Reklama

Kościół

Kard. Parolin: biskup oddaje życie za swoją trzodę i nie ucieka przed wilkami

Grzegorz Gałązka

W Bazylice św. Piotra sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin udzielił święceń biskupich ks. prałatowi Gian Luca Periciemu, mianowanemu 5 czerwca przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Zambii i Malawi. „Do czego powołany jest biskup?” było kluczowym pytaniem jakie towarzyszyło homilii podczas Mszy św. Sekretarz stanu zwrócił uwagę, że biskup jest powołany w szczególności do niesienia "dobrej nowiny nędzarzom", "do opatrywania ran złamanych na duchu".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Biskup jest "znakiem Chrystusa", powiedział kard. Parolin, przypominając słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas jego podróży apostolskiej do Kanady: "I właśnie dlatego, że jesteśmy znakiem Chrystusa, apostoł Piotr napomina nas: paście trzodę, prowadźcie ją, nie pozwólcie jej zbłądzić, podczas gdy wy zajmujcie się swoimi sprawami. Troszczcie się o nią z oddaniem i czułością". Biskup, podkreślił kardynał, jest jak "dobry strażnik", który patrząc po horyzont, "ostrzega wspólnotę przed zbliżającym się niebezpieczeństwem". Dobry strażnik, który wskazuje "w słuchaniu Słowa Bożego, w modlitwie, w przystępowaniu do sakramentów, w pokorze i w miłości na potężną broń, dzięki której można pokonać każdą przeszkodę i zachować braterską spójność i żywą nadzieję".

Reklama

"Aby nauczać z autorytetem i bez autorytaryzmu, aby rządzić ze stanowczością i łagodnością jednocześnie, aby rozdzielać chleb życia i całą sakramentalną skuteczność, biskup - podkreślił sekretarz stanu - znajduje w Chrystusie tak wspaniały i wzniosły wzór, że na początku może nawet wzbudzić w nim pewien paraliżujący strach. I rzeczywiście mogłoby tak być, gdyby nie doszło do wspaniałego spotkania potężnego i łagodnego działania Ducha Świętego - który konsekruje i umacnia, który pociesza i umacnia - z ufną i nieustanną modlitwą powołanego do episkopatu i całego Kościoła".

Podziel się cytatem

Watykański sekretarz stanu zauważył również, że prałat jest wezwany do skierowania wzroku na "serce Jezusa, które jaśnieje nieskończoną miłością", na Dobrego Pasterza, "gotowego oddać życie za owce" i "nie uciekać przed wilkami". Biskup, dodał kard. Parolin, jest wezwany do zwrócenia wszelkiej uwagi na "to serce, które świeci i promieniuje miłością", na to "źródło miłosierdzia", które nikogo nie odrzuca i oferuje wszystkim "radosne głoszenie prawdziwego wyzwolenia". Zaproszenie, które biskup musi przyjąć, polega na "integralnym przekształceniu każdego uczucia serca i przeniesieniu go do Boga". "Kto wpatruje się w Ukrzyżowanego Pana", wyjaśnił kardynał, przywołując słowa św. Bonawentury, którego Kościół dziś wspomina, "czyni z Nim Wielkanoc". Biskup, powiedział watykański sekretarz stanu, jest powołany do "ukazywania słodyczy jarzma Chrystusa, aby zdjąć z ramion powierzonych mu ludzi smutne jarzmo grzechu".

Na koniec kardynał Pietro Parolin przypomniał o konkretnym zadaniu powierzonym prałatowi Perici: "docieranie ze słowem papieża do Kościołów i rządów" państw, do których został posłany. Ale także bycie "niestrudzonym budowniczym pokoju w tym świecie nękanym wojnami i krwawymi konfliktami" oraz promowanie obrony "podstawowych praw osoby ludzkiej, często zagrożonych przez ideologie, które instrumentalizują je i manipulują nimi w imię humanizmu, który w rzeczywistości nie ma już w sobie nic ludzkiego". I być "autentycznym pomostem zdolnym do przedstawiania potrzeb, problemów, nadziei i obaw poszczególnych Kościołów lokalnych Kościołowi powszechnemu, sprawiając, że dostrzegają one ojcowską troskę następcy apostoła Piotra".

Abp Perici wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej 1 lipca 2001 r. i służył w nuncjaturach apostolskich w Meksyku, Haiti, na Malcie, w Angoli, Brazylii, Szwecji, Hiszpanii i Portugalii.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-07-15 14:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin w ONZ: rozwój to imię pokoju, wyeliminować zadłużenie i broń nuklearną

Vatican News

Sekretarz Stanu przemawiał podczas 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Kardynał wskazał na dialog, eliminację ubóstwa i regulację sztucznej inteligencji jako kroki do budowania przyszłości. Zgłosił zastrzeżenia Stolicy Apostolskiej co do pojęć użytych w „Pakcie dla przyszłości” dotyczących aborcji i płci.

Więcej ...

Czy chcę przyprowadzić niewidomego do Jezusa?

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 8, 22-26.

Więcej ...

Międzynarodowa fala modlitw o powrót do zdrowia papieża Franciszka

2025-02-19 18:18

Adobe Stock

Stan zdrowia papieża Franciszka poruszył wiernych na całym świecie. Od czasu przyjęcia go do rzymskiej kliniki Gemelli w zeszły piątek, liczba wyrazów życzliwości dla niego stale rośnie. Przedstawiciele Kościołów i religii w wielu krajach zapewniają o modlitwie o szybki powrót do zdrowia 88-letniego Ojca Świętego, który, jak podaje Watykan, cierpi na obustronne zapalenie płuc. Z uwagi na dużą liczbę zakażeń leczenie jest skomplikowane i trudne do przeprowadzenia, gdyż stosuje się wiele terapii farmakologicznych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wałbrzych. Znamy datę uroczystości pogrzebowych ks....

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Znamy datę uroczystości pogrzebowych ks....

Czy chcę przyprowadzić niewidomego do Jezusa?

Wiara

Czy chcę przyprowadzić niewidomego do Jezusa?

Włochy/ Prasa: niepokój o papieża w związku z...

Franciszek

Włochy/ Prasa: niepokój o papieża w związku z...

Rzym: adoracja w intencji Papieża we wszystkich parafiach...

Kościół

Rzym: adoracja w intencji Papieża we wszystkich parafiach...

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia