Brońmy rodziny!
Naukowcy profesjonalnie zajmujący się sprawami rodziny protestują. Polskie Stowarzyszenie Familiologiczne wraz z pracownikami naukowo-dydaktycznymi Instytutu Nauk o Rodzinie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Instytutu Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wyrażają niepokój wynikający z faktu przegłosowania w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej w maju 2010 r. „Ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw”. „Treści ustawy nie uwzględniły opinii polskich rodzin i tej części społeczeństwa polskiego, która jest reprezentowana przez organizacje prorodzinne, stowarzyszenia katolickie, a szczególnie przez Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski” - czytamy w Apelu ww. środowisk. Jak zauważają sygnatariusze, przemoc w rodzinie z całą pewnością domaga się reakcji ze strony państwa. Jednakże reakcja ta winna racjonalnie i proporcjonalnie dostosować środki prawne do przypadków przemocy tak, aby pomagając osobom zagrożonym, wspierać jednocześnie rodziny znajdujące się w sytuacji trudnej.
Zadaniem katolickich działaczy, ustawa uruchamia mechanizmy administracyjno-prawne, które mogą prowadzić do kontrolowania rodzin bez słusznego uzasadnienia i ich wiedzy, przyjmując postać inwigilacji i stygmatyzując przy tym rodziny przeżywające trudności. Zapisy wprowadzanych zmian mogą być interpretowane w sposób, który zakwestionuje prawo rodziców do wychowania dziecka i naturalne prawo dziecka do wychowania przez własnych rodziców. Tym samym prawo to w pewnych okolicznościach może przeciwdziałać nie tyle przemocy w rodzinie, ile być szkodliwe dla samej rodziny, poprzez niedozwoloną i zbyt głęboką ingerencję w jej autonomię.
Na końcu Apelu jest prośba do Pana Marszałka Senatu RP o wykorzystanie środków prawnych uniemożliwiających wejście omawianej ustawy w życie. Jednocześnie wyraz gotowości sygnatariuszy do współudziału w ponownym rozpatrzeniu proponowanych zmian prawnych.
List podpisali:
Polskie Stowarzyszenie Familiologiczne
Instytut Nauk o Rodzinie KUL Jana Pawła II
Instytut Studiów na Rodziną UKSW
Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
Pomóż w rozwoju naszego portalu