29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, odbyło się w Mińsku uroczyste przyjęcie z okazji jedenastej rocznicy pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka. Wzięli w nim udział wszyscy biskupi katoliccy, przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych, a także przedstawiciele innych tradycyjnych wyznań i religii, korpusu dyplomatycznego oraz władz państwowych. Obecni byli komisarz ds. religii i narodowości Aleksander Rumak oraz wiceminister spraw zagranicznych Jurij Ambrazewicz.
Nuncjusz apostolski w Republice Białoruskiej, abp Ante Jozić, zwrócił się do zebranych, zauważając, że w ciągu jedenastu lat swego pontyfikatu papież Franciszek przeprowadził wiele reform, dzięki którym położono nacisk na dobro osoby ludzkiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Kardynał Jorge Bergoglio, wstępując na Stolicę Piotrową, w nowy sposób otworzył Kościół katolicki na cały świat i na każdą osobę ludzką. Przypisuje ważną rolę rodzinie i migrantom, dbając o ich dobro. Wiele uwagi poświęca pojednaniu między narodami, zwłaszcza tam, gdzie toczą się wojny. Nie może być pokoju we współczesnym świecie, dopóki nie będzie przebaczenia” – stwierdził abp Jozić.
Z kolei specjalny wysłannik Ojca Świętego abp Gugerotti w imieniu papieża Franciszka przekazał wszystkim obecnym pozdrowienia.
Reklama
„Dobrze znane są Jego miłość i szacunek dla narodu białoruskiego. Wiadomo też, że tragedia wojny, która rozdziera tę część świata i której nie chce tolerować, budzi wielki niepokój Papieża, mającego silną wiarę, która kieruje sumieniami i wzywa je do na sąd Boży” – podkreślił abp Gugerotti. Dodał, że nikt nie ma prostych rozwiązań, które doprowadziłyby do zaprowadzenia pokoju. Przypomniał, że „ta sytuacja spowodowała” już śmierć dużej liczby ludzi i jest zagrożeniem dla całej ludzkości.
Reklama
W związku z tym Papież zwraca się do Białorusi, aby hojność jej mieszkańców, ich głęboka uczciwość i pracowitość, a także szczególna rola, jaką pełni jako pomost między Wschodem a Zachodem, inspirowały przede wszystkim wielkie starania o bycie bojownikiem o pokój na drodze dialogu sprawiedliwości i pojednania w kraju i w stosunkach z sąsiednimi narodami.
Papież modli się do Boga o pokojowe współistnienie we wzajemnej trosce i szacunku, aby wreszcie doprowadzić zasoby naturalne kraju do pełnego rozwoju dla postępu ludzkiego, życia duchowego i szacunku społecznego w oparciu o wartości, które tradycyjnie żyją w sercach Białorusinów. Ma też nadzieję, że uda jej się wynegocjować pokój i dopomóc w uniknięciu kolejnych dramatycznych wydarzeń w regionie – stwierdził abp Gugerotti.
Dodał, że Ojciec Święty prosi wspólnotę międzynarodową o zwrócenie uwagi na specyfikę tego bohaterskiego narodu, który dąży do dobra i pokoju. Będzie to można osiągnąć nie tylko w oparciu o powierzchowne rozważania geopolityki, oparte na małostkowych kalkulacjach interesów partykularnych, ale także dzięki szerszej wizji realnego ogólnego rozwoju, przełamywaniu stereotypów i stawianiu na dobro ogólne, które jako jedyne może ocalić ludzkość od katastrofy, do której zmierzamy. Ojciec Święty zapewnia o nieustannej modlitwie i niestrudzonych wysiłkach w tej dziedzinie” – zapewnił w Mińsku abp Claudio Gugerotti.