystkich do pokory i miłości braterskiej - dwóch podstawowych cnót w życiu Kościoła: «Jesteśmy świętą cząstką - napomina - czyńmy więc to wszystko, czego świętość wymaga» (30, 1). Przypomina w szczególności, że sam Pan «określił, gdzie i kto ma służbę sprawować, aby wszystko działo się tak, jak przystoi rzeczom świętym (...). Gdy chodzi o służbę Bożą, specjalne funkcje zostały powierzone kapłanom, osobne czynności powierzono lewitom, zwyczajny zaś wierny otrzymał zadania właściwe świeckim. (Warto zauważyć, że w tym liście po raz pierwszy pojawia się greckie pojęcie «laikós», które znaczy «członek laosu», czyli «ludu» Bożego).
(...) Wyraźne rozróżnienie między «zwyczajnym wiernym» i hierarchią w żadnym wypadku nie wskazuje na przeciwstawienie, lecz jedynie na organiczne połączenie części jednego ciała, organizmu, spełniającego różne funkcje. Kościół nie jest bowiem miejscem, w którym panuje zamieszanie i anarchia, gdzie można robić, co się chce, w każdej chwili. W tym organizmie o określonej strukturze każdy pełni swoją posługę zgodnie z otrzymanym powołaniem. Św. Klemens jasno więc wykładał naukę o sukcesji apostolskiej i przypominał, że regulujące ją normy pochodzą od samego Boga”.
Zacytowaniem fragmentu tego listu trzeciego z papieży i przytoczeniem wypowiedzi obecnego Biskupa Rzymu pragniemy naszym Czytelnikom pomóc w napełnieniu uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła refleksjami nad istotnym elementem strukturalnym Kościoła, jakim jest papieski prymat.

Ks. K. S.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna krzyczał „Allahu Akbar”, wchodząc na ołtarz

2025-07-11 21:12
Bazylika Sacré-Cœur

Adobe Stock

Bazylika Sacré-Cœur

Portal tribunechretienne.com informuje, że w poniedziałek, 7 lipca, mężczyzna wszedł na ołtarz bazyliki Sacré-Cœur, trzykrotnie krzycząc „Allahu Akbar” w biały dzień, na oczach wiernych i zwiedzających.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Samarytanie w sercu Argentyny

2025-07-07 14:58

źródło: pixabay.com

W książce pt. "Jezuita. Papież Franciszek" dwoje argentyńskich dziennikarzy przedstawiło zapis wielogodzinnych rozmów przez dwa lata prowadzonych z prymasem Argentyny kardynałem Bergoglio. Książka jest bardzo osobista i odsłaniająca nie tylko fakty biograficzne papieża, ale nade wszystko jego wrażliwość, sposób postrzegania świata, odwagę i bezkompromisowość w podążaniu za Bogiem, któremu on ufa i który jemu zaufał.

Więcej ...

Wimbledon - Iga Świątek wygrywa!

2025-07-12 18:09

PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

Iga Świątek triumfatorką wielkoszlemowego Wimbledonu po wygranej w finale z amerykańską tenisistką Amandą Anisimovą 6:0, 6:0.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Bp Długosz:  miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Kościół

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką