Komentarz
To nie jest temat?
Pytanie jest naiwne, ale to nie powód, żeby go nie postawić. Dlaczego ofiarna praca, a nierzadko heroiczne poświęcenie księży w służbie człowieka nie są wystarczającym materiałem do zrobienia newsa? Za to niech na którego padnie choćby cień podejrzenia o niewierność swemu powołaniu, a już mamy gotową aferę. Pewnie wpływ ma na to i zła wola większości środowiska ludzi mediów, którym z Kościołem jest nie po drodze, a nawet jeżeli nie patrzą nań wrogo, to w najlepszym przypadku zerkają z delikatną podejrzliwością.
Ale to tylko jedna z przyczyn. Być może nawet nie najważniejsza. Wiadomo, że news musi zaskakiwać. Newsem stają się wydarzenia nadzwyczajne, zaskakujące, trudne do wyobrażenia, a ofiarna praca i nierzadko heroiczne poświęcenie księży w służbie człowiekowi w różnych zakątkach świata są po prostu normą. I tyle.
Ks. Paweł Rozpiątkowski
Komisja Europejska - Afryka
Dodatkowe miliony euro na walkę z głodem
Reklama
Komisja Europejska przeznaczyła dodatkowe 24 mln euro na pilną walkę z głodem w afrykańskich krajach Sahelu, na południe od Sahary. Większość tej kwoty trafi do Nigru i Czadu.
Na skutek słabych zbiorów, wywołanych niewielkimi opadami, Sahel pogrążony jest w kryzysie żywnościowym: szacuje się, że w Nigrze i Czadzie ok. 10 mln osób potrzebuje pilnej pomocy, by przeżyć do następnych zbiorów w listopadzie. Według szacunków z 2009 r., nieregularne deszcze spowodowały tam spadek produkcji żywności o jedną trzecią, co znacząco podniosło ceny. Niger i Czad ogłosiły stan wyjątkowy i zaapelowały do świata o pomoc.
Dlatego unijne wsparcie - skierowane za pośrednictwem wyspecjalizowanych organizacji, jak Czerwony Krzyż czy oenzetowski Światowy Program Żywnościowy - trafi głównie do tych dwóch krajów, ale także do Burkina Faso i północnej Nigerii. Poza dostawami żywności chodzi o wykrywanie i leczenie przypadków poważnego niedożywienia czy bezpłatne usługi zdrowotne w nagłych przypadkach. W sumie KE szacuje, że z pomocy skorzysta 7 mln ludzi.
Unijna komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristina Georgiewa zapewniła, że nawet połowa żywności, w ramach wspierania lokalnego rolnictwa, będzie pochodzić z dostaw na miejscu. - W ten sposób bezpośrednią pomoc humanitarną łączymy ze wsparciem rozwojowym - powiedziała.
Szacuje się, że każdego roku w Sahelu z głodu i powikłań wywołanych niedożywieniem umiera 300 tys. dzieci w wieku do 5 lat.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Korea Południowa
Należy pomagać
Przedstawiciele Kościoła katolickiego w Korei Południowej apelują do rządu o zniesienie blokady pomocy humanitarnej dla Korei Północnej. „W obliczu dramatycznej sytuacji braku środków żywności konieczne są programy pomocy” - czytamy we wspólnym oświadczeniu przedstawicieli koreańskich Kościołów i wspólnot religijnych.
Jak donosi watykańska agencja misyjna „Fides”, przestrzegają one, że w przypadku braku wystarczającego wsparcia „może tam dojść do humanitarnej katastrofy”, podobnej do tej, jaka miała miejsce w latach 90. XX wieku. Wówczas w Korei Północnej z głodu zmarły setki tysięcy ludzi.
„Udzielenie pomocy przyczyni się do pojednania podzielonego kraju” - czytamy w apelu. Ponadto komitet solidarności złożony z ok. 500 katolików, protestantów i buddystów wskazuje na konieczność dialogu między obu krajami oraz spotkań ich przywódców.
Ludzie
Abp Alfons Nossol
Były ordynariusz opolski abp Alfons Nossol i tłumacz literatury polskiej na język niemiecki Karl Dedecius odebrali 23 czerwca w Hamburgu Niemiecką Nagrodę Narodową za 2010 r. Jej wysokość wynosi 25 tys. euro. W uroczystości wzięło udział ponad 600 gości, m.in. burmistrz Hamburga Ole von Beust, były prezydent Niemiec Richard von Weizsäcker oraz założyciel niemieckiej Fundacji Narodowej i były kanclerz Niemiec Helmut Schmidt.
Kapituła nagrody uznała, że „całe dzieło życia obu laureatów stało się symbolem budowania mostów w pojednaniu polsko-niemieckim i dlatego przyznana nagroda jest wyrazem uznania za to, że laureaci stali się mediatorami między Polakami i Niemcami”. Abp Alfons Nossol od dziesięcioleci angażował się w pojednanie polsko-niemieckie, głównie jako ordynariusz diecezji opolskiej. Karl Dedecius od lat 50. zajmuje się tłumaczeniem i propagowaniem polskiej literatury w Niemczech. Obaj laureaci postrzegani są w Niemczech jako filary polsko-niemieckiego pojednania.
Cudzysłów
Nie ukrywałem się, ale nakazywała mi to moja rola. Czułem, że reprezentuję wszystkich Włochów, dlatego unikałem publicznego przystępowania do Komunii.
Carlo Azeglio Ciampi, były prezydent Włoch
Krótko
Barack Obama odwołał głównodowodzącego sił w Afganistanie gen. Stanleya McChrystala. Powodem był artykuł w magazynie „Rolling Stone”, w którym generał niepochlebnie wypowiadał się o ekipie Obamy.
USA i Rosja zacieśniają współpracę gospodarczą - podkreślili po spotkaniu w Białym Domu prezydent Barack Obama i jego rosyjski gość prezydent Dmitrij Miedwiediew. Na dowód ogłosili wiele nowych porozumień o wymianie handlowej i inwestycyjnej.
Znowu konflikt gazowy za naszą wschodnią granicą. Rosja ograniczyła dostawy gazu na Białoruś ze względu na dług państwa Łukaszenki wobec Gazpromu. Moskwa chciała jednocześnie wymusić przystąpienie tego państwa do unii celnej. Ostatecznie Białoruś uregulowała swoje zobowiązania.
Ks. Zbigniew Stankiewicz został mianowany arcybiskupem Rygi. Dotychczas był on ojcem duchownym ryskiego seminarium i dyrektorem działającego w stolicy Łotwy Wyższego Instytutu Nauk Religijnych.
Będą dwie strefy euro? Taki scenariusz jest rozważany przez bogatsze państwa europejskiej północy, które na wypadek ewentualnych kłopotów ekonomicznych kolejnych państw (po Grecji), chcą się odciąć od obszarów kryzysowych.
Rada Europy wezwała Szwajcarię do zniesienia zakazu budowy minaretów, ponieważ zakaz dyskryminuje muzułmanów. Przypomnijmy, że o prawie tym Szwajcarzy zdecydowali w referendum.
W Wielkiej Brytanii ustawowy wiek emerytalny dla mężczyzn zostanie podniesiony do 66 lat od 2016 r., a dla kobiet do 65 lat od 2018 r., ale nie będzie ściśle egzekwowany. Pracować będzie można do siedemdziesiątki, jeśli będzie taka możliwość - zapowiedział rząd.
Chiny rosną w potęgę. Już za 5 lat, według analityków, USA stracą pozycję największej gospodarki.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.