Reklama

Królewski Port Żerański

Największe centrum rekreacyjno-hotelowe stolicy powstaje w rejonie ulicy Modlińskiej, przy kanale Żerańskim. Królewski Port Żerański zajmie obszar 17 ha. Inwestycja szacowana na ponad 100 mln dolarów ma być gotowa w 2004 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W konkursie ofert na budowę Centrum zwyciężyło konsorcjum utworzone przez firmy: J. W. Construction Sp. z o.o., Towarzystwo Budowlano Mieszkaniowe "Batory", J. W Industries oraz Hotel 500. Teren wniosła do spółki aportem gmina Białołęka. Przedsięwzięcie finansowane będzie ze środków konsorcjum i inwestorów strategicznych zainteresowanych poszczególnymi segmentami kompleksu.
Zabudowa, poza biurowcem i wieżą widokową przystosowaną do skoków bungi, będzie stosunkowo niska - 3-4 kondygnacyjna. Hotelowa część Portu to 3 obiekty na ponad 1800 pokoi. Architektonicznym wyróżnikiem wszystkich trzech hoteli będą malownicze detale - wieżyczki, fasady, wieloskośne dachy. Wewnątrz zaprojektowano kryte uliczki - pasaże handlowe. Wraz z mostkami nad basenami portowymi utworzą one ciągi spacerowe. Na pirsie z gęstą zabudową hotelową, uzupełnioną sklepami i różnymi restauracjami narodowymi utworzy się swoisty "mały Amsterdam". Uzupełnieniem będzie spacerowe nabrzeże z przystanią dla statków, wypożyczalnią kajaków i łódek.
Strzeżony teren kompleksu będzie posiadał kontrolne bramy wjazdowe. Na obrzeżach powstaną wielokondygnacyjne parkingi na 4,5 tys. samochodów. Parkingi będą oddzielać cały kompleks od terenów przemysłowych. Przebudowie ulegną drogi dojazdowe od ulicy Marywilskiej i połączenie z ul. Modlińską.
Prace przy wznoszeniu Królewskiego Portu Żerań podzielono na trzy etapy. Całość projektu zrealizowana zostanie w przeciągu 36 miesięcy. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w październiku br., co oznacza, że zakończenie inwestycji nastąpi jesienią roku 2004.
W pierwszym trwającym 12 miesięcy etapie budowy oddane zostaną podstawowe obiekty kompleksu: aquapark, centrum kongresowe i hotel czterogwiazdkowy na 700 pokoi. Pierwszą inwestycją tego etapu będzie największy w Polsce aquapark. Zaprojektowano w nim basen i wiele wodnych atrakcji, z 10 zjeżdżalniami, sztuczną plażą i tropikalnymi palmami. Autorem projektu jest Janusz Olszewski, polski architekt mieszkający w Brukseli. Kolejną inwestycją I etapu będzie centrum kongresowe. Obliczone na 2800 widzów, wykorzystywane będzie na potrzeby zjazdów i kongresów, ale może pełnić także funkcje sali koncertowej, bankietowej, rewiowej. Następnym obiektem I etapu będzie czterogwiazdkowy hotel z 700 pokojami. W pierwszym etapie rozpocznie się też budowa hali wystawienniczo-targowej. Pozostałymi obiektami I etapu będą: kasyno, kluby nocne, sale fitness, kręgielnia, multikino, 60-metrowa wieża do skoków bungi z barem i tarasem widokowym, ścianka wspinaczkowa, wesołe miasteczko i tereny zabaw dla dzieci.
Wśród obiektów II i III etapu jako pierwsza powstanie hala na 10 tys. widzów. Będzie ją można wykorzystywać podczas największych imprez sportowo-widowiskowych.
Królewski Port Żerański powstaje z inicjatywy burmistrza Białołęki Jerzego Smoczyńskiego. - Znajdzie tu pracę około 2 tys. osób, zaś gmina będzie miała dochody z podatku od nieruchomości. Zależało mi również na tym, aby prawobrzeżna Warszawa miała kompleks rekreacyjno-sportowo-handlowy, w którym ceny będą dostosowane do przeciętnej kieszeni warszawiaka - mówi burmistrz Smoczyński. Atutem miejsca wybranego na inwestycję jest malownicze położenie przy Kanale Żerańskim a także dobre połączenie komunikacyjne z Centrum miasta oraz bliskość węzła kolejowego.
Zdaniem niektórych Królewski Port "Żerań" stanowić może w przyszłości drugie - po Starówce - ulubione miejsce wypoczynku warszawiaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady