Reklama

50 lat na Sadach

Niedziela warszawska 45/2002

Jubileusz 50-lecia istnienia obchodziła 19 i 20 października parafia św. Jana Kantego na Sadach Żoliborskich. Z tej okazji uroczystą Mszę św. odprawił Prymas Polski kard. Józef Glemp. W dolnym kościele została otwarta okolicznościowa wystawa poświęcona historii parafii. Do jubileuszowych uroczystości przygotowały wiernych rekolekcje prowadzone przez ks. Henryka Michalaka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafię św. Jana Kantego erygował 1 września 1952 r. kard. Stefan Wyszyński. Nabożeństwa odprawiano początkowo w niewielkiej kaplicy, wygospodarowanej w podziemiach klasztoru Sióstr Zmartwychwstanek przy ul. Krasińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Teofil Bogucki, późniejszy proboszcz parafii św. Stanisława Kostki. Był to kapłan wyjątkowo wrażliwy na los drugiego człowieka, wspaniały organizator, nazywany tytanem pracy. Jako proboszcz na Żoliborzu usilnie starał się o zgodę na budowę kościoła - bez skutku.
W 1974 r. proboszczem parafii został ks. dr Ryszard Śliwiński, wykładowca psychologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie. Wielu kapłanów pamięta go jako błyskotliwego wykładowcę, z dużym poczuciem humoru. Ks. Śliwiński uzyskał zgodę na budowę kościoła i rozpoczął ją w 1981 r. W tym samym roku proboszczem został ks. prałat Antoni Dębkowski i to on dokończył budowę świątyni i wyposażył jej wnętrze. Z czasem wybudował także okazały dom parafialny.
W parafii działa obecnie wiele grup i wspólnot. Są ministranci, bielanki, kółka Żywego Różańca, Kościelna Służba Porządkowa, poradnictwo rodzinne i Krąg Biblijny. Jedną z najbardziej prężnych grup, założonych jeszcze przez ks. Boguckiego, jest zespół pań, które przygotowują chorych do przyjmowania sakramentów w pierwsze piątki miesiąca. Bardzo aktywnie działa również Akcja Katolicka. Zrzesza ponad 30 osób, które współorganizują parafialne uroczystości, ostatnio związane z jubileuszem 50-lecia parafii, zbierają ofiary na różne cele, sprzedają świece "Caritas", opłatki wigilijne, prowadzą bibliotekę, czytelnię czasopism oraz wypożyczalnię kaset wideo.
- Parafia wciąż się zmienia - mówi ks. Dębkowski, obchodzący w tym roku czterdziestą rocznicę święceń kapłańskich. - Ludzie się starzeją. Widać to chociażby po liczbie urodzeń. W 1982 r. ochrzciliśmy ponad 200 dzieci, w ubiegłym tylko 50. Wiele młodych osób wyprowadza się stąd do innych dzielnic.
Parafianie są bardzo zaangażowani w życie swojego lokalnego Kościoła. Aktywnie włączyli się w przygotowanie uroczystości jubileuszowych 50-lecia parafii. Z tej okazji przygotowano wystawę, która na ponad 100 fotografiach dokumentuje historię oraz dzień dzisiejszy parafii. Wystawę można oglądać w dolnym kościele do połowy grudnia. Wydana została także książka Parafia na Sadach, która wyczerpująco omawia dzieje parafii św. Jana Kantego. Czytelnik znajdzie tam także krótką biografię św. Jana z Kęt, życiorysy trzech kolejnych księży proboszczów oraz ponad 40 wspomnień, których autorami są księża przed laty pracujący w parafii, a także sami parafianie. Całość ubogacają liczne fotografie i ilustracje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

French Open - Świątek: mam nadzieję, że kibice będą traktowali mnie jak człowieka

2024-05-30 09:31

PAP/EPA/TERESA SUAREZ

Iga Świątek po wygranej z Naomi Osaką w 2. rundzie French Open zwróciła się do publiczności, aby w stosownych momentach zachowywała ciszę. "Nie wiem, czy dobrze zrobiłam. Mam nadzieję, że kibice będą traktowali mnie jak człowieka" - przyznała później polska tenisistka.

Więcej ...

Abp Depo: dzisiaj Bóg ma twarz Eucharystii

2024-05-30 16:23

Karol Porwich / Niedziela

O ocalenie godności osoby ludzkiej, małżeństwa, macierzyństwa i rodziny, o wierność Chrystusowi i Maryi zaapelował dzisiaj abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który przewodniczył uroczystości Bożego Ciała i procesji, która przeszła ulicami Częstochowy z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę. Procesję poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego w archikatedrze Świętej Rodziny.

Więcej ...

Flisaczko Dobrzyńska ze Skępego, módl się za nami...

2024-05-30 20:50

Adobe Stock

Początki sanktuarium maryjnego w tym miejscu sięgają drugiej połowy XV wieku. Niedaleko jeziora leżał na rozdrożu wielki głaz służący za drogowskaz. Według legendy był on ozdobiony mnóstwem krzyży. Okoliczni mieszkańcy i przejeżdżający podróżni nieraz widywali nad głazem niezwykłe światło lub słyszeli cudowny śpiew.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Święta i uroczystości

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania