Reklama

Z zakonnej kuchni

Flaczki z kurczaka

Przepis pochodzi z książki wydanej przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, zatytułowanej „Z kuchni Siostry Arkadii”. Czytelnik znajdzie tam ponad 500 wypróbowanych receptur na domowe potrawy. Bogaty wybór zup, dań z mięs i ryb, surówek oraz przetworów. Osobny, najbardziej obszerny rozdział stanowią ciasta i tak bardzo lubiane przez łasuchów desery. Książkę polecamy wszystkim, którzy umieją piec i gotować, a także tym, którzy tej sztuki nie posiadają lub chcą poszerzyć swą wiedzę kulinarną.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Składniki:

1 kurczak o wadze ok. 1,20 kg
2 marchewki
1 pietruszka
1 plaster selera
1 cebula
2 łyżki mąki
5 ziaren ziela angielskiego
liść laurowy
2 łyżki masła
przyprawa typu vegeta
maggi
1,5 łyżeczki majeranku
sól, pieprz

Wykonanie:

Kurczaka dokładnie umyć i w całości włożyć do garnka. Zalać wodą tak, aby przykryć mięso. Posolić, dodać liść laurowy i ziele angielskie oraz warzywa. Gotować bez przykrycia na wolnym ogniu, warzywa wyjąć po 20 min, a kurczaka gotować jeszcze ponad 30 min. Rosół przecedzić do innego garnka. Marchew, pietruszkę i seler pokroić w paski, cebulę wyrzucić. Mięso oddzielić od kości i pokroić w paski wzdłuż włókien (mięso krojone w poprzek kruszyłoby się). Masło utrzeć z mąką, dodać nieco gorącej zupy, rozetrzeć i wlać do rosołu. Zagotować, włożyć mięso i warzywa oraz 1 łyżkę maggi. Pogotować 3 min i przyprawić vegetą, pieprzem i majerankiem. Można też posypać natką pietruszki. Podawać z bułeczką.

Zebrała Jolanta Marszałek

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież przypomina o obowiązku troski o świat stworzony

2025-09-05 18:58

Vatican Media

„Jezus podkreśla szczególne miejsce, jakie w akcie stworzenia zajmuje człowiek: najpiękniejsze stworzenie, uczynione na obraz i podobieństwo Boga. Z tym przywilejem wiąże się jednak wielka odpowiedzialność: odpowiedzialność za ochronę wszystkich innych stworzeń, zgodnie z zamysłem Stwórcy” - powiedział Leon XIV inaugurując w Castel Gandolfo centrum edukacji ekologicznej i duchowości - projekt Borgo Laudato si'.

Więcej ...

„Ani razu się nie poskarżył”. Jak wyglądały ostatnie dni na ziemi Carla Acutisa?

Carlo Acutis

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Carlo Acutis to dziś uwielbiany przez młodych i nie tylko, rozkochany w Eucharystii nastolatek z Włoch. Jego ziemskie życie, to nie tylko pozytywne chwile w drodze do świętości, to także cierpienie i ból spowodowane ciężką chorobą. Carlo zmarł w młodym wieku, jak wyglądały jego ostatnie dni na ziemi?

Więcej ...

Dzieje Kościoła w Estonii

2025-09-06 17:31

Adobe Stock

Kościół katolicki w Estonii choć liczy tylko ok. 8 tys. wiernych, co stanowi 0,58% ludności, jest dziś dynamiczną, misyjną wspólnotą, świadczącą o żywotności katolicyzmu nawet w najbardziej zsekularyzowanych częściach Europy. Dziś miała miejsce pierwsza beatyfikacja w tym kraju. W Tallinnie został ogłoszony błogosławionym niemiecki jezuita, arcybiskup Eduard Profittlich, który w 1942 roku poniósł śmierć w czasie sowieckiego terroru.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wlk. Brytania: zmarła księżna Kentu – katoliczka w...

Wiadomości

Wlk. Brytania: zmarła księżna Kentu – katoliczka w...

Faryzeusze zaczepiają Jezusa, aby podważyć Jego autorytet

Wiara

Faryzeusze zaczepiają Jezusa, aby podważyć Jego autorytet

Carlo Acutis modlił się też po polsku

Kościół

Carlo Acutis modlił się też po polsku

Szpital świętych. Tu zmarł Carlo Acutis, tu przyszły na...

Wiara

Szpital świętych. Tu zmarł Carlo Acutis, tu przyszły na...

Oświadczenie ws. ks. Dominika Chmielewskiego

Polska

Oświadczenie ws. ks. Dominika Chmielewskiego

Zamordowano kapłana, który piętnował korupcję i...

Kościół

Zamordowano kapłana, który piętnował korupcję i...

Po informacjach medialnych ws. ks. Chmielewskiego...

Wiadomości

Po informacjach medialnych ws. ks. Chmielewskiego...

Prababcia Jezusa

Wiara

Prababcia Jezusa

Włochy: Mieszkańcy Taorminy żądają prawa do snu i nie...

Wiadomości

Włochy: Mieszkańcy Taorminy żądają prawa do snu i nie...