Gniezno jako gospodarz mistrzostw po raz pierwszy w historii włożyło wiele wysiłku w zapewnienie doskonałej atmosfery i warunków sportowych. Całe wydarzenie przyciągnęło 120 drużyn reprezentujących 35 diecezji i zgromadzeń zakonnych. Ministrantom i lektorom towarzyszyli ich duszpasterze oraz rodzice, którzy wspierali ich podczas rywalizacji.
Jak poszło naszym?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zespół lektorów z parafii Matki Bożej Częstochowskiej z Bojanic awansował na mistrzostwa, dzięki wygranej w zawodach diecezjalnych, które odbyły się 13 maja w Strzegomiu. W zmaganiach ogólnopolskich zespół wziął udział po raz pierwszy. – Na mistrzostwach zmierzyliśmy się z taką rzeczywistością dosyć konkretną. Bardzo wysoki poziom sportowy zawodników i świetna organizacja poszczególnych drużyn uświadomiła nam, jak bardzo przygotowanym należy jechać na takie wydarzenie. My z powodu krótkiej ławki rezerwowych i szybko złapanych kontuzji nie mogliśmy rozwinąć skrzydeł – mówił dla Niedzieli Świdnickiej, ks. Marcin Mazur proboszcz i kierownik zespołu. Piłkarze z Bojanic rozegrali w grupie cztery mecze z czego jeden wygrali. Tym samym awansowali do finału C, gdzie po rzutach karnych w meczu z lektorami z Gliwic odpadli z turnieju. Ostatecznie zajmując 17. miejsce w kategorii lektor starszy.
Reklama
Drugiej naszej drużynie grało się trochę lepiej. Występujący z dziką kartą ministranci z parafii św. Andrzeja Boboli ze Świdnicy, w fazie grupowej wygrali dwa mecze i dwa przegrali. Zajmując trzecie miejsce w grupie awansowali do finału B. W 1/8 finału pokonali ministrantów z diecezji przemyskiej, jednak w ćwierćfinale musieli uznać wyższość zespołu z diecezji łowickiej, przegrywając 0-3. Ostatecznie zajęli 11. miejsce w kategorii ministrant.
Fair play
Mistrzostwa nie były jedynie zmaganiami sportowymi - młodzi mieli również okazję poznać historię Gniezna i zwiedzić jego piękne zabytki. Organizatorzy zadbali również o czas rekreacji i integracji. Na placu św. Wojciecha, u stóp katedry, zorganizowano wakacyjny piknik, który odbył się w poniedziałkowy wieczór 26 czerwca. Uczestnicy turnieju mieli okazję spotkać się z abp. Wojciechem Polakiem i bp. Radosławem Orchowiczem, którzy odprawiali Msze św. w gnieźnieńskiej katedrze na rozpoczęcie każdego dnia rozgrywek.
archiwum prywatne
Ks. Marcin Mazur i zespół lektorów z Bojanic
– Zasadami fair play należy kierować się nie tylko na boisku, ale także w życiu codziennym – mówił do członków służby liturgicznej bp. Orchowicz. O zasadach uczciwej gry mówił także abp Polak. - Piłka nożna angażuje mięśnie, ale nade wszystko, osobowość, aspiracje, marzenia, ciało i duszę. Zachowajcie w sobie radość z grania, ale pamiętajcie, że te sportowe zmagania muszą promować jako swoje wartości - lojalność, uczciwość dla zasad – co mieści się w słowie fair play.
Reklama
Warto zaznaczyć, że XVIII Mistrzostwa Polski Lektorów i Ministrantów o Puchar miesięcznika Króluj Nam Chryste, stawiają na wartościowe spędzanie czasu wolnego, rozwijanie pasji sportowych i umacnianie więzi z Bogiem oraz z innymi młodymi ludźmi. To również okazja do odkrywania piękna Polski, poznawania różnych regionów i ich kultury. Mistrzostwa o Puchar KnC cieszą się rosnącym zainteresowaniem i są jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu ministranckim. Przez lata stworzyły silną platformę, na której młodzi ludzie mogą rozwijać swoje talenty, uczyć się współpracy, a przede wszystkim pogłębiać swoją wiarę i relację z Bogiem.
Organizacja mistrzostw okazała się sukcesem dzięki zaangażowaniu lokalnych samorządów, w tym miasta Gniezna, powiatu gnieźnieńskiego oraz gmin Gniezno, Kiszkowo, Trzemeszno i Kłecko. Mecze nie tylko rozgrywano na gnieźnieńskich obiektach sportowych, ale także w halach w całym powiecie.
Decydujące starcia miały miejsce we wtorkowe popołudnie, 27 czerwca, w hali widowiskowo-sportowej GOSiR w Gnieźnie. Rywalizacja była niezwykle zacięta, a finałowy mecz w kategorii lektor starszy pomiędzy zawodnikami z Dąbrowy Górniczej i Łodzi dostarczył niezapomnianych emocji. Ostatecznie zwycięstwo przypadło drużynie z Łodzi, która triumfowała po rzutach karnych. W trzech różnych kategoriach wiekowych medale i puchary KnC XVIII Mistrzostw Polski LSO zdobyły: w kategorii "lektor starszy" parafia NMP Matki Miłosierdzia Sióstr Bernardynek (Łódź-Ruda), w kategorii "lektor młodszy" parafia św. Joachima (Skawinki), a w kategorii "ministrant" parafia pw. św. Jana Bosko (Piła).
archiwum prywatne
archiwum prywatne
archiwum prywatne
Szczegółowe wyniki naszych drużyn i całych zawodów - tutaj.
Faza grupowa. Grupa 5.
Świdnica, św. Andrzeja Boboli - Dąbie n. Nerem, św. Mikołaja (diecezja włocławska) 0-3
Reklama
Świdnica, św. Andrzeja Boboli - Pobiedziska, Parafia pw. św. Michała Archanioła (archidiecezja gnieźnieńska) 0-2
Świdnica, św. Andrzeja Boboli - Lubasz, Narodzenia NMP (archidiecezja poznańska) 2-0
Świdnica, św. Andrzeja Boboli - Nowe Miasto na Pilicą, Opieki Matki Bożej Bolesnej (diecezja łowicka) 4-1
Finał B
1/8 finału. Świdnica, św. Andrzeja Boboli - Harta, św. Mikołaja (diecezja przemyska) 1-0
1/4 finału. Świdnica, św. Andrzeja Boboli - Bednary, św. Macieja i św. Małgorzaty (diecezja łowicka) 0-3
***
Faza grupowa. Grupa 3.
Bojanice, NMP Częstochowskiej - Kobylin, Matki Bożej przy Żłobku (diecezja łowicka) 1-0
Bojanice, NMP Częstochowskiej - Gdynia Mały Kack, Chrystusa Króla (archidiecezja gdańska) 1-4
Bojanice, NMP Częstochowskiej - Groble, Najświętszego Serca Pana Jezusa (diecezja sandomierska) 2-3
Bojanice, NMP Częstochowskiej - Godziszów, Św. Teresy od Dzieciątka Jezus (diecezja sandomierska) 0-3
Finał C
1/8 finału. Bojanice, NMP Częstochowskiej - Gliwice-Żerniki, św. Jana Chrzciciela (diecezja gliwicka) 0-0 (k.2-4)
Klasyfikacja końcowa tutaj.
Oficjalna strona mistrzostw tutaj.