Reklama

Salezjanie w Szwecji

Niedziela Ogólnopolska 46/2010, str. 23

Redaktor naczelny „Niedzieli” z autorem tekstu w kościele św. Jana Apostoła w Sztokholmie, gdzie prowadzone jest salezjańskie duszpasterstwo

Lidia Dudkiewicz/„Niedziela”

Redaktor naczelny „Niedzieli” z autorem tekstu w kościele św. Jana Apostoła w Sztokholmie, gdzie prowadzone jest salezjańskie duszpasterstwo

Wszystko zaczęło się od pragnienia misjonarza salezjańskiego z Argentyny, którego dziadkowie byli Szwedami i dorobili się znacznego majątku w Argentynie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas pobytu w 1925 r. w kraju swoich przodków misjonarz salezjański z Argentyny zauważył ubóstwo religijne młodych Szwedów. Postanowił to zmienić, wypraszając u swojej bogatej rodziny ufundowanie Zgromadzeniu Salezjańskiemu dzieła wychowawczego w centrum Sztokholmu.

Początki pracy Salezjanów w Szwecji

W 1930 r. pierwsi salezjanie rozpoczęli pracę w Szwecji, tworząc w Sztokholmie Centrum Młodzieżowe oraz oratorium św. Jana Bosko - mimo gwałtownych protestów środowisk antywatykańskich, bardzo aktywnych w Szwecji w tamtym okresie. Dzieło szybko zakorzeniło się w nowym środowisku i pierwsza ekipa salezjanów wpisała się w krajobraz skromnego szwedzkiego katolicyzmu. Obok pracy z młodzieżą, na prośbę bp. Eryka Müllera, salezjanie zaangażowali się w pracę administracyjną przy kurii biskupiej w Sztokholmie oraz podjęli służbę w Trybunale Biskupim, a także w centralnej organizacji młodzieży katolickiej Sveriges Unga Katoliker (SUK). Ich działalność to również zwyczajna kapłańska posługa u sióstr zakonnych, zwłaszcza Sióstr Brygidek w podsztokholmskiej dzielnicy Djursholm, i Sióstr Elżbietanek w kilku punktach Sztokholmu, a w latach późniejszych także u Serafitek i Służebniczek Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Misje narodowo-językowe

Reklama

Wraz z napływem emigrantów w okresie powojennym salezjanie prowadzili ośrodki duszpasterskie, zwane misjami narodowo-językowymi, dla Słowaków, Polaków, Węgrów i Romów, a od końca lat 60. XX wieku zajęli się także pracą w wielokulturowych parafiach, najpierw w Södertälje (budując kościół pw. św. Ansgara), w miejscowościach Karlstad, Göteborg, Bĺros, Nyköping (budując kościół pw. św. Anny) oraz w Fittji, w południowej części Sztokholmu (budując kościół pw. św. Botvida).

Polska Misja Katolicka w Sztokholmie

Obecnie główne sektory pracy duszpasterskiej salezjanów w Szwecji to przede wszystkim duszpasterstwo w Polskiej Misji Katolickiej w Sztokholmie, z ogromnym polem pracy duszpasterskiej wśród ok. 15 tys. Polaków w tym regionie. Niedzielne Msze św. w neogotyckim kościele pw. św. Jana Apostoła gromadzą ok. 4 tys. osób; salezjanie prowadzą katechezę dzieci w klasach 0-VIII, w której bierze udział ok. 700 osób, w wynajmowanej do tego celu szkole Frans Schartaus Gymnasium; obejmują pracą wychowawczą młodzież w różnym wieku w salezjańskim oratorium „Quo Vadis” oraz w Związku Polskiej Młodzieży Katolickiej - PUKiS; z racji dużego rozproszenia Polaków duszpasterstwo polega także na dojazdach do 8 punktów poza Sztokholmem, odwiedzinach w więzieniach, a także na współpracy z różnymi organizacjami w ramach spotkań Rady Kultury i podtrzymywaniu stałych kontaktów z placówkami dyplomatycznymi Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozmach duszpasterski

W szerszym spojrzeniu na działalność salezjanów w Szwecji odnajdujemy ich obecność w centralnej organizacji duszpasterstwa młodzieży katolickiej - SUK, w wielokulturowej dzielnicy Sztokholmu w Fittji, przy kościele pw. św. Botvida oraz w pracy typowo parafialnej w środkowo-południowej części Szwecji: w Kalmar - parafia pw. św. Krzysztofa, Olofström - parafia pw. św. Antoniego, Karlskrona - kościół pw. św. Klary, Oskarström - kościół pw. Najświętszej Maryi Panny.
Pracę duszpastersko-wychowawczą w Kościele katolickim w Szwecji prowadzili salezjanie z różnych krajów, w różnym wieku, w dłuższym lub krótszym przedziale czasowym. Początkowo byli to Polacy z Dolnego i Górnego Śląska, następnie Słowacy, Węgrzy, Niemcy i Belgowie. Obecnie są to synowie św. Jana Bosko wywodzący się z trzech polskich prowincji. Wśród duchowieństwa katolickiego liczącego 151 kapłanów jest ich 11 i plasuje ich to na czołowej pozycji, gdy chodzi o wspólnoty zakonne.

Jubileusz 80-lecia

Obchodząc jubileusz 80-lecia pracy duszpastersko-wychowawczej w Szwecji, kontynuując dzieło poprzedników, salezjanie ks. Bosko pragną nadal nieść radosną wieść o zbawieniu młodym ludziom i ich rodzinom oraz rozwijać dobre dzieło rozpoczęte przed laty. Od tamtej pory zmienił się świat, zmieniła się Europa, zmieniła się Skandynawia i Szwecja, ale młody człowiek pozostał ze swoimi problemami, pytaniami i rozterkami wieku młodzieńczego. Przez dobre kształtowanie młodego pokolenia tworzona jest nowa generacja uczniów Chrystusa w tym zlaicyzowanym kraju. W tym dziele najważniejsze jest docieranie do osób budujących tutejszą wspólnotę wiary, umacnianie i rozwijanie życia duchowego oraz pogłębianie świadomości, że mimo różnic pochodzenia tworzą oni piękną mozaikę, jedną katolicką (czyli uniwersalną) rodzinę Jezusa Chrystusa, w której każdy wierzący, niezależnie od tego, z jakiego kraju i kultury pochodzi, może odnaleźć swój duchowy dom. My, Polacy, mamy w tym dziele bardzo ważną rolę do spełnienia.
Nieśmy Szwecji Chrystusa przez następne dziesięciolecia, gdyż ten kraj bardzo tego potrzebuje.

Msza św. z okazji 80-lecia pracy duszpastersko-wychowawczej Salezjanów w Szwecji zostanie odprawiona przez ks. dr. Marka Chmielewskiego SDB, prowincjała Inspektorii pw. św. Wojciecha z siedzibą w Pile, a w Sztokholmie przy kościele św. Jana (T-Hötorget) 21 listopada 2010 r. (niedziela) o godz. 10.30.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

2024-09-27 11:56

Adobe Stock

W jednej ze szkół w Kalifornii rodzice odkryli sekretny "klub LGBT" stworzony dla 8-letnich dzieci przez nauczycieli. Celem klubu było "dyskutowanie o seksualności" bez informowania o tym rodziców. Sprawa wyszła na jaw, gdy jedno z dzieci wróciło do domu z zaburzeniami tożsamości płciowej. O sprawie pisze Fundacja Pro-Prawo do Życia, aby po raz kolejny ostrzec Polaków, że już od 1 września 2025 r. do polskich szkół wchodzi obowiązkowa "edukacja seksualna", mająca ukrywać się pod nazwą nowego przedmiotu "edukacja zdrowotna".

Więcej ...

VIII oblężenie Jasnej Góry

2024-09-30 18:22

Andrzej Lewek

VIII Męskie Oblężenie na Jasnej Górze było nie tylko wydarzeniem duchowym, ale także manifestacją siły wspólnoty mężczyzn, którzy pragną żyć zgodnie z wiarą i wartościami chrześcijańskimi – przekonuje Andrzej Lewek.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Adam Woronowicz: Nie poradziłbym sobie bez Eucharystii

Wiara

Adam Woronowicz: Nie poradziłbym sobie bez Eucharystii

Ten, który umiłował Słowo

Święci i błogosławieni

Ten, który umiłował Słowo

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Święci i błogosławieni

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Kościół

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

Wiadomości

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Niedziela Łódzka

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...

Wiadomości

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...

24 września – wspomnienie odnalezienia ciała świętej...

Wiara

24 września – wspomnienie odnalezienia ciała świętej...

Minister Edukacji ignoruje postanowienie Trybunału...

Wiadomości

Minister Edukacji ignoruje postanowienie Trybunału...