Reklama

Wiara

Kalwaria Pacławska: Rusza pierwsza edycja rekolekcji ODDANIE33 z o. Wenantym Katarzyńcem

Kalwaria Pacławska. O. Wenantego pamiętamy

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. O. Wenantego pamiętamy

ODDANIE33 z ojcem Wenantym Katarzyńcem to trwające 33 dni rekolekcje, które rozpoczną się we wtorek w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. To pierwsza edycja rekolekcji w nowej odsłonie. Będzie w nich można uczestniczyć zarówno osobiście, jak i przez internet.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorem rekolekcji są ojcowie Franciszkanie z Kalwarii Pacławskiej, którzy od początku opiekują się tamtejszym sanktuarium.

Kalwaryjskie sanktuarium to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu w Polsce i pielgrzymek. Często nazywane jest Jerozolimą Wschodu - ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej, a z kolei z uwagi na obecność cudownego obrazu Matki Bożej i umiłowanie Maryi przez wiernych, nosi też miano Jasnej Góry Podkarpacia. Kult Matki Bożej Kalwaryjskiej datuje się już od XVIII stulecia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak informują ojcowie Franciszkanie, ODDANIE33 z ojcem Wenantym Katarzyńcem to trwające 33 dni rekolekcje przeznaczone dla wszystkich, którzy pragną zawierzyć się Matce Bożej lub odnowić dokonane już wcześniej zawierzenie. Są one najnowszą wersją znanych w całych Polsce rekolekcji ODDANIE33. Potrwają do 16 lipca.

"Sługa Boży o. Wenanty, który za życia niezwykle skutecznie wspierał dzieło ojca Maksymiliana (Kolbego) jest także i dzisiaj cudownym orędownikiem i nieocenionym wsparciem na drodze rozwoju duchowego. Świadczą o tym liczne świadectwa osób, które doświadczają za jego wstawiennictwem wielu różnego rodzaju łask. Dzieło zawierzenia Maryi jest w naszej ojczyźnie cały czas niezwykle żywe, niech więc nie dziwi nas, że zapragnął wziąć w nim udział również sam ojciec Wenanty” – podkreślili organizatorzy rekolekcji.

Reklama

Zapowiedzieli też, że uczestnicy będą mogli zapoznać się z historią życia oraz nauczaniem o. Wenantego Katarzyńca, niezwykłego, maryjnego orędownika.

Osoby, które nie wezmą osobiście udziału w wydarzeniu, będą mogły łączyć się poprzez internet, na kanale YT: Kalwaria Pacławska.

Reklama

Franciszkanie z Kalwarii Pacławskiej zapraszają wszystkich chętnych do codziennego łączenia się z rekolekcjami na żywo podczas transmisji z różańca świętego, który rozpoczynać się będzie o godzinie 20:30. Każdorazowo po różańcu dostępny będzie fragment rekolekcji ODDANIE33 oraz apel maryjny. Rekolekcje będą dostępne w formie krótkich materiałów audiowizualnych oraz w pełnej formie - w postaci książki.

Podziel się cytatem

Uroczyste zakończenie rekolekcji z aktem zawierzenia odbędzie się 16 lipca w bazylice kalwaryjskiej, podczas sumy o godzinie 11.

Wszystkie informacje o projekcie oraz materiały rekolekcyjne dostępne będą na stronie: wenanty.pl.

Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, nazywane Jerozolimą Wschodu bądź Jasną Górą Podkarpacia, znajduje się w najbardziej na północ wysuniętej części Karpat Wschodnich na wysokości 465 m.

Franciszkański kompleks klasztorny w Kalwarii Pacławskiej powstał na wzgórzu Karpat Wschodnich w XVII w. z pobudek religijnych wojewody podolskiego, kasztelana lwowskiego Andrzeja Maksymiliana Fredry z Pleszowic herbu Bończa. Legenda głosi, że podczas jednego z polowań puścił się w pogoń za szczególnie dorodnym okazem jelenia. Niespodziewanie zwierzę zatrzymało się, a wśród jego rogów pojawił się jaśniejący krzyż. Fredro postanowił upamiętnić to miejsce, wznosząc na wzgórzu kościół i klasztor, do którego sprowadził franciszkanów.

W 2020 roku w trakcie prowadzonych badań archeologicznych związanych z przebudową i rozbudową kompleksu natrafiono na terenie klasztoru franciszkanów na relikty murów kamiennych, będących prawdopodobnie fundamentami klasztoru wybudowanego w XVII wieku z inicjatywy Fredry.

Reklama

Dzisiejszy kościół pochodzi z fundacji Szczepana Józefa Dwernickiego (budowany w latach 1770-1775). Dwernicki osiadłszy w Kalwarii Pacławskiej przed 1770 rokiem zaangażował się w budowę nowego kościoła i około 20 kaplic. Do dziś uważany jest za największego darczyńcę klasztoru.

Kościół, mimo modernizacji wymuszonych pożarami w XIX stuleciu, zachował pierwotny barokowy styl z freskami najwybitniejszego przedstawiciela malarstwa freskowego w Małopolsce Wschodniej, pochodzącego ze Lwowa, Stanisława Stroińskiego. Ołtarze z bogatą ornamentyką wywodzą się z warsztatu wybitnego rzeźbiarza lwowskiego Macieja Polejowskiego. Na uwagę zasługują także barokowe organy.

W świątyni znajduje się cudowny, łaskami słynący obraz Matki Bożej. Najpierw odbierał on cześć we franciszkańskim kościele w Kamieńcu Podolskim, przed którym modlili się m.in. królowie: Jan Kazimierz i Jan III Sobieski, książę Jeremi Wiśniowiecki oraz hetmani Stanisław Żółkiewski i Stefan Czarniecki. W księgach odnotowano ponad 50 cudów.

W bazylice znajduje się też grób Czcigodnego Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca, do którego w ostatnim czasie pielgrzymuje niezliczona liczba wiernych.

Kalwaria to również 42 kaplice rozsiane po wzgórzach, czyli: Dróżki Pana Jezusa, Droga Krzyżowa, Dróżki Matki Bożej oraz Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kaplice te służą do rozważania tajemnic Męki Pańskiej i Matki Bożej Bolesnej.

Kalwaria Pacławska przyciąga rzesze ludzi nie tylko ze względów religijnych, ale też rekreacyjnych. Tamtejszy park krajobrazowy z rezerwatem przyrody jest dla wielu idealnym miejscem do odpoczynku.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-13 07:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„ODDANIE33” na płycie CD z „Niedzielą”

Red.

Płyta CD z rekolekcjami „ODDANIE33” dołączona została do 48. numeru „Niedzieli” z datą 29 listopada br.

Więcej ...

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32
Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Więcej ...

25 lat Źródełka

2025-04-06 21:43
Pracownicy i wolontariusze

Magdalena Lewandowska

Pracownicy i wolontariusze "Źródełka" z bpem Jackiem Kicińskim.

Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Źródełko” od 25 lat działa przy parafii św. Jadwigi na wrocławskiej Leśnicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Kościół

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...