Papież: wykorzystanie przemocy seksualnej jako broni na wojnie to haniebna zbrodnia
PAP
Grzegorz Gałązka
Papież Franciszek potępił jako "haniebną zbrodnię" wykorzystanie przemocy seksualnej jako broni na wojnie. Watykan opublikował dwa tweety na profilu papieża w przypadający w poniedziałek Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Seksualnej w Konfliktach Zbrojnych. Dzień ten ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Na profilu Pontifex zamieszczono następujące słowa Franciszka: "Wykorzystanie przemocy seksualnej jako broni w wojnie jest niestety czymś powszechnym. Trzeba potępić tę haniebną zbrodnię i nigdy nie przestawać mówić: +nie+ dla wojny, +nie+ dla przemocy".
"Ofiarom przemocy seksualnej w konfliktach, każdemu skrzywdzonemu dziecku i dorosłemu mówię: choć sprawcy przemocy traktują was jak przedmioty, Pan widzi waszą godność i powtarza wam: +drogi jesteś w moich oczach, nabrałeś wartości i Ja cię miłuję+” - dodał papież.
„Aby wyjść z pandemii, musimy znaleźć lekarstwo nie tylko na koronawirusa, ale także na wielkie wirusy ludzkie i społeczno-ekonomiczne”. - Te słowa Papież wypowiedział w katechezie wygłoszonej podczas audiencji ogólnej. Zakończyła ona cykl poświęcony duchowemu odczytaniu wyzwań, jakie postawił przed ludzkością obecny kryzys. Franciszek zwrócił uwagę na to, że pandemia bardziej uwydatniła i podkreśliła chorobę, na którą cierpi dzisiaj świat.
Czesław Lang nie ukrywa, że jest człowiekiem szczęśliwym. Spełniło się jego wielkie marzenie - został dziadkiem. "Na świat przyszła Karolina Chantal Lang-Lelangue, cudowny misiak. I to w niezwykłych okolicznościach” – opowiada dyrektor Tour de Pologne w rozmowie z PAP.
Przewodniczący KEP zachęcił do podjęcia Nowenny w intencji pokoju i Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli
2025-05-03 18:21
KEP
Episkopat Flickr
Potrzebujemy mocnej i autentycznej wiary, płynącej z zażyłości z Twoim Synem, opartej na Jego nauczaniu, a nie wiary ckliwej, emocjonalnej, czy też selektywnej według własnych potrzeb i przekonań. Potrzebujemy tej wiary, aby stać się pielgrzymami nadziei również dla innych – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego 2 maja br.