Reklama

Niedziela Wrocławska

Miłośnicy Dróg św. Jakuba Archidiecezji Wrocławskiej

“Wolność bez Boga staje się zniewoleniem” - caminowe opowieści cz. 2

Radość pielgrzymowania

ks. Łukasz Romańczuk

Radość pielgrzymowania

Miejsca, które odwiedzamy podczas naszej pielgrzymiej drogi, naznaczone są wspomnieniami o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Tymczasem drugi dzień [środa] naszego pątniczego szlaku rozpoczął się w miejscu niezwykle trudnym, jeśli chodzi o przeszłość. Mowa tu o Treblince, gdzie podczas II wojny światowej znajdował się niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

I to właśnie w miejscu pamięci, dawnej stacji kolejowej, gdzie zatrzymywały się pociągi tuż przed wjazdem do obozu zagłady, rozpoczęliśmy nasze dalsze wędrowanie. Miejsce zadumy i modlitwy, ale także refleksji nad życiem i śmiercią oraz wiecznością. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Etap drugiego dnia był jednym z krótszych. Niecałe 20 km jest nie lada „spacerkiem” dla zaprawionych pielgrzymów. Idąc śladami Prymasa Tysiąclecia nie sposób ominąć Prostynia, gdzie znajduje się Bazylika Mniejsza pw. Trójcy Świętej. Ciekawostką jest to, że w tej świątyni związek małżeński zawarli: Julianna Karp i Stanisław Wyszyński, rodzice bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Z pamiątkowej tablicy dowiadujemy się, że było to 4 maja 1899 roku o godz. 20:00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzień mijał bardzo spokojnie, aż dotarliśmy do Sadownego. Już z daleka widać było dwie wieże gotyckiego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Co ciekawe, w przyszłym roku parafia będzie obchodzić piękny jubileusz 500-lecia. Tam też sprawowaliśmy Mszę świętą wraz z ks. proboszczem i księdzem wikariuszem Piotrem, który w rozmowie z nami przyznał, że także ma za sobą pielgrzymkę do grobu św. Jakuba i planuje już następne.

Od Sadownego liczba pielgrzymów zwiększyła się o jedną osobę. Dołączyła do nas Ula z Wrocławia, która w ostatnim czasie była na trasie pieszej pielgrzymki z Polski do Medjugorie. Towarzyszyła grupie pielgrzymów do czeskiej Ostrawy, wróciła i dołączyła do nas.

W Sadownem [czwartek] nastąpiła zmiana pogody, chwilowa. Przez pierwszą część dnia padał deszcz. Kiedy w połowie drogi spotkaliśmy się razem z Leokadią i Teresą, usłyszałem, „Prosiłyśmy św. Jakuba, aby postarał się dla nas o słońce. Nie minęła chwila, przestało padać”. I deszcz powrócił, gdy… pielgrzymi dotarli na miejsce noclegowe. Ale zanim o pięknym miejscu, jakim jest Loretto, chciałbym przywołać jedną historię, bo przecież Camino to też spotkanie z ludźmi. Było to w miejscowości Brzuza [tak przez “u”]. Odpoczywaliśmy na przystanku i nagle przybiega chłopiec - może 10 lat - i mówi: “Wiecie co się stało? Palił się las w Teresinie, a ja pomagałem strażakom nalewać wodę do zbiornika”. Nastąpiła chwila ciszy i słowa i chłopak z powagą powiedział: „No dobra, biegnę dalej, bo mam coś ważnego do załatwienia”.

Reklama

A co do noclegu. Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto. “Polskie Loretto” piękne miejsce, ciszy, odpoczynku i spotkania z Panem Bogiem i Maryją. W Sanktuarium Matki Bożej odprawiliśmy Eucharystię, której przewodniczyłem, a homilię wygłosił ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan Dróg św. Jakuba Archidiecezji Wrocławskiej. W homilii nawiązał m.in. do postawy kard. Wyszyńskiego, który nie bał się mówić o wolności. Kapłan podkreślił, za Prymasem Tysiąclecia, że wolność bez Boga prowadzi do zniewolenia i to w Bogu człowiek może poczuć się wolny i właściwie z niej korzystać.

Tak kończy się kolejny dzień na szlaku św. Jakuba. Za nami już trzy dni drogi. Z Loretto, które jest bardzo gościnnym miejscem, ruszamy dalej do miejscowości Tłuszcz.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-07-20 22:00

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej?

2024-05-19 07:08

Materiał prasowy

Czy faktycznie jest równy Ojcu i Synowi? Jak działa? Czym są dary Ducha Świętego? Dlaczego tak mało o Nim wiemy? Duch Święty to niezaprzeczalnie najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej. Jest niewidoczny jak wiatr, a jednak działa.

Więcej ...

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

Więcej ...

Nowe wino

2024-05-19 11:10
Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

Magdalena Lewandowska

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego – i w przed dzień rozpoczęcia II Synodu Metropolii Wrocławskiej – różne wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej zgromadziły się w kościele NMP na Piasku na czuwaniu i wspólnej modlitwie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli