Reklama

Niedziela Wrocławska

Chrystus nas umiłował - 10. rocznica ingresu abp. Józefa Kupnego do Archikatedry Wrocławskiej

ks. Łukasz Romańczuk

W Archikatedrze Wrocławskiej świętowano 10. rocznicę ingresu abp. Józefa Kupnego. Była to okazja do wspólnego dziękczynienia za ten czas i modlitwy o Boże błogosławieństwo na dalsze lata posługi wiernym i duchowieństwu Kościoła wrocławskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Licznie zgromadzeni wierni i kapłani obecni w katedrze wrocławskiej podkreślają, że ich obecność spowodowana jest podziękowaniem za posługę, a także wyrazem życzliwości względem metropolity wrocławskiego. W trakcie Liturgii młodzież z LSO Archidiecezji Wrocławskiej przyjęła posługę ministranta słowa Bożego oraz ceremoniarza. Godność kanonicką otrzymali: ks. Sebastian Kowalski - kanonik Kapituły Katedralnej oraz ks. Stanisław Małysa i ks. Andrzej Stefanów - kononicy Kapituły Świętokrzyskiej. Metropolita wrocławski wręczył także medal św. Jadwigi Śląskiej pani Janinie Kupczyńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początku Eucharystii słowo zabrał ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. - Wspominamy dziś wydarzenie, kiedy to przed dziesięciu laty ekscelencja abp Józef Kupny przekraczał progi wrocławskiej katedry, aby objąć urząd arcybiskupa metropolity wrocławskiego. Dzisiaj chcemy dziękować za 10 lat posługi w kościele wrocławskim – mówił proboszcz katedry.

Zobacz zdjęcia: 10. rocznica ingresu abp. Józefa Kupnego do Archikatedry Wrocławskiej

Biskup Jacek Kiciński swoją homilię podzielił na trzy części. Pierwsza dotyczyła Niepokalanego Serca Maryi, druga nawiązała do proklamowanej Ewangelii, a trzecia podkreślała charakter dziesięcioletniej posługi metropolity wrocławskiego. - Dziś spoglądamy naszym wzrokiem i naszym sercem na naszą Matkę Maryję, na Jej Niepokalane Serce, które jest sercem czułym, kochającym, a nade wszystko sercem obecnym. I w to nasze świętowanie obecności Maryi pośród nas wpisuje się nasze dziękczynienie za dar życia i powołania naszego Pasterza, abp. Józefa, metropolity wrocławskiego. Niedawno podziękowaliśmy Panu Bogu, za czterdzieści lat jego posługi kapłańskie, za 18 rok posługi biskupiej, a dziś za 10 lat służby Kościołowi wrocławskiemu.

Nawiązując do Ewangelii, bp Kiciński zaznaczył, że jesteśmy świadkami pielgrzymki Świętej Rodziny na Święto Paschy do Jerozolimy, a ta pielgrzymka była wpisana w życie Izraelitów.

Reklama

Stąd też hierarcha podkreślił zasadność pielgrzymowania także w obecnych czasach. - Pielgrzymka jest obrazem naszego życia dlatego, że wszyscy pielgrzymujemy do świątyni Niebieskiej, a po drodze pielgrzymujemy do tych świątyń wznoszonych rękami ludzi po to, aby umacniać naszą wiarę, szczególnie podczas Eucharystii i przyjmowania innych sakramentów świętych - wskazał bp Jacek.

W dalszej części ukazana została konieczność obecności, która pomaga w budowaniu życia rodzinnego. - Maryja pokazuje nam dziś, jak ważne jest rodzinne pielgrzymowanie i rodzinne świętowanie. Ważne jest bycie razem, nie tylko duchowo, ale przede wszystkim fizycznie. Bo obecność to przede wszystkim wyraz wspólnie przeżywanej wiary i wspólnotowego dzielenia trudu życia - mówił biskup, dzieląc się refleksją: - Myślę, że nikt z nas nie zna takiej rodziny, małżeństwa, którzy systematycznie uczęszczali do świątyni na Mszę Świętą, przyjmowali Komunię Świętą, którzy systematycznie korzystali z sakramentu pokuty i pojednania, aby to małżeństwo się rozpadło, a więzy rodzinne straciły swoją bliskość. Jest pewna prawidłowość. Odejście od Boga na ogół prowadzi do odejścia od człowieka, odejścia od rodziny i wspólnoty. A zaczyna to się bardzo niewinnie, utratą czujności.

Nie zabrakło także słów nawoływania do refleksji nad własną relacją w działaniu w Duchu Świętym. - Nie byłoby nic złego, gdyby nie utrata wrażliwości na Boga i drugiego człowieka. I dziś jesteśmy świadkami utraty tej wrażliwości na drugiego człowieka, na jego cierpienie, na samotność, na kalectwo i bezdomność. Dlaczego? Ponieważ utraciliśmy wrażliwość na natchnienia Ducha Świętego. Wrażliwość na obecność Boga w naszym życiu. Dlatego warto sobie postawić pytania. Gdzie zatem szukamy Jezusa? Gdy zauważymy, że Go nie ma? Ile czasu poświęcamy innym krewnym, bliskim i znajomym? A ile czasu spędzamy z Jezusem w Jego domu, w świątyni? - przestrzegał bp Kiciński i dodał:- Maryja dziś mówi do nas: “Nie szukaj Jezusa tam, gdzie Go nie ma” i podpowiada: “On jest w świątyni”. A gdy Go znajdziesz, to nie pytaj się, dlaczego On cię zostawił, ale usiądź z Jezusem w świątyni. Przysłuchuj się Jego słowom. Zadawaj pytania, a odpowiedzi zachowuj w swoim sercu jak Maryja. Potem wracaj do domu z Jezusem, Jego Słowem, z Maryją i Józefem - mówił bp Jacek.

Reklama

Korzystając z doniosłej uroczystości, kaznodzieja zwrócił się bezpośrednio do abp. Kupnego. - Drogi księże arcybiskupie Józefie! Dziesięć lat temu, dokładnie 16 czerwca 2013 roku, odbył się Twój Ingres do katedry wrocławskiej Matki Kościoła na Dolnym Śląsku. Podczas swojej homilii w dniu Ingres usłyszeliśmy takie słowa. Dzisiaj obejmuję pasterską troską każdego z was. I tych, którzy stoją z boku i tylko przyglądają się Chrystusowi. W słowach Chrystusa odczytuję wezwanie do głoszenia Jego miłości i miłowania tych, do których Mnie posyła. Do was, bracia i siostry, do służby wam. Stoję przed wami z otwartym sercem, z gorącą prośbą o modlitwę. Już dzisiaj modlę się: Chryste Dobry Pasterzu, Spraw, by lud, który mi powierzyłeś razem ze mną, uczestniczył w Twoim królestwie na wieki - wspominał biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej i dodał: - Drogi Księże Arcybiskupie Józefie, od samego początku Twojej pasterskiej posługi przypominasz nam wszystkim w różnych miejscach, że Chrystus nas umiłował. A umiłował nas do końca. Wskazujesz swoim życiem i słowem na Maryję jako Matkę najbliższą i zawsze obecną. A Święty Józef, Twój patron, to nie tylko wymiar duchowy, ale wzór prawdziwego oddania i zawierzenia.

Dziesięć lat temu ruszyłeś z Kościołem wrocławskim na Święto Paschy, które z pewnością dopełni się w Królestwie Niebieskim. Ta pielgrzymka wiary to chwile piękne i wspaniałe, ale też chwile trudne i bolesne. Bo takie jest życie każdego człowieka. I są momenty zatrzymania, refleksji, ale chwile konkretnych decyzji. Cel jest jeden iść tam, gdzie Bóg wskazuje drogę, gdzie prowadzi nas Jezus Chrystus wraz z Maryją i świętym Józefem. I w ten sposób w pielgrzymce wiary uczestniczysz całym Kościołem wrocławskim - mówił bp Kiciński,

Reklama

Biskup Jacek wskazał także na konkretne zadania, które należy realizować, by być przy Chrystusie. - Wydaje się, że jako lud wierny tracimy nieco kondycję duchową, a Chrystus nie zawsze jest na pierwszym miejscu. Potrzeba nam wrócić do świątyni, by na nowo odnaleźć Chrystusa. I myślę, księże Arcybiskupie, że tak zrodziła się w Twoim sercu myśl o synodzie diecezjalnym, o wspólnotowej drodze powrotu do Chrystusa, który jest obecny w świątyni - wskazał.

Zobacz zdjęcia: 10. rocznica ingresu abp. Józefa Kupnego do Archikatedry Wrocławskiej

Na zakończenie homilii padły słowa wdzięczności: - Dziś dziękujemy za to, że jesteś z nami, że nas prowadzisz, że nam towarzyszy i wskazujesz drogę do odnowy naszego życia i naszej wiary. Niech dobry Bóg Ojciec daje Ci siłę i zdrowie. Niech Jezus Chrystus darzy Cię łaską. Niech Duch Święty oświeca cię swoim światłem, zaś Maryja Matka w swym Niepokalanym Sercu niech towarzyszy ci w codziennej posłudze pasterskiej. A święty Józef dodaje odwagi, wspiera wypełnianiu woli Bożej - zakończył hierarcha.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-17 15:20

Wybrane dla Ciebie

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

Więcej ...

Nawrócenie albo śmierć

2024-05-19 20:41
Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

Tomasz Lewandowski

Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

– To jest święto Ludu Bożego, nasz Wieczernik – mówił podczas ostatniej katechezy przed rozpoczęciem II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj