Audiencja Generalna
Niech Europa otwiera się na Boga
Reklama
Na znaczenie wsparcia dla małżeństwa i rodziny wskazał 10 listopada Benedykt XVI podczas audiencji generalnej. Katechezę główną Ojciec Święty poświęcił swej niedawnej pielgrzymce do Santiago de Compostela i Barcelony. Papież przypomniał główne etapy hiszpańskiej pielgrzymki, a szczególnie swój apel do Europy, by coraz bardziej otwierała się na Boga: - Zachowanie i umocnienie otwartości na to, co transcendentne, a także owocny dialog między wiarą a rozumem, między polityką a religią, między gospodarką a etyką pozwolą na budowanie Europy, która, wierna swym niezbywalnym korzeniom chrześcijańskim, będzie mogła w pełni odpowiedzieć na swoje powołanie i misję w świecie - powiedział Ojciec Święty.
Benedykt XVI przypomniał, że w Barcelonie poświęcił wspaniałą bazylikę Świętej Rodziny, dzieło genialnego architekta Antonia Gaudíego. Była to też okazja do intensywnej modlitwy w intencji rodzin i zwrócenia uwagi na sytuację osób cierpiących. Papież zaznaczył, że pamiętał również o ludziach młodych, towarzyszących mu w trakcie tej wizyty, prosząc, aby mogli odkryć piękno, wartość i zaangażowanie w małżeństwie, w którym mężczyzna i kobieta tworzą rodzinę, wspaniałomyślnie przyjmującą życie i towarzyszącą mu od poczęcia aż do jego naturalnego kresu. Wszystko to, co się czyni, by wspierać małżeństwo i rodzinę, aby pomóc osobom najbardziej potrzebującym, wszystko to, co zwiększa wielkość człowieka i jego nienaruszalną godność, przyczynia się do udoskonalenia społeczeństwa. Żaden wysiłek w tej dziedzinie nie jest bezużyteczny - powiedział Benedykt XVI.
Siewca wyszedł siać
Benedykt XVI naucza
Kościół nie zawiera w sobie treści sam z siebie; jest powołany do bycia znakiem i narzędziem Chrystusa, w czystym posłuszeństwie Jego władzy i w całkowitej służbie Jego nakazom. Jedyny Chrystus zakłada jedyny Kościół; to On jest skałą, na której wznosi się nasza wiara. Wspierani w tej wierze, próbujmy razem pokazywać światu oblicze Boga, który jest miłością i jako jedyny może odpowiedzieć na pragnienie pełni człowieka. Jest to wielkie zadanie pokazania wszystkim, że Bóg jest Bogiem pokoju, a nie przemocy; wolności, a nie przymusu; zgody, a nie niezgody.
Z homilii podczas Mszy św. w Barcelonie, 7 listopada 2010 r.
Kościół pielgrzymujący na ziemi jest sakramentem jedności ludzi z Bogiem i między nimi. W tym celu otrzymał on Słowo i sakramenty, zwłaszcza Eucharystię, z której nieustannie żyje i wzrasta i w której jednocześnie sam się wyraża.
Z przemówienia do uczestników posiedzenia plenarnego Papieskiego Komitetu Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, 11 listopada 2010 r.
Decydujące znaczenie dla prawdziwej przyszłości ludzkości ma pokazanie światu i historii, że dziś, także dzięki obecnemu kryzysowi, człowiek dojrzał do zrozumienia, iż cywilizacje i kultury równolegle z systemami gospodarczymi, społecznymi i politycznymi mogą i powinny zgodnie dążyć do wspólnie podzielanej wizji godności ludzkiej, szanującej prawa i wymagania umieszczone w niej przez Boga Stwórcę.
Z przesłania do uczestników szczytu G-20, 11 listopada 2010 r.
Watykan - Irak
Rząd powinien bronić chrześcijan
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone odpowiając na pytania dziennikarzy dotyczące prześladowania chrześcijan, stwierdził: - Kwestia obrony chrześcijan to problem, który podjęliśmy już w kontaktach z władzami irackimi i ufamy, że zostanie on poważnie rozważony. Najbliższy współpracownik Benedykta XVI przypomniał, że kwestię prześladowań w tej części świata poruszyli niedawno uczestnicy Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Zwrócił uwagę, że problem dotyczy także innych krajów tego regionu, np. Pakistanu. Wyraził również wdzięczność władzom Francji i Włoch, które przetransportowały najciężej rannych i zapewniły im leczenie. Odnosząc się do działań rządu w Bagdadzie, kard. Bertone zapewnił, że Stolica Apostolska dyskutowała o tej sprawie z władzami irackimi i ma nadzieję, iż jej głos będzie poważnie brany pod uwagę.
Na blogach piszą
Problem w tym, że boga, którego sobie wyobrażają i obalają Clinton Richard Dawkins, wojujący scjentyści, „na pewno” nie ma. Podobnie jak życia, które z taką zajadłością ośmieszają. Negują coś, co ich poprzednicy, oświeceniowi teiści i deiści, wymyślili jako użyteczną, odartą z tajemnicy hipotezę. Niestety, wielu ludzi daje się wciągnąć w jałowe spory. Zamiast szukać Prawdy, koncentrują się na przekonywaniu siebie i innych, że ona nie może istnieć. Tymczasem między martwą ideą a „Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba” jest przepaść nie do przebycia. Nie da się stać jednocześnie po obu jej stronach. Trzeba wybrać brzeg. I od udzielonej odpowiedzi zależeć będzie kształt przyszłego życia.
Ks. Paweł Siedlanowski
Plac św. Piotra
Budowa szopki rozpoczęta
Na Placu św. Piotra rozpoczęto już budowę tegorocznej szopki. Pracownicy Gubernatoratu Państwa Watykańskiego przystąpili do montażu platformy, na której jak co roku stanie gigantyczny żłóbek betlejemski.
Zwyczaj ustawiania pod obeliskiem szopki, a także dużej choinki, wprowadził w 1982 r. Jan Paweł II. Początkowo przyjęto tę inicjatywę sceptycznie, z czasem stała się ona wielką atrakcją zarówno dla mieszkańców Rzymu, jak i turystów. O ile w szopce wykorzystuje się zawsze te same figury z połowy XIX wieku, które powstały na zamówienie św. Wincentego Pallottiego, o tyle drzewko przybywa za każdym razem skądinąd. Pierwsze, w 1982 r., pochodziło z podrzymskich lasów, w 1997 r. ofiarowało je Zakopane, a w ubiegłym roku - Belgia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu