Nuncjusz Apostolski na Jasnej Górze
Pierwsze kroki do Matki
Reklama
Nowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore przybył w sobotę 11 września na Jasną Górę, by wieczorem uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim. - Przed tronem Królowej Polski, w bardzo podniosłej atmosferze tego wieczoru - szczególnej audiencji Apelu Jasnogórskiego, na której spotyka się Polska na całym świecie - z wielką radością witamy szczególnego pielgrzyma, którego posyła sam Ojciec Święty do naszego narodu - powiedział o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. - „Nuncio” znaczy „zwiastuje”. Nuncjusz apostolski to zatem ten, który zwiastuje obecność pośród nas Ojca Świętego, namiestnika Chrystusowego. Bardzo serdecznie witamy w czasie Apelu Jasnogórskiego abp. Celestino Migliorego, nowego nuncjusza apostolskiego w Polsce, który przybywszy do naszej Ojczyzny, pierwsze kroki kieruje na Jasną Górę, do serca polskiego narodu, aby Tobie, Matko, zawierzyć swą posługę w polskim Kościele i w polskim narodzie.
- Matko Boża Częstochowska, Królowo Polski, cieszę się, że tego wieczoru, w drugim dniu mojej posługi nuncjusza apostolskiego w Polsce, mogłem przekazać Ci pozdrowienie i gorącą prośbę o obfite błogosławieństwo dla każdej Twojej córki i każdego Twego syna żyjących na tej ziemi, którą Ty od wieków błogosławisz, strzeżesz i wspierasz. Na przestrzeni dziejów podtrzymywałaś i umacniałaś wiarę polskiego ludu przykładem Twojego głębokiego i radosnego zjednoczenia z Bogiem - mówił abp Migliore. - Niech Twój lud podąża za Tobą, pociągnięty blaskiem Twojej świętości, niech z dumą i radością świadczy wobec świata, że nigdy nie błądzi ten, kto idzie za Jezusem, Twoim Synem”.
Na Apelu obecny był metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, który pobłogosławił wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, przekazany w darze dostojnemu gościowi. - Niech błogosławieństwo przez ten Święty Obraz pozostanie w życiu i w działalności Księdza Arcybiskupa Nuncjusza - powiedział Metropolita Częstochowski. Następnego dnia, w niedzielę, abp Migliore przewodniczył Mszy św. przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej.
Służby celne, finansowe i skarbowe
Pełniąc służbę dla Rzeczypospolitej
Pielgrzymka odbyła się 11 września pod hasłem: „Pełniąc służbę dla Rzeczypospolitej, bądźmy świadkami miłości”. Przybyło ok. 4,5 tys. osób z przedstawicielami Ministerstwa Finansów oraz „Solidarności” skarbowej i celnej. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył ks. kmdr Leon Szot. - Zarówno służby skarbowe, jak i celne przeżywają teraz dość trudne sprawy, ponieważ w perspektywie jest przynajmniej 10-procentowa redukcja zatrudnienia - zauważył ks. Henryk Drozd, krajowy duszpasterz służb celnych, finansowych i skarbowych.
Harcerze
„Wierni i niezłomni jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko”
Pod tym hasłem zgromadziło się w dniach 10-12 września na Jasnej Górze ok. 400 harcerzy. W pielgrzymce najliczniej uczestniczyli harcerze z ZHR. Centralnym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył ks. kmdr Leon Szot, kanclerz Kurii Polowej WP. - Jako uczniowie Chrystusa jesteście wezwani do budowania zgody i miłości w Ojczyźnie - mówił w homilii ks. Szot. - Tak dużo się dzisiaj o Was mówi i tak dużo się od Was wymaga. Jednocześnie myślę, że wymaga się od Was tego, abyście umieli budować cywilizację miłości.
Krótko
W dniach 8-10 września na Jasnej Górze miał miejsce Zjazd Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych. Temat spotkania brzmiał: „Problematyka i perspektywy repertuaru śpiewów liturgicznych”. W ramach zjazdu odbył się koncert Jasnogórskiej Muzyki Dawnej, który poprowadził światowej sławy dyrygent Paul Esswood z Wielkiej Brytanii. Wykonano utwory o. Amando Ivancicia. Zabrzmiało również Completorium z udziałem Jasnogórskiego Zespołu Wokalnego Camerata i Kapeli Jasnogórskiej pod dyrekcją Jarosława Jasiury. Jednej ze Mszy św. przewodniczył biskup diecezji legnickiej Stefan Cichy - przewodniczący KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
W dniach 10-12 września odbyły się 54. Dni Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”. Temat spotkania - „Kościół filarem prawdy i świadkiem miłości”. W 1957 r. kard. Stefan Wyszyński zainicjował takie spotkania na Jasnej Górze - tak powstała idea Dni Modlitw.
11 września w pielgrzymce przybyli na Jasną Górę głusi i głuchoniemi. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył ks. dr prał. Marian Subocz - dyrektor „Caritas Polska”, a homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Iłczyk - dyrektor „Caritas” Archidiecezji Częstochowskiej.
12 września podczas 39. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kombatantów Mszy św. na Szczycie przewodniczył ks. prał. płk Józef Srogosz - wikariusz biskupi ds. weteranów i kombatantów. Na spotkanie przybyli przede wszystkim weterani Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
12 września została zorganizowana 1. Pielgrzymka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przybyło ok. 3,5 tys. osób. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. Obecny był prezes ZUS Zbigniew Derdziuk oraz członkowie Zarządu.
12 września modlili się na Jasnej Górze klerycy z Wyższego Seminarium w Grodnie na Białorusi razem z ks. rektorem Józefem Staniewskim. Podczas Mszy św., odprawionej przed Cudownym Obrazem, dziękowali za jubileusz 20-lecia istnienia Seminarium. Generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski przekazał w darze dla Seminarium kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz
Pomóż w rozwoju naszego portalu