Reklama

Dożynki Jasnogórskie 2010

Tylko pod krzyżem Polska jest bezpieczna

Abp Andrzej Dzięga przyjmuje plony rolniczego trudu

Krzysztof Świertok

Abp Andrzej Dzięga przyjmuje plony rolniczego trudu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto dziękczynienia za plony obchodzono w tym roku na Jasnej Górze 5 września, z udziałem ok. 30 tys. rolników. Na jasnogórskie dożynki przybyli przedstawiciele władz, m.in.: prezydent Bronisław Komorowski, wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz minister rolnictwa Marek Sawicki.
Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Koncelebrowali: abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski, bp Jan Styrna - krajowy duszpasterz rolników, ordynariusz diecezji elbląskiej, i ks. Stanisław Sojka - sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników, a także diecezjalni duszpasterze rolników. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Jacek Żądeccy ze wsi Ostrów w diecezji kieleckiej.
Abp Andrzej Dzięga mówił w kazaniu o różnych troskach polskich rolników, dodatkowo w tym roku dotkniętych kilkoma falami powodzi. Wymienił codzienne krzyże dźwigane przez polską wieś. - Może są to krzyże słabnącego zdrowia, słabnących sił, może krzyże trosk, co będzie z gospodarstwem, bo syn pojechał za granicę i tam woli sprzątać, może jest to ból ojca i matki, co dalej z ziemią - martwił się wraz z rolnikami abp Dzięga. Zastanawiał się, dlaczego gospodarz jest traktowany gorzej niż każdy inny przedsiębiorca i np. musi czekać na należną mu zapłatę za dostarczony towar, a on wszystkie swoje rachunki musi regulować nawet z góry.
Nawiązując do tragicznych powodzi w ostatnich miesiącach, abp Dzięga powiedział, że ból przeszedł przez polską ziemię i jeszcze się nie ukoił, bo serca ściśnięte są nadal troską, czy kolejna fala ominie wioski. Nazywając powódź znakiem danym przez Boga, apelował, by właściwie te znaki odczytywać, tzn. słuchać głosu Boga.
Patrząc na wieńce, z którymi gospodarze przybyli na jasnogórskie dożynki, zwrócił uwagę, że zawierają one symbole codziennej pracy - od kształtu łodzi po bochen chleba. - Są też tam struny, które ciągle brzmią niepokojem i pytaniami w ostatnich miesiącach, bo też zauważyłem słowa: „Katyń” i „Smoleńsk”. I są też na tych wieńcach znaki najpiękniejsze i najbardziej chyba istotne - znaki krzyża.
Kazanie abp. Dzięgi wielokrotnie było przerywane oklaskami, szczególnie wtedy, gdy mówił o krzyżu. Dosadnie brzmiały słowa: - Dopóki na polskich polach i przy polskich drogach krzyże są bezpieczne, dopóki każdy, kto szczerym sercem krzyż stawia albo się przy krzyżu zatrzymuje, może się bezpiecznie modlić, Polska jest bezpieczna. A w momencie, gdy modlitwa przy krzyżu wzbudza publiczne zdziwienie, a nawet agresję, trzeba sobie postawić pytanie o bezpieczeństwo polskiego ducha i o to, czy jeszcze umiemy przy krzyżu stać. Polacy od wieków krzyż rozpoznawali. Polacy od wieków przy krzyżu czuli się bezpiecznie. A jednocześnie, ile razy świętowali coś ważnego albo przeżywali cierpienie, szli pod krzyż. A gdy pod krzyż dojść nie mogli, to krzyż stawiali przy sobie, aby być na Golgocie, aby być tuż przy krzyżu. Bo przy krzyżu jest źródło rzeczywistej mocy ducha, przy krzyżu jest źródło siły myśli, siły woli, siły decyzji, przy krzyżu jest najlepsza weryfikacja, co jest dobre, a co nie jest dobre, co warto czynić, a czego należy zaniechać.
- I są też takie miejsca, jak plac w Warszawie dawniej zwany placem Zwycięstwa, a teraz placem Marszałka Piłsudskiego - kontynuował abp Dzięga - na którym stanął prorok naszego pokolenia Jan Paweł II i z tego miejsca mówił, że Polski nie sposób zrozumieć do końca bez Chrystusa. Wspomniał, że w tym samym miejscu, gdzie był ołtarz papieski, stanęła trumna z ciałem wielkiego Prymasa Tysiąclecia - kard. Stefana Wyszyńskiego. Dlatego ten plac pozostał święty, pozostał godny, pozostał miejscem o randze specjalnej, o specjalnej duchowej mocy dla wszystkich, którzy tam stawali. A gdy potem była już taka możliwość - wyjaśniał abp Dzięga - to stanął tam krzyż, tak jak stanęły krzyże w Poznaniu, jak stanęły krzyże pod bramą stoczni, jak stanęły krzyże w dziesiątkach, setkach, tysiącach miejsc na polskiej ziemi, które się wpisały w duszę, w myśli i w serca ludzkie. Nie dlatego to miejsce jest ważne, że krzyż tam postawiono, ale krzyż tam stanął dlatego, że to miejsce jest ważne.
W ten sposób abp Dzięga odniósł się do wydarzeń sprzed Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
Podczas Mszy św. pobłogosławione zostały tegoroczne wieńce dożynkowe, które tradycyjnie przywiozły delegacje rolników z całego kraju. W wystroju nawiązywały one także do ostatnich wydarzeń w Polsce: katastrofy smoleńskiej, obrony krzyża i beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki.
Tegoroczne dożynki przebiegały pod hasłem: „Do Matki Pięknej Miłości”. Tradycyjnie dożynkom towarzyszyły wspólne modlitwy na placu przed Szczytem z udziałem zespołów śpiewaczych i kapel oraz wystawa rolnicza w Alejach Najświętszej Maryi Panny i targi płodów rolnych.
Święto dziękczynienia za plony na Jasnej Górze poprzedziła konferencja „Solidarność wczoraj i dziś”, zorganizowana z okazji 30. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

(BPJG)

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy w Wielką Sobotę jest Msza św.?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Módlmy się o nawrócenie Gizeli Jagielskiej i innych aborcjonistów

2025-04-18 11:44

Adobe Stock

"W boga nie wierzę. Jestem Żydówką i do tego ateistką. A zawodowo lekarką - dlatego wykonuje i wykonywać będę aborcje, zgodnie ze wskazaniami i życzeniem kobiet" - napisała w mediach społecznościowych Gizela Jagielska, która zabiła Felka w 9-tym miesiącu ciąży zastrzykiem w serce. Fundacja Pro-Prawo do Życia apeluje o modlitwę za Jagielską oraz innych aborcjonistów, zwłaszcza dzisiaj, w Wielki Piątek, kiedy w Liturgii modlimy się m.in. za Żydów oraz za wszystkich, którzy nie uznają Boga, aby Pan zdjął zasłonę ciemności z ich serc.

Więcej ...

Groby Pańskie 2025 - Galeria [Aktualizacja: 11:36]

2025-04-19 11:36
Grób Panski - katedra wrocławska

Magdalena Lewandowska

Grób Panski - katedra wrocławska

Piękną tradycją stało się budowanie w kościołach Grobu Pańskiego. Zapraszamy do przesyłania nam zdjęć z waszych kościołów i kaplic, a to pozwoli nam stworzyć piękną galerię. Czekamy na wasze zdjęcia, które możecie wysyłać na adres wroclaw@niedziela.pl

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...