Reklama

„Śląsk” zaprasza

W polskim pawilonie na Światowej Wystawie „Expo” w Szanghaju artyści „Śląska” uczą kroków poloneza

Dawid Misiak

W polskim pawilonie na Światowej Wystawie „Expo” w Szanghaju artyści „Śląska” uczą kroków poloneza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najbliższym wydarzeniem w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie będzie „Święto Śląska 2010 - Piknik artystyczny”, który odbędzie się w dniach 25-27 czerwca. Święto, organizowane jak zawsze w okolicach 1 lipca dla przypomnienia daty założenia Zespołu, w tym roku będzie mieć szczególny walor - wstęp na wszystkie imprezy w pałacowym parku będzie bezpłatny. Zarówno stali bywalcy Święta, a w ubiegłym roku było ich ok. 30 tys., jak i ci, którzy Koszęcina jeszcze nie odwiedzili, będą mieli w czym wybierać. Program pikniku to kilkanaście koncertów o zróżnicowanym programie muzycznym od country po jazz, występy kabaretów i inne atrakcje. Każdego wieczoru na parkowej scenie będą koncertować goście specjalni. W piątek, 25 czerwca, gwiazdą wieczoru będzie Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Lietuva” z Litwy. W sobotę wystąpi - po raz pierwszy w Koszęcinie - Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, natomiast na zakończenie Święta, w niedzielę ok. godz. 19.30, rozpocznie się galowy koncert „Śląska”. W pałacowym parku można będzie oglądać wystawy i warsztaty rękodzieła ludowego, posłuchać orkiestr dętych, będą też kramiki rzemieślnicze, wesołe miasteczko i pokaz sztucznych ogni.
Urodzinowy piknik to okazja do przypomnienia ważnych wydarzeń artystycznych ostatnich miesięcy. W marcu tego roku w koszęcińskim pałacu odbyła się premiera nowego widowiska: „Fryderyk Chopin. Niezatarte ślady”. Program przygotowany pod kierunkiem Izabeli Migocz - kierownika artystycznego zespołu - jest hołdem złożonym wielkiemu kompozytorowi, który w swojej twórczości wiele czerpał z folkloru, a mówiąc językiem współczesnym - promował polską muzykę ludową na światowych salonach. Muzyczną warstwę widowiska stanowią mazurki, pieśni w wykonaniu solistów oraz polonez. Kompozycje F. Chopina nagrali wybitni polscy pianiści - prof. Andrzej Jasiński oraz prof. Zbigniew Raubo z Akademii Muzycznej w Katowicach. Podczas sesji nagraniowej wykorzystano zabytkowy fortepian firmy „Steinway&Sons”. Znakomitym pomysłem było stworzenie układów baletowych do kilku utworów - dzięki temu stały się one odrębnymi obrazami scenicznymi, nawiązującymi do dawnych polskich tradycji.
W maju „Śląsk” zaprezentował się na światowej wystawie „Expo” w Szanghaju. Na tę okazję przygotowano program, będący przeglądem całego repertuaru. Wykonano m.in. zawsze młode przeboje napisane lub opracowane przez Stanisława Hadynę, m.in. „Karolinkę”, „Gąski”, kilka utworów F. Chopina - wśród nich pieśni „Życzenie” „Hulankę”, a także bardziej współczesne tańce „Gas, gas” do muzyki Gorana Bregovića i „Orawę” do muzyki Wojciecha Kilara. W polskim pawilonie artyści uczyli podstawowych kroków trojaka, kujawiaka, mazura i poloneza, a uczestnicy tego przyspieszonego kursu tańca otrzymywali pamiątkowe certyfikaty.
W końcu maja w siedzibie „Śląska” rozpoczęła się cykliczna impreza pod poetycką nazwą „Śląski Ogród Sztuk”. Jej pomysłodawcą jest dyrektor Zespołu - Adam Pastuch, a główną ideą prezentacja placówek artystycznych woj. śląskiego. Dotąd na dziedzińcu zamkowym w Koszęcinie wystąpili: Opera Śląska z Bytomia z koncertem „Viva opera”, Akademia Muzyczna z Katowic z koncertem „Missa Nova”, Teatr Muzyczny z Chorzowa z musicalem „Skrzypek na dachu” oraz Teatr im. A. Mickiewicza z Częstochowy z „Zemstą” Aleksandra Fredry. Tego lata zapowiedziano jeszcze dwie imprezy plenerowe: 7 sierpnia koncert Filharmonii Śląskiej z utworami G. F. Händla i 28 sierpnia operetkę „Hrabina Marica” w wykonaniu Gliwickiego Teatru Muzycznego. Wstęp na imprezy z cyklu „Śląski Ogród Sztuk” jest bezpłatny, wystarczą wejściówki, które można odebrać w recepcji Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie, w godzinach 8-18 (tel. 34/310--64-01) lub bezpośrednio przed koncertem przy bramie głównej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca proboszczów do wniesienia wkładu w prace Synodu

2024-05-02 11:21

PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Do refleksji nad odnową posługi proboszcza w kluczu synodalnym i misyjnym, a także umożliwienia Sekretariatowi Generalnemu Synodu zebrania ich wkładu w przygotowanie Instrumentum laboris zachęcił Ojciec Święty proboszczów całego świata w wystosowanym dziś do nich liście. Wydarzenie to zbiegło się z zakończeniem Międzynarodowego Spotkania „Proboszczowie dla Synodu”.

Więcej ...

Maryja uczy nas waleczności i odwagi

2024-04-15 13:27

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-27.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...