Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 33/2010, str. 6

BPJG/Marek Kępiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyszli górale

W kierpcach do samiuśkiej Maryi

Pod hasłem roku duszpasterskiego „Bądźmy świadkami Miłości” 31 lipca dotarła na Jasną Górę 29. Piesza Pielgrzymka Góralska. Około tysiąca pielgrzymów, podzielonych na grupy z Bachledówki, Orawy, Nowego Targu i Rabki, w ciągu 9 dni przemierzyło ok. 360 km. Pielgrzymi przybyli w swoich tradycyjnych góralskich strojach ludowych. Kierownikiem pielgrzymki był o. Sebastian Gierszewski, paulin. - Dla nas jest to podtrzymanie tradycji, tego, co jest naszym życiem - wyjaśniała Justyna Smoleń z grupy z Bachledówki. Grupie z Bachledówki przewodził o. Euzebiusz Kneźević, paulin z Chorwacji, który z pielgrzymką góralską wędrował po raz piąty. - Górale są szczególni, oni są tak kochani, szczerzy, że jest radością iść z nimi, jako kapłan pocieszając, pomagając, spowiadając - powiedział paulin. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. - Pielgrzymka się zakończyła. Pielgrzymka życia na nowo się rozpoczyna - powiedział w homilii bp Szkodoń. - Idziemy przez ziemię do nieba. Celem i sensem naszego życia jest Pan Bóg. I nikt i nic nie może nam przysłonić celu naszego życia.

Pielgrzymka z Bydgoszczy

Mamo, jesteśmy!

6. Piesza Pielgrzymka z Bydgoszczy przybyła 31 lipca na Jasną Górę. W ciągu 11 dni ok. 900 osób pokonało 360 km. - Nie jest to z pewnością krótki dystans, ale mając świadomość, że idzie się do Matki Bożej, żeby się z Nią tutaj spotkać, żadne cierpienie nie może nas zatrzymać - powiedział kleryk Tomasz Klafetka. Pielgrzymi z Bydgoszczy uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem bp. Jana Tyrawy, który w homilii powiedział: - Są takie spotkania, zwłaszcza z Matką, gdzie nie potrzeba wielkich słów, ale wystarczy prosto popatrzeć w twarz, prosto popatrzeć w oczy, obudzić w sobie dziecięce uczucia i tak trwać. Zapewne Matka potrafi to zrozumieć. Ks. Jacek Salwa, przewodnik pielgrzymki, dziękował na zakończenie słowami: - Całe serce dzisiaj woła: „Mamo, jesteśmy! Mamo, kochamy! Mamo, dziękujemy!”. Ale nie bylibyśmy tutaj dzisiaj, gdyby nie moc błogosławieństwa, gdyby nie dobrzy ludzie, gdyby nie to, że obok naszej decyzji pójścia na Jasną Górę, towarzyszyło nam błogosławieństwo, obecność i modlitwa tych, którzy o nas pamiętali.

Czytajmy „Jasną Górę”!

Dwumiesięcznik „Jasna Góra” systematycznie publikuje materiały związane z nowenną pierwszych sobót miesiąca, poprzedzającą 100-lecie rekoronacji Cudownego Wizerunku. W najnowszym lipcowo-sieprniowym numerze warto zwrócić uwagę na kazanie wygłoszone w pierwszą sobotę marca przez abp. Władysława Ziółka, zatytułowane „Oto Matka moja”. Temu tematowi poświęcony jest także artykuł „Płaszcz królewski” o przygotowywanych z okazji jubileuszu koronach i sukni Matki Bożej oraz wotach przekazywanych na ten cel. Jasna Góra jest jednym z miejsc, gdzie powstaje film „Polska Wielkanoc”. O przesłaniu tego filmu - sprawach religijnej i narodowej tożsamości - opowiada reżyser Jakob Ziemnicki, który, jak mówi, sam jeszcze nie rozstrzygnął kwestii, czy czuje się bardziej Polakiem czy Niemcem. „Niewiele jest takich dróg, pośród milionów ludzkich ścieżek, które przemierza się na kolanach” - pisze w artykule „Droga zawierzenia” o. Robert Jasiulewicz, w którym opisuje przeżycia związane z liczącą kilkadziesiąt metrów drogą wokół Cudownego Obrazu w jasnogórskiej kaplicy. „Jasna Góra” przynosi również relację o. Stanisława Rudzińskiego z paulińskiej pielgrzymki do Ars, do św. Jana Marii Vianneya - patrona Roku Kapłańskiego. Redakcja publikuje też historię kościoła we wsi Wielkie Oczy w woj. podkarpackim, gdzie znajduje się kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej zwana Wielkoocką Pocieszycielką Strapionych. W relacji o. Romana Łaby o pracy paulinów w Browarach na Ukrainie zwraca uwagę informacja o wielkiej modlitwie za kapłanów miejscowych wiernych, którzy pamiętają czasy reżimu totalitarnego, kiedy zabrakło tutaj kapłanów. Tematykę historyczną na łamach pisma podejmuje o. Eustachy Rakoczy w artykule „Majestat Rzeczypospolitej”. w którym przypomina postać konfratra Zakonu, ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

(akw)

Dwumiesięcznik „Jasna Góra”, ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (34) 377-73-51, fax (34) 377-73-17, adres internetowy: www.miesiecznik.jasnagora.pl, miesiecznik@jasnagora.pl.

Krótko

29 lipca na Jasną Górę dotarli uczestnicy 21. Pielgrzymki Biegowej z Bytowa na Kaszubach. W ciągu pięciu dni trasę pokonywało 14 maratończyków. Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Krzysztof Szary, proboszcz parafii św. Filipa Neri w Bytowie. Za organizację odpowiadał Andrzej Doleciński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bytowie. Tradycyjnie biegacze z Bytowa spotkali się w Częstochowie z uczestnikami siedmiu innych pielgrzymek biegowych z: Ostrzeszowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Poznania, Kobierna, Kobylej Góry, Starych Budkowic i Brzegu.

30 lipca dotarła 7. Pielgrzymka Rowerowa z archidiecezji gdańskiej. 92 cyklistów przejechało w ciągu 6 dni 565 km. Pielgrzymce przewodził ks. Tomasz Koszałka.

Zapowiedź

Nowenna przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej - 17-25 sierpnia 2010 r., z udziałem parafii częstochowskich. W dniach 17-23 sierpnia Msze św. nowennowe będą się rozpoczynały o godz. 18.30, a w dniach 24 i 25 sierpnia - o godz. 19.
25 sierpnia, w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, o godz. 17 zostaną odprawione uroczyste Nieszpory w bazylice archikatedralnej w Częstochowie, a następnie odbędzie się procesja maryjna na Jasną Górę. Msza św. przed Szczytem Jasnogórskim zakończy wigilijne nabożeństwo, poprzedzające uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę Kowalską 30 kwietnia 2000 roku.

Więcej ...

Meksyk: Porwanie biskupa słynącego z prób mediacji między kartelami narkotykowi

2024-04-30 09:24

Episkopat Flickr

Emerytowany biskup rzymskokatolicki, który zasłynął z prób mediacji między kartelami narkotykowymi w Meksyku, został porwany – poinformowała w poniedziałek Meksykańska Rada Biskupów.

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego