Reklama

Przygotowania do budowy pomnika matki Sienkiewicza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjatywa godnego upamiętnienia miejsca wiecznego spoczynku śp. Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej (1814-73) na cmentarzu w Okrzei została podjęta 2 września 2008 r. w trakcie Ogólnopolskich Spotkań Sienkiewiczowskich w Adamowie na Podlasiu. Odtąd szlachetna, piękna idea wzniesienia monumentu nagrobnego matce autora „Quo vadis?” zaczęła zyskiwać coraz więcej zwolenników i ofiarodawców. Dziś z całą pewnością możemy stwierdzić, że doniosłe dzieło pomnikowe, realizowane przez Towarzystwo im. Henryka Sienkiewicza z prof. zw. dr. hab. Lechem Ludorowskim na czele, stało się czynem ogólnopolskim i patriotycznym. Do spopularyzowania tego przedsięwzięcia przyczyniły się redakcje niektórych pism. Apel, sygnowany przez prezesa Towarzystwa, i artykuły informacyjne mogliśmy przeczytać na łamach dwumiesięcznika „Lublin. Kultura i Społeczeństwo” (nr 4, 2008), tygodnika „Extra Częstochowa” (nr 2, 2008), „Naszego Dziennika” (19 stycznia, 8 sierpnia 2009 r.), „Gazety Częstochowskiej” (nr 3, 2009). „Niedziela” również zaprezentowała projekt ratowania mogiły matki noblisty w dodatku częstochowskim z 12 lipca 2009 r., a także zamieściła stosowny komunikat w edycji ogólnopolskiej (nr 2, 2010 r.).
Spore zainteresowanie niezwykłym zamierzeniem wynika nie tylko ze zrozumienia wielkiej sprawy społecznej - bo tak należy teraz nazwać rozwijającą się akcję sienkiewiczowską - ale też z poczucia wdzięczności dla autora „Potopu”, który tak wiele uczynił dla naszego kraju jako pisarz, katolik, działacz społeczno-polityczny, animator zarówno życia kulturalnego, jak i działalności charytatywnej.
W Częstochowie pierwsi zorganizowali kwestę uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza. Pozytywnie odpowiedziała na nią, oprócz obecnie uczącej się tu młodzieży, liczna zbiorowość rodziców, etatowych i emerytowanych nauczycieli, pracowników administracji i, oczywiście, absolwentów tej najstarszej, zasłużonej i jakże silnie związanej ze swym patronem częstochowskiej szkoły. Koncepcję wzbogacenia pomnikiem ważnego miejsca pamięci narodowej poparli również pracownicy i czytelnicy Biblioteki Ojców Paulinów na Jasnej Górze oraz studenci i wykładowcy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Do kwesty przystąpiła ponadto społeczność Szkoły Podstawowej nr 14 im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Obecnie szczytna inicjatywa znajduje orędowników w częstochowskiej Wyższej Szkole Lingwistycznej i w Zespole Szkół w Szczekocinach. Uzyskana pomoc finansowa pozwoli spełnić marzenie o uczczeniu „matki zasłużonej dla Ojczyzny” - jak powiedział o Stefanii Sienkiewiczowej prof. Ludorowski w wywiadzie dla „Naszego Dziennika”.
Fundusze niezbędne na ten szczytny cel Towarzystwo zdobywa, wydając także publikacje propagujące noblistę. Warto te książki nabywać, tym bardziej że dochód z nich jest przeznaczany właśnie na budowę pomnika matki twórcy „Trylogii”. Ukazał się już najnowszy - IX tom jedynej w swoim rodzaju serii „Studiów Sienkiewiczowskich” - adresowanej do wszystkich admiratorów talentu pisarza. Bibliofilska edycja doskonałego reportażu Henryka Sienkiewicza o korridzie pt. „Walka byków” z pewnością oczaruje niejednego czytelnika. Cenną pamiątką dla każdego będzie pierwsze książkowe wydanie „Opowiadań” pani Stefanii, która - mając zamiłowania literackie - pisała prozą i wierszem, o czym mało kto wie. Swą symboliczną cegiełkę do budowy monumentu dołóżmy, kupując także pocztówki z pomnikami noblisty (Rzym, Vevey, Warszawa, Szczawnica). Wymienione pozycje wydawnicze, a nadto okolicznościowe druki (np. teksty przemówień Sienkiewicza) można zamawiać w Zarządzie Głównym Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza (ul. Żelazowej Woli 17/12, 20-853 Lublin) lub w Wydawnictwie Polihymnia www.polihymnia.pl.
Ważny krok na drodze do sfinalizowania dzieła uczyniono podczas Ogólnopolskich Spotkań Sienkiewiczowskich w Lublinie 4 września 2009 r. Zaprezentowano wówczas, poddano dyskusji i oceniono makietę monumentu „Matka i Syn”, autorstwa Witolda Marcewicza. Projekt - zgodny z estetyką klasycznego realizmu, mający jednocześnie symboliczną wymowę religijną, patriotyczną i edukacyjną - został ciepło przyjęty, otrzymał bardzo dobre recenzje, zyskał akceptację oglądających. W czasie drugiego pokazu w Bełżycach 19 listopada 2009 r. znów wzbudził podziw i uznanie publiczności. Model wysoko ocenił m.in. wybitny artysta rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj, twórca znakomitych pomników Sienkiewicza w Rzymie (17 października 2006 r.) i Szczawnicy (25 maja 2008 r.). Wszystkich chcących uzyskać pełną wiedzę o przyjętym projekcie odsyłamy do przepięknie wydanego, kolorowego albumu „Sienkiewiczowskie projekty Witolda Marcewicza. Ikonoteka 2009”. Poza dokładną analizą dzieła wybranego znajdziemy tutaj opis innych propozycji zgłoszonych, a nadto krytyczny przegląd (udokumentowany zdjęciami) dotychczasowych monumentów wyobrażających sławnego pisarza. Dodatkowe urozmaicenie przemyślanego zbioru stanowi zajmujący wykład o rodzinie Sienkiewiczów, matce Henryka oraz historii jej grobu. Ozdobny tom współtworzy jeszcze duży wybór fotografii ilustrujących sztukę rzeźbiarską mistrza Marcewicza, którego „twórczość stała się - jak napisał autor «Ikonoteki», prof. Ludorowski - trwałym składnikiem urody «kulturowego krajobrazu» wielu miast w naszej Ojczyźnie (a także w Europie - we Francji i Niemczech)”.
Towarzystwo im. Henryka Sienkiewicza udostępnia czytelnikom „Niedzieli” zdjęcie prototypu, ufając, że ich bezinteresowna i szlachetna ofiarność przyczyni się do szybkiego ukończenia budowy pomnika „Matka i Syn”. Oby już w najbliższym roku roku.

Datki na budowę pomnika można wpłacać na konto Towarzystwa: 42 1240 2500 1111 0000 3765 9293, z adnotacją: „Grób Matki Sienkiewicza”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady