Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowi metropolici

Abp Józef Kowalczyk otrzymał paliusz

Jedność ze św. Piotrem i jego następcami jest gwarancją wolności dla pasterzy Kościoła i powierzonych im wspólnot. Tę prawdę przypomniał Benedykt XVI w czasie Eucharystii sprawowanej 29 czerwca z okazji uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bazylice Watykańskiej. Ojciec Święty nałożył paliusze 38 nowym arcybiskupom metropolitom, wśród których był nowy prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Po Liturgii Ojciec Święty zszedł do grobu św. Piotra na modlitwę, następnie spotkał się z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański”.

Audiencja Generalna

Wezwanie do świętości

W katechezie podczas audiencji ogólnej 30 czerwca Benedykt XVI wskazał na przykład życia św. Józefa Cafasso dla wszystkich chrześcijan dążących do świętości. Zachęcił, by ten zmarły przed 150 laty święty kapłan z Piemontu w sposób szczególny przypominał dzisiejszym księżom znaczenie poświęcania swego czasu na sakrament pojednania i kierownictwo duchowe, a wszystkim wiernym, że powinniśmy zwracać szczególną uwagę na najbardziej potrzebujących.
Po wygłoszeniu nauki i streszczeniu jej w różnych językach Papież pozdrowił obecnych na Placu św. Piotra wiernych w ich językach. Po polsku powiedział: - Serdecznie witam obecnych tu Polaków, a szczególnie metropolitę gnieźnieńskiego - prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i jego gości. Od ponad tysiąca lat Kościół w Polsce i Stolicę Apostołów Piotra i Pawła jednoczy więź wiary, nadziei i miłości. Dziękujemy Bogu za tę komunię i prosimy, aby stale ją umacniał mocą Ducha Świętego. Wszystkim życzę obfitości Bożego błogosławieństwa. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Była to ostatnia katecheza przed wakacjami papieskimi, które Benedykt XVI spędza w Castel Gandolfo.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Istotnie, ten, kto ma szczęście znać młodzieńca lub dziewczynę, którzy pozostawiają własną rodzinę, naukę lub pracę, aby poświęcić się Bogu, wie dobrze, o co chodzi, gdyż ma przed sobą żywy przykład radykalnej odpowiedzi na Boże powołanie. Jest to jedno z najpiękniejszych doświadczeń, jakie dokonują się w Kościele: widzieć, dotknąć ręką działania Pana w życiu osób; doświadczyć, że Bóg nie jest jednostką abstrakcyjną, ale Rzeczywistością tak wielką i mocną, aby napełnić w sposób bardziej niż obfity serce człowieka, Osobą żyjącą i bliską, która nas kocha i prosi, aby Ją kochać.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 27 czerwca 2010 r.

Jedność ze Stolicą Apostolską zapewnia Kościołom partykularnym i Konferencjom Biskupim wolność względem władz lokalnych, narodowych i ponadnarodowych, które w pewnych przypadkach mogą stawiać przeszkody misji kościelnej.
Z homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca 2010 r.

Nominacje

Nowi szefowie dykasterii

Benedykt XVI przyjął rezygnację złożoną w związku z ukończeniem przewidzianego prawem wieku przez prefekta Kongregacji ds. Biskupów, a zarazem przewodniczącego Papieskiej Komisji dla Ameryki Łacińskiej - kard. Giovanniego Battistę Re.
Jego następcą na obydwu funkcjach mianował dotychczasowego arcybiskupa Québecu - kard. Marca Ouelleta. Jednocześnie ogłosił nominację pierwszego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, którym został abp Salvatore Fisichella.
Nowym prezesem Papieskiej Akademii „Pro Vita” Ojciec Święty mianował Hiszpana - ks. prał. Ignacio Carrasco de Paula, należącego do Prałatury Opus Dei. Dotychczas był on kanclerzem tej Akademii.

Na blogach piszą

Określenie „spotkanie z Bogiem” jest dość wyświechtane. Po trosze przypomina powszednie: „Dzień dobry, Panie Sąsiedzie!”. Nie ekscytuje, nie porusza, nie wyrywa z codzienności. Ale czy życie religijne musi być zawsze fajerwerkiem, a każdy odpust parafialny dwuipółgodzinny?
Gdy ma się „dobre kontakty” z Panem Bogiem, to codzienność staje się ważniejsza od świątecznego przybrania. Dla nas, kapłanów, mozolne przypominanie tego samego, tj. nauczanie, to chleb powszedni, ale także tym chlebem karmi się Kościół i rośnie.
Sacerdos

Aborcjoniści wstydzą się swoich morderstw i doskonale wiedzą, co robią. Wskazuje na to wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prolifera, który demonstrował przed przychodnią ginekologiczną.
Günter Annen rozdawał pod przychodnią pewnego monachijskiego ginekologa antyaborcyjne ulotki. Wskazywał w nich na to, że pracujący tam lekarz dokonywał aborcji. Ginekolog poczuł się urażony i stwierdził, że naruszone zostały jego prawa osobiste. W efekcie obrońca życia został skazany na karę grzywny.
Annen odwołał się jednak do kolejnych sądów i sprawa w końcu trafiła do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Ten orzekł, iż lekarz nie może czuć się urażony, gdyż prolifer stwierdzał jedynie fakt, iż ginekolog dokonywał dozwolonego w Niemczech zabiegu. Ponadto, jako że aborcja jest tematem bardzo istotnym społecznie, nie wolno też nikomu zakazywać wyrażania swojego zdania na ten temat.
Stefan Sękowski

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły?

tasha/pixabay.com

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły? Czy stan błogosławiony, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o siebie i swoje dziecko, zwalnia ją z tego obowiązku? - Matka sama musi podjąć decyzję o przestrzeganiu postu ścisłego - tłumaczy KAI bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Więcej ...

Jerozolima: setki chrześcijan na Drodze Krzyżowej w Wielki Piątek

2025-04-18 14:12

Adobe Stock

Setki chrześcijan różnych wyznań zgromadziło się w Wielki Piątek na tradycyjnej procesji Drogi Krzyżowej na Starym Mieście w Jerozolimie. Przy letniej pogodzie pielgrzymi przeszli wzdłuż Via Dolorosa, aby modlić się przy 14. stacjach męki Jezusa, od wyroku do ukrzyżowania i grobu. Z powodu wojny wśród uczestników było znacznie mniej zagranicznych grup pielgrzymkowych niż w poprzednich latach.

Więcej ...

Zwycięstwo ukrzyżowanego – Liturgia Wielkiego Piątku w świdnickiej katedrze

2025-04-18 22:07
Bp Adam Bałabuch podczas adoracji Krzyża w świdnickiej katedrze

ks. Mirosław Benedyk

Bp Adam Bałabuch podczas adoracji Krzyża w świdnickiej katedrze

Wielki Piątek to dzień ciszy, zadumy i kontemplacji męki naszego Pana Jezusa Chrystusa. W katedrze świdnickiej 18 kwietnia liturgii Męki Pańskiej przewodniczył biskup pomocniczy Adam Bałabuch, który także wygłosił homilię. W modlitwie Kościoła uczestniczyli biskup świdnicki Marek Mendyk, biskup senior Ignacy Dec oraz duszpasterze parafii katedralnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?