Reklama

Tańczyć każdy może...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

29 września 2002 r., w Drohiczynie odbył się IV Turniej Tańca Narodowego w Formie Towarzyskiej "O Złoty Wiolinowy Klucz". Organizatorem Turnieju był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie. Patronat nad Turniejem objęli: starosta powiatu siemiatyckiego, Burmistrz Drohiczyna, Biskup Drohiczyński, Dyrektor Zespołu Szkół w Drohiczynie, STUDIO VIDEO Gierasimiuk, FOTO Wysocki i MYHAN z Siemiatycz. Patronat medialny to: Radio Białystok, Katolickie Radio Podlasie, Telewizja Białystok, Kurier Poranny i Głos Siemiatycz.
Celem Turnieju, w myśl założeń Organizatora jest: ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego, popularyzowanie polskich tańców narodowych, nawiązanie do tradycji polskich tańców narodowych jako formy tańców towarzyskich, ukazanie polskich tańców narodowych jako kreatywnej metody pracy z dzieckiem w procesie wychowania estetycznego, stworzenie dzieciom i młodzieży nowej formy aktywnego spędzania wolnego czasu, integracja środowiska dzieci i młodzieży oraz instruktorów pracujących z zespołami czy grupami twórczymi, wymiana doświadczeń, sprawdzenie kwalifikacji sędziów Turnieju.
Przedmiotem rywalizacji były te tańce polskie, które w przeszłości stały się popularne i były chętnie tańczone przez różne warstwy społeczne, przez co zyskały nazwę polskich tańców narodowych. Pary prezentowały więc na parkiecie tańczonego już w XVI-XVII w. poloneza i krakowiaka, nieco młodszego mazura, a także tańce najmłodsze wiekiem - kujawiaka i oberka, które dopiero z końcem XIX w. stały się tańcami różnych warstw społeczeństwa. Wszystkie te tańce mają rodowód ludowy, ale w trakcie swego rozwoju historycznego tak się zmieniły, że obecnie niewiele mają wspólnego ze swymi pierwowzorami.
Pierwszych namiastek rywalizacji par tanecznych w tańcach można doszukiwać się na balach i zabawach (szczególnie w XIX w.), gdzie oceny popisów dokonywali uczestnicy imprezy a nagrodą była popularność w swoim środowisku. Próbę zorganizowania rywalizacji par tanecznych w tańcach polskich w formule konkursu, podjął w latach 70. prof. Marian Wieczysty z Krakowa wspólnie z Federacją Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych w Polsce.
Od kilku lat inicjatywę organizowania takich konkursów przejawiają instruktorzy tańca, którzy zajmują się prowadzeniem zespołów folklorystycznych. Zorganizowali oni już po kilka edycji dużych turniejów w tańcach polskich z udziałem setek par dziecięcych, młodzieżowych i młodzieży studenckiej w Warszawie, Siemiatyczach, Olsztynie, Toruniu, Elblągu, Białej Podlaskiej i innych miastach. Uczestnictwo w Regionalnym Turnieju Tańca w Drohiczynie daje szansę pokazania się tych par, które jeszcze nigdzie nie "zabłysły" a także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności przez instruktorów, którzy są sędziami na Turnieju.
W Turnieju w Drohiczynie wystąpiły dwie kategorie taneczne: Kategoria I (7-9 lat) pary prezentują polkę i krakowiaka, Kategoria II (10-13 lat). O przydzieleniu do odpowiedniej kategorii decyduje wiek osoby starszej w parze. Wiek tańczącego wyznacza rok urodzenia.
W konkursach tańców polskich obowiązują następujące kryteria ocen: muzykalność - wrażliwość na elementy składowe muzyki, tj. metrum, rytm, tempo, dynamika, budowa formalna utworu a także zdolność emocjonalnego przeżywania muzyki; utrzymanie stylu i charakteru tańca (postawa taneczna, sposób trzymania w parze, sposób zachowania się w tańcu); technika taneczna (kroki, figury i tematy); ogólny wyraz artystyczny; estetyczny wygląd pary.
Na turniej do Drohiczyna przyjechały pary: z Wilanowskiego Klubu Młodzieżowego w Warszawie z instruktorami Agnieszką Nagnajewicz i Grzegorzem Ratajczykiem; z Zespołu Pieśni i Tańca Warmia z Olsztyna z instruktor Agnieszką i Mariuszem Krupińskim; ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Niedrzwicy Dużej k. Lublina z instruktor Hanną Aleksandrowicz; z Dziecięcego Zespołu Ludowego "Krasienin" z Zespołu Szkół w Krasieninie k. Lublina z instruktor Bożeną Nasalską; z Jaszun k. Wilna na Litwie z Zespołu Pieśni i Tańca "Znad Mereczanki" z opiekunką Marią Alencynowicz; z Zespołu "Mała Kalina" ze Szkoły Podstawowej w Dziadkowicach; z Zespołu Piesni i Tańca "Małe Podlasie" z Siemiatycz z instruktorem, Krzysztofem Szyszko.
W kategorii I zaprezentowało się 15 par a w kategorii II 13 par. Turniej odbył się w Zespole Szkół w Drohiczynie przy ul. Warszawskiej 51, a rozpoczął się on polonezem, który był jednocześnie prezentacją uczestników. Gości powitała Teresa Malinowska - sekretarz Urzędu Miasta w Drohiczynie i kierownik Turnieju, dyrektor MGOK - Urszula Tomasik.
W skład zespołu sędziego Turnieju weszli: Hanna Aleksandrowicz - przewodniczący - Niedrzwica Duża, Bożena Nasalska - Krasienin k. Lublina, Agnieszka Krupińska - Olsztyn, Grzegorz Ratajczyk - Warszawa, Daniel Podoliński - Siemiatycze.
Pary biorące udział w Turnieju zaprezentowały po dwa tańce obowiązujące nie przekraczając czasu prezentacji, tj. 2 minut, a po eliminacjach nastąpiła prezentacja ćwierćfinałowa w kategoriach I i II.
Zwycięzcami zostali: Kategoria I: I miejsce Mateusz Szyszko i Karolina Stach z Siemiatycz, II miejsce Paweł Wilchowski i Jagoda Balwa z Olsztyna, III miejsce Michał Barwiejuk i Małgorzata Radzikowska z Siemiatycz. Kategoria II: I Łukasz Zygański i Magdalena Kielak z Warszawy, II Jarosław Borkowski i Iwona Alencynowicz z Jaszun k. Wilna, III Dariusz Jarocki i Gabriela Burczyk z Olsztyna. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci pucharów i dyplomów w swoich kategoriach a dwie pary najlepsze "Złote Klucze Wiolinowe" oraz nagrody od sponsorów. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, prezenty oraz plakietki za uczestnictwo w Turnieju. Nagrodzono także sędziów oraz prowadzącego i pomysłodawcę Turnieju - Krzysztofa Szyszko.
Pozostały miłe wspomnienia oraz zdjęcia i postanowienie, że za rok będzie nas jeszcze więcej!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29
Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

Więcej ...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Boże dzieło na dwóch kołach

2024-04-29 23:47

Mateusz Góra

- Wyprawa na motocyklu to świetna okazja, aby wyrwać się z domu i przewietrzyć głowę, zobaczyć jak piękny świat nas otacza, jaka wspaniała jest nasza ojczyzna i jej krajobrazy, a przede wszystkim zamieszkujący Polskę ludzie – tłumaczy ks. Broński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...