Reklama

Salezjanie w Szwecji

Niedziela Ogólnopolska 46/2010, str. 23

Redaktor naczelny „Niedzieli” z autorem tekstu w kościele św. Jana Apostoła w Sztokholmie, gdzie prowadzone jest salezjańskie duszpasterstwo

Lidia Dudkiewicz/„Niedziela”

Redaktor naczelny „Niedzieli” z autorem tekstu w kościele św. Jana Apostoła w Sztokholmie, gdzie prowadzone jest salezjańskie duszpasterstwo

Wszystko zaczęło się od pragnienia misjonarza salezjańskiego z Argentyny, którego dziadkowie byli Szwedami i dorobili się znacznego majątku w Argentynie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas pobytu w 1925 r. w kraju swoich przodków misjonarz salezjański z Argentyny zauważył ubóstwo religijne młodych Szwedów. Postanowił to zmienić, wypraszając u swojej bogatej rodziny ufundowanie Zgromadzeniu Salezjańskiemu dzieła wychowawczego w centrum Sztokholmu.

Początki pracy Salezjanów w Szwecji

W 1930 r. pierwsi salezjanie rozpoczęli pracę w Szwecji, tworząc w Sztokholmie Centrum Młodzieżowe oraz oratorium św. Jana Bosko - mimo gwałtownych protestów środowisk antywatykańskich, bardzo aktywnych w Szwecji w tamtym okresie. Dzieło szybko zakorzeniło się w nowym środowisku i pierwsza ekipa salezjanów wpisała się w krajobraz skromnego szwedzkiego katolicyzmu. Obok pracy z młodzieżą, na prośbę bp. Eryka Müllera, salezjanie zaangażowali się w pracę administracyjną przy kurii biskupiej w Sztokholmie oraz podjęli służbę w Trybunale Biskupim, a także w centralnej organizacji młodzieży katolickiej Sveriges Unga Katoliker (SUK). Ich działalność to również zwyczajna kapłańska posługa u sióstr zakonnych, zwłaszcza Sióstr Brygidek w podsztokholmskiej dzielnicy Djursholm, i Sióstr Elżbietanek w kilku punktach Sztokholmu, a w latach późniejszych także u Serafitek i Służebniczek Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Misje narodowo-językowe

Reklama

Wraz z napływem emigrantów w okresie powojennym salezjanie prowadzili ośrodki duszpasterskie, zwane misjami narodowo-językowymi, dla Słowaków, Polaków, Węgrów i Romów, a od końca lat 60. XX wieku zajęli się także pracą w wielokulturowych parafiach, najpierw w Södertälje (budując kościół pw. św. Ansgara), w miejscowościach Karlstad, Göteborg, Bĺros, Nyköping (budując kościół pw. św. Anny) oraz w Fittji, w południowej części Sztokholmu (budując kościół pw. św. Botvida).

Polska Misja Katolicka w Sztokholmie

Obecnie główne sektory pracy duszpasterskiej salezjanów w Szwecji to przede wszystkim duszpasterstwo w Polskiej Misji Katolickiej w Sztokholmie, z ogromnym polem pracy duszpasterskiej wśród ok. 15 tys. Polaków w tym regionie. Niedzielne Msze św. w neogotyckim kościele pw. św. Jana Apostoła gromadzą ok. 4 tys. osób; salezjanie prowadzą katechezę dzieci w klasach 0-VIII, w której bierze udział ok. 700 osób, w wynajmowanej do tego celu szkole Frans Schartaus Gymnasium; obejmują pracą wychowawczą młodzież w różnym wieku w salezjańskim oratorium „Quo Vadis” oraz w Związku Polskiej Młodzieży Katolickiej - PUKiS; z racji dużego rozproszenia Polaków duszpasterstwo polega także na dojazdach do 8 punktów poza Sztokholmem, odwiedzinach w więzieniach, a także na współpracy z różnymi organizacjami w ramach spotkań Rady Kultury i podtrzymywaniu stałych kontaktów z placówkami dyplomatycznymi Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozmach duszpasterski

W szerszym spojrzeniu na działalność salezjanów w Szwecji odnajdujemy ich obecność w centralnej organizacji duszpasterstwa młodzieży katolickiej - SUK, w wielokulturowej dzielnicy Sztokholmu w Fittji, przy kościele pw. św. Botvida oraz w pracy typowo parafialnej w środkowo-południowej części Szwecji: w Kalmar - parafia pw. św. Krzysztofa, Olofström - parafia pw. św. Antoniego, Karlskrona - kościół pw. św. Klary, Oskarström - kościół pw. Najświętszej Maryi Panny.
Pracę duszpastersko-wychowawczą w Kościele katolickim w Szwecji prowadzili salezjanie z różnych krajów, w różnym wieku, w dłuższym lub krótszym przedziale czasowym. Początkowo byli to Polacy z Dolnego i Górnego Śląska, następnie Słowacy, Węgrzy, Niemcy i Belgowie. Obecnie są to synowie św. Jana Bosko wywodzący się z trzech polskich prowincji. Wśród duchowieństwa katolickiego liczącego 151 kapłanów jest ich 11 i plasuje ich to na czołowej pozycji, gdy chodzi o wspólnoty zakonne.

Jubileusz 80-lecia

Obchodząc jubileusz 80-lecia pracy duszpastersko-wychowawczej w Szwecji, kontynuując dzieło poprzedników, salezjanie ks. Bosko pragną nadal nieść radosną wieść o zbawieniu młodym ludziom i ich rodzinom oraz rozwijać dobre dzieło rozpoczęte przed laty. Od tamtej pory zmienił się świat, zmieniła się Europa, zmieniła się Skandynawia i Szwecja, ale młody człowiek pozostał ze swoimi problemami, pytaniami i rozterkami wieku młodzieńczego. Przez dobre kształtowanie młodego pokolenia tworzona jest nowa generacja uczniów Chrystusa w tym zlaicyzowanym kraju. W tym dziele najważniejsze jest docieranie do osób budujących tutejszą wspólnotę wiary, umacnianie i rozwijanie życia duchowego oraz pogłębianie świadomości, że mimo różnic pochodzenia tworzą oni piękną mozaikę, jedną katolicką (czyli uniwersalną) rodzinę Jezusa Chrystusa, w której każdy wierzący, niezależnie od tego, z jakiego kraju i kultury pochodzi, może odnaleźć swój duchowy dom. My, Polacy, mamy w tym dziele bardzo ważną rolę do spełnienia.
Nieśmy Szwecji Chrystusa przez następne dziesięciolecia, gdyż ten kraj bardzo tego potrzebuje.

Msza św. z okazji 80-lecia pracy duszpastersko-wychowawczej Salezjanów w Szwecji zostanie odprawiona przez ks. dr. Marka Chmielewskiego SDB, prowincjała Inspektorii pw. św. Wojciecha z siedzibą w Pile, a w Sztokholmie przy kościele św. Jana (T-Hötorget) 21 listopada 2010 r. (niedziela) o godz. 10.30.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W środę rozpocznie się konklawe, trzecie w ciągu ponad 20 lat

2025-05-06 07:46
Kardynał William Goh Seng Chye

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Kardynał William Goh Seng Chye

W środę rozpocznie się oczekiwane z wielkim zainteresowaniem konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka. To trzecie konklawe w ciągu ponad 20 lat. Poprzednie odbyły się w 2005 roku po śmierci Jana Pawła II i w 2013 roku po rezygnacji Benedykta XVI. W obecnym udział weźmie rekordowa liczba 133 elektorów.

Więcej ...

Czy Gizela Jagielska stanie się ofiarą? Próba wybielenia sprawczyni zabójstwa z Oleśnicy

2025-05-06 10:59

Adobe Stock

Sprawa zabójstwa 9-mięcznego nienarodzonego chłopca w szpitalu powiatowym w Oleśnicy jest wciąż obecna w przestrzeni publicznej, w tym medialnej - informuje o tym Ordo Iuris.

Więcej ...

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

2025-05-06 23:25

Adobe.Stock

Indie poinformowały w środę rano czasu lokalnego, że rozpoczęły operację militarną przeciwko Pakistanowi, uderzając w "infrastrukturę terrorystyczną" zarówno w Pakistanie, jak i w administrowanym przez Pakistan Kaszmirze. Ministerstwo obrony przekazało, że nie zostały zaatakowane cele militarne.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie...

Kościół

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...