Reklama

Kapłan według Serca Jezusowego

Jubilat przyjmuje życzenia i gratulacje

Bożena Sztajner/Niedziela

Jubilat przyjmuje życzenia i gratulacje

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wybitny teolog, przyjaciel Ojca Świętego Jana Pawła II kard. Stanisław Nagy 14 listopada br. w krakowskich Łagiewnikach dzielił się radością 65-lecia kapłaństwa. „Każde powołanie kapłańskie w swej najgłębszej warstwie jest wielką tajemnicą, jest darem, który nieskończenie przerasta człowieka. Każdy z nas, kapłanów, doświadcza tego bardzo wyraźnie w całym swoim życiu”. Te słowa Papieża Polaka są bardzo bliskie kard. Nagyemu, który żyje wciąż zadziwiony, że może być codziennie szafarzem Bożych tajemnic, „świadkiem Niewidzialnego w świecie”, że w sposób szczególny może „wciąż obcować z Bożą świętością”.

Z Jubilatem w krakowskich Łagiewnikach

Reklama

Kard. Stanisław Nagy jest kapłanem Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego. W jego kardynalskim herbie widzimy: symbol Serca Jezusa, Biblię, kotwicę - znak nadziei i wiary oraz monogram słów „Ave Maria”. A dewizę stanowią słowa: „W Tobie, Serce Jezusa, swą ufność złożyłem”. Te myśli głośno wybrzmiały podczas obchodów 65-lecia kapłaństwa kard. Nagyego. Na uroczystości do krakowskich Łagiewnik przybył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, który odczytał list od papieża Benedykta XVI, skierowany do Jubilata, i przekazał papieskie błogosławieństwo. Obecni byli również kardynałowie z Krakowa - Stanisław Dziwisz i Franciszek Macharski, a także abp Damian Zimoń - metropolita katowicki, bp Wiktor Skworc - ordynariusz diecezji tarnowskiej, bp Józef Guzdek z Krakowa, przedstawiciele środowisk naukowych, z którymi związany jest Ksiądz Kardynał, m.in. ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk - rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i ks. prof. dr hab. Waldemar Irek - rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Serdeczne listy na jubileusz kard. Nagyego przesłali: abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Kowalczyk - prymas Polski, kard. Józef Glemp - prymas senior oraz kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szkoła Bożego Serca

Mszy św. jubileuszowej podczas uroczystości w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który również wygłosił homilię. - „Kapłaństwo to miłość Najświętszego Serca Jezusowego” - cytował Metropolita Krakowski słowa św. Jana Marii Vianneya, na nowo odkryte przez papieża Benedykta XVI podczas zakończonego w czerwcu Roku Kapłańskiego. Zdaniem kard. Dziwisza, w takim właśnie duchu swoje powołanie realizuje Jubilat. Kardynał Metropolita nawiązał do ważnego dnia 8 lipca 1945 r., w którym kard. Nagy przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego krakowskiego biskupa pomocniczego Stanisława Rosponda. To nowy początek, ale także uwieńczenie młodzieńczej drogi życia Jubilata, która zaczęła się w 1921 r. w religijnej, patriotycznej rodzinie w Bieruniu Starym. Kard. Dziwisz przypomniał, że Jubilat już jako 16-letni chłopak wyruszył w świat śladami swojego brata Franciszka i wstąpił do Zgromadzenia Sercanów, które było odtąd dla niego rodziną, a on stał się wybitnym synem tej rodziny zakonnej. Zdaniem kard. Dziwisza, otwartość serca to klucz do zrozumienia postawy kard. Nagyego, który jest kapłanem według Serca Jezusowego. - I w takim duchu swoje powołanie przez całe życie realizuje, składając w Sercu Jezusa wszystkie swoje nadzieje, pragnienia i do Serca Zbawiciela prowadząc innych - mówił Kardynał.

Mistrz teologów

Metropolita Krakowski wyraził swoją wdzięczność kard. Nagyemu za to, że przez 65 lat wzbogacał kulturę teologiczną w naszym kraju i czyni to nadal. Przez cały czas formował swój umysł, pogłębiał studia teologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, u Księży Sercanów w Tarnowie, a także na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, z którym był bardzo mocno związany i wniósł swój dorobek intelektualny w rozwój tej uczelni. Kard. Dziwisz dodał, że Księdza Profesora charakteryzuje wierność prawdzie. Stał się on jednocześnie drogowskazem dla ludzi szukających miejsca w skomplikowanym świecie.
Wybrzmiały też ważne myśli o przyjaźni, jaka łączyła kard. Nagyego z Janem Pawłem II. Ta ich duchowa więź trwa nadal, czego dowodem są publikacje Jubilata o Ojcu Świętym. - Kard. Nagy wspierał Jana Pawła II swoim dorobkiem naukowym, doświadczeniem kapłańskim i świeżym myśleniem, były to twórcze i bliskie relacje. Kard. Dziwisz wyraźnie zaznaczył, że mówi to jako świadek tych spotkań. Jego zdaniem, powołanie w 2003 r. kard. Nagyego do Kolegium Kardynalskiego przez Ojca Świętego Jana Pawła II było wyrazem wdzięczności za służbę jego życia, ale i złożeniem w jego osobie hołdu nauce, wielkiej teologii, której godnym reprezentantem jest Jubilat.
Na koniec popłynęły słowa wdzięczności dla kard. Nagyego za treści, które wnosi w życie wiary Kościoła powszechnego i każdego konkretnego człowieka, którego spotyka na swojej kapłańskiej drodze, za troskę o sprawy Ojczyzny i jego starania o odpowiednią jakość naszego życia społecznego oraz za wielką przyjaźń.

Wdzięczność

Wraz z hierarchami i otaczającymi łagiewnicki ołtarz kapłanami, wśród których był ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”, za 65 lat kapłaństwa kard. Stanisława Nagyego szczególnie dziękowali sercanie ze swoim prowincjałem ks. dr. Arturem Saneckim SCJ. Na uroczystość przybyli członkowie rodziny Jubilata z jego siostrzeńcem i przedstawiciele rodzinnego Bierunia z kapłanami oraz władzami lokalnymi. Wśród sióstr zakonnych z wielu zgromadzeń były wierne siostry sercanki, budujące w czasie pontyfikatu Papieża Polaka watykańską rodzinę Jana Pawła II, do której należał również kard. Nagy.
Dziękując Bogu za łaskę kapłaństwa i jego pełnię w godności biskupiej, kard. Nagy wskazał osoby, które na poszczególnych etapach kapłańskiej drogi były i są obecne w jego życiu, uczestnicząc w „misterium tremendum” i „misterium fascinosum”, jakim jest jego kapłaństwo. Wymienił tych, którzy przybyli na wspólną modlitwę w intencji Jubilata, a także tych, którzy nie mogli być obecni, jak bardzo mu bliski kard. Marian Jaworski. Sięgnął pamięcią do dnia święceń kapłańskich przed 65 laty w krakowskim klasztorze Karmelitanek. Serdecznie wspomniał rodzinę, a szczególnie siostrę Marię, zastępującą mu matkę, która wcześnie osierociła dzieci. Ksiądz Kardynał szeroko otworzył wdzięczne serce i prosił o dalszą modlitwę w swojej intencji, a wszystkim zgromadzonym udzielił jubileuszowego błogosławieństwa.

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Caritas pod ostrzałem

2024-09-30 13:41

archiwum prywatne

Polski ochotnik opowiedział w książce Wiktora Świetlika o pracy polskiego księdza z Charkowa. Odprawiał nabożeństwo dla wiernych, gdy inni kryli się przed ostrzałem. W ciągu całego czasu trwania wojny na Ukrainie miejscowy Caritas pod wodzą księdza Wojciecha Stasiewicza stał się jednym z najważniejszym punktów pomocy w przyfrontowym mieście, dziś zniszczonym ostrzałem artyleryjskim i nalotami. O pracy księdza Stasiewicza i spotkaniu z biskupem Pawło Honczarukiem kerującym Diecezją Charkowsko-Zaporoską Wiktorowi Świetlikowi opowiedział Piotr Mitkiewicz, polski ochotnik walczący na Ukrainie i pomagający cywilom, bohater książki “Znaleźć i zniszczyć”, poświęconej jego losom i sytuacji na froncie. Książka została wydana nakładem wydawnictwa REBIS. Poniżej jej fragmenty…

Więcej ...

Ratuję człowieka – Ulmowie bohaterami filmu

2024-09-30 09:17

Ze zbiorów krewnych rodziny Ulmów

Pomoc bliźniemu bez względu na pochodzenie była ich jedyną zasada. Tak można scharakteryzować bohaterów mającego dziś premierę filmu „Ratuję człowieka. Ludzie Kościoła wobec Zagłady". „Starałem się zrobić ten film tak, by widz na świecie zrozumiał jak wyglądała okupacja w Polsce" – powiedział serwisowi Vatican News reżyser Michał Szymanowicz. Premierowy pokaz filmu zorganizowano w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych w Warszawie, który w czasie Holokaustu stał się miejscem pomocy Żydom.

Więcej ...

Urząd Regulacji Energetyki: Wraca opłata mocowa

2024-09-30 20:49

patpitchaya/Fotolia.com

Gospodarstwa domowe, zużywające rocznie od 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej, od 1 stycznia 2025 r. zobaczą ponownie na rachunkach za prąd opłatę mocową w wysokości 11,44 zł netto miesięcznie - poinformował Urząd Regulacji Energetyki.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Adam Woronowicz: Nie poradziłbym sobie bez Eucharystii

Wiara

Adam Woronowicz: Nie poradziłbym sobie bez Eucharystii

Ten, który umiłował Słowo

Święci i błogosławieni

Ten, który umiłował Słowo

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Święci i błogosławieni

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Kościół

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

Wiadomości

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Niedziela Łódzka

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...

Wiadomości

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...

24 września – wspomnienie odnalezienia ciała świętej...

Wiara

24 września – wspomnienie odnalezienia ciała świętej...

Minister Edukacji ignoruje postanowienie Trybunału...

Wiadomości

Minister Edukacji ignoruje postanowienie Trybunału...