Okazją dla wystosowania przesłania jest 43. sesja Konferencji FAO, odbywająca się w Rzymie w dniach 1-7 lipca. Na tym wydarzeniu Watykan reprezentuje ks. Fernando Chica Arellano, pełniący funkcję stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy wspomnianej agendzie ONZ.
Franciszek wskazał, że przy realizacji programów pomocowych, trzeba być bardzo ostrożnym i pełnym szacunku dla społeczności lokalnych, dla ich różnorodności kulturalnej i tradycji. „Nie można ich zmieniać ani niszczyć w imię krótkowzrocznej idei postępu, która w rzeczywistości może stać się tym samym, co «ideologiczna kolonizacja»” – podkreśla Ojciec Święty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nędza i głód na świecie są wyzwaniem dla całej rodziny narodów, tak wielkim, że wymaga ono współpracy wszystkich. I nie chodzi tu tylko o współpracę na poziomie rządowym – trzeba zaangażować przedsiębiorstwa, świat akademicki, poszczególnych obywateli, tak aby podejść do wyzwania wielostronnie i całościowo. Ogrom zadania nie pozwala na konflikt, małostkowość czy obstawianie przy stronniczych wizjach. Ta wielopoziomowa współpraca pozwoli FAO efektywnie działać, koordynując dostarczanie pomocy z korzyścią dla wszystkich.
Franciszek zapewnia o wsparciu Kościoła dla tych wysiłków na rzecz dobra wspólnego, czego konkretnym wyrazem jest działalność organizacji kościelnych. Przesłanie kończą słowa błogosławieństwa: „Niech Bóg Wszechmogący obficie błogosławi waszą pracę i wysiłki na rzecz prawdziwego postępu całej rodziny ludzkiej”.