Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 29/2010, str. 6

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian

Tam żyją Polacy!

Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian po raz 16. odbyły się 4 lipca z udziałem ok. tysiąca osób. Kresowianie z całego świata spotykają się raz w roku w jasnogórskim Sanktuarium, aby modlić się i rozmawiać na temat ciągle niezałatwionych spraw związanych z wypędzeniem Polaków z ich ziem ojczystych w 1945 r. oraz problemów rodaków, którzy na tych ziemiach pozostali. Na otwartym Forum Kresowym pt. „Kresowianie żądają prawdy!” poruszano następujące sprawy: dyskryminacja polskiego szkolnictwa; sprawa własności polskiej na Litwie oraz języka, w tym pisowni nazw polskich; dyskryminacja Polaków na Białorusi i Ukrainie Zachodniej, gdzie zakłamuje się historię, szczególnie dotyczącą drugiej wojny światowej; niszczenie polskiego dorobku na Kresach.
- Chcemy poruszyć niezałatwione do tej pory sprawy upamiętnienia miejsc kaźni naszych rodaków na Kresach i należytego miejsca dla tych tematów w naszych mediach oraz w programach szkolnych, na problem postępującej ukrainizacji Kościoła rzymskokatolickiego, a także na sprawę powołania Muzeum Kresów - poinformował Jan Skalski, prezes Światowego Kongresu Kresowian.
Pielgrzymi wzięli udział we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, historyka, autora książki „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”. Podkreślił on, że przesiedlenia, nazywane wówczas repatriacją, czyli powrotem do ojczyzny, w rzeczywistości były ekspatriacją - wypędzeniem z ojczyzny. Wielu Kresowian przypłaciło to życiem, wielu zostało zesłanych na Sybir, inni znaleźli swe nowe domy za granicą. Pozostali budowali nową ojczyznę na Ziemiach Zachodnich, całkowicie im obcych.
Przez lata komunizmu w Polsce nie wolno było mówić o Kresach Wschodnich. - Również, niestety, po 1989 r., ze względu na tzw. poprawność polityczną, nie można powiedzieć prawdy, czym były i nadal są Kresy - wyjaśniał ks. Isakowicz-Zaleski. - Na szczęście mamy takie miejsce jak Jasna Góra, gdzie zawsze i w każdej sytuacji możemy pielgrzymować, aby razem się modlić, przeżywać wspólne spotkanie, ale także powiedzieć prawdę o naszej przeszłości i teraźniejszości.
Pielgrzymka co roku jest też przypomnieniem o masowych mordach polskiej ludności, dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich w 1943 r. przede wszystkim na Wołyniu, ale także na Podolu, ziemi lwowskiej, tarnopolskiej, stanisławowskiej, przemyskiej, rzeszowskiej, zamojskiej, chełmskiej i na Polesiu. W pielgrzymce i kongresie wzięli udział przedstawicieli Sejmu i Senatu RP, eurodeputowani, przedstawiciele Wspólnoty Polskiej, IPN-u, MEN i delegaci organizacji kresowych z kraju i ze świata. Po raz pierwszy obecny był przedstawiciel Europejskiej Unii Narodów Wypędzonych i Przesiedlonych (z siedzibą w Trieście) - sekretarz generalny Unii Massimiliano Lacota. Polacy wypędzeni z Kresów zostali przyjęci do Unii w bieżącym roku.

Reklama

Chorzy i niepełnosprawni

Bądźmy świadkami miłości!

Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych, która odbyła się 6 lipca, przebiegała pod hasłem: „Bądźmy świadkami miłości”. - Chorzy tutaj lubią przybywać - powiedział ks. Stanisław Michałowski, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. - Ale gdyby nie było pomocy zdrowych, to ci chorzy nie daliby rady tu przyjechać. To jest wielka łaska, że spotykają w tych osobach współczesnych Samarytan.
Chorzy i niepełnosprawni zgromadzili się w Bazylice Jasnogórskiej, gdzie Eucharystii dla nich przewodniczył abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski, w koncelebrze z bp. Gerardem Bernackim z Katowic. - Jesteście apostołami przez cierpienie, przez choroby, przez znoszenie tego wszystkiego - mówił w homilii abp Nowak. To wszystko ma wielki sens, nie samo w sobie, ale przez związanie cierpienia z Chrystusem, z Jego męką, z Jego śmiercią. Im bardziej da się to uczynić, im bardziej to potraficie, tym większy jest sens tego wszystkiego, co przeżywacie na co dzień.
Chorzy uczestniczyli w nabożeństwie lurdzkim, połączonym z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Nauczyciele, pedagodzy, katecheci

Tradycyjnie, po zakończeniu roku szkolnego przybyła na Jasną Górę 73. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. W spotkaniu w dniach 1-2 lipca uczestniczyło ok. 7 tys. osób.

Mszy św. 2 lipca na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył bp Edward Białogłowski z Rzeszowa, a koncelebrowali duszpasterze z sekretarzem Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli ks. Eugeniuszem Jankiewiczem. W homilii bp Edward Dajczak - delegat Konferencji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Nauczycieli wspomniał spotkanie w jednej ze szkół diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: - Kilkadziesięcioro dzieci nie chce wracać ze szkoły do domu, bo tam są nauczyciele, którzy ze szkoły zrobili ciepłe miejsce, cieplejsze niż ich rodzinne domy. Spotkałem tam nauczycieli, którzy dzieci, mające zbyt mało wzorców, jak być człowiekiem, prowadzą do ludzi starszych. Dzieci sprzątają, pomagają, rozmawiają, śpiewają, cieszą się. A mnie z wypiekami na twarzy opowiadały, jak to pięknie wspierają potrzebujących - mówił bp Dajczak. - Nie napiszą o tych nauczycielach w żadnej gazecie. Szkoła nie wytrzyma żadnego rankingu. Ale tam są ludzie, którzy mają wpływ na świat, na człowieka - piękni nauczyciele, z maryjną duszą cichości, pokory i przemykania się przez życie tak, by nie przesłonić, ale wyeksponować małego, by pozwolić mu być człowiekiem, by mógł przeżyć kolejne dni po ludzku.
Pielgrzymkę poprzedziło 9. Ogólnopolskie Sympozjum Nauczycieli. Jego uczestnicy wystosowali apel o jedność do polskich nauczycieli.

Zapowiedzi

19-21 lipca - Pielgrzymka Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

23-24 lipca - Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

Więcej ...

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08
Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst