Reklama

Tygiel

Pierwszy miesiąc w Seminarium

Drodzy Czytelnicy!
Witamy Was bardzo gorąco po wakacyjnej przerwie. Będziemy się starali spotykać raz w miesiącu. Jeśli chcecie pomóc nam w redagowaniu "TYGLA", to zapraszamy do współpracy: tematy dowolne, ale na poziomie i konkretne! Życzymy miłej lektury i jeszcze milszej twórczości! Nasz adres to: "Głos Katolicki pl. Papieża Jana Pawła II nr 1, 18-400 Łomża, z dopiskiem TYGIEL.
Red. Al. Robert Szulencki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pobyt w Seminarium naszej jedenastki zapoczątkowany został rekolekcjami w "Białym Domku". Wprowadzenie w życie seminaryjne i duchowe przygotowanie pozwoliły lepiej zrozumieć nasze ciągle dopracowywane i kształtowane powołanie, a także przygotować się na przeżywanie całego roku akademickiego w pełnym jego wymiarze. Chodzi o coś więcej niż tylko o dni spędzone przy melodyjnych pieśniach i ciekawych formach modlitwy bazujących trochę na modlitwach z Taizé i oazowych formach rekolekcji. Chodzi o skierowanie myśli ludzkich ku Bogu, o pokazanie Boga takim, jakim jest.
Czas rekolekcji minął. Rozpoczęło się akademickie studiowanie - początek roku akademickiego 2002/2003. Tak jak od początku pobytu wszystkich alumnów w Seminarium zaczął się wyścig z czasem. Może część z nas nie przywiązywała do tego wcześniej uwagi, ale ten wolny czas, jakim dysponuje się w ciągu dnia, jest tu bardzo cenny. Z zegarkiem w ręku śpieszę się aby wypełnić codzienne obowiązki, zapominając powoli, czym jest przyjemność spokojnego słuchania muzyki, zabawy na płótnie farbami olejnymi czy chociażby czytania książek przygodowych w późnych godzinach wieczornych. Rozpoczęły się pierwsze prawdziwe wykłady, wspólne modlitwy w kaplicy, posiłki konsumowane na refektarzu, studiowanie na auli.
Przyznam, że na początku trudno było przyzwyczaić się do zorganizowanego planu zajęć w ciągu dnia. Jednak po pewnym czasie zacząłem się do tego przyzwyczajać, stało się to moją codziennością, powróciłem do czytania książek przygodowych, a nawet szkicowania ołówkiem.
Niesłychanie trudno jest uchwycić to wszystko, z czym na co dzień ma do czynienia alumn roku I. Doświadczyliśmy już pierwszych spotkań z młodzieżą
Domu Dziecka, Pogotowia Opiekuńczego, Domu Pomocy Społecznej, z chorymi w Hospicjum. To zaiste wspaniałe czynić tak wiele w duchu żywej wiary swoim siostrom i braciom. Móc ofiarować choć jeden kwiatek z naszego ogródka, jakim staje się ludzkie serce. Co za cuda, jakie wspaniałości rodzą się pod wpływem "dotyków" samego Boga ukrytego w nas.
Na przeżywaniu takich doznań polega życie religijne i szczęście wiary. Trzeba je koniecznie odczuwać...
Almni roku pierwszego: Szymon Biedrzycki - Jedwabne, Wojciech Brzozowy - Jednorożec, Paweł Budny- Sypniewo, Grzegorz Deluga - Grajewo, Paweł Grala - Kolno, Szymon Kacprzyk - Krukowo, Maciej Kiempista - Klukowo, Tomasz Kurek - Przasnysz, Kamil Lach - Łomża (par. pw. Miłosierdzia Bożego), Robert Mieczkowski - Poryte, Marek Osowiecki - Szczepankowo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania