Reklama

Kościół

Portugalia

"Dni w Diecezjach" poprzedzające ŚDM w Lizbonie, Polacy spędzą w siedmiu diecezjach na północy Portugalii

sdmpolska.pl/

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie poprzedzą rozpoczynające się 26 lipca Dni w Diecezjach. Polacy spędzą ten czas w siedmiu diecezjach na północy Portugalii m.in. w Porto, Coimbra, Lamego, Braganca-Miranda, Viana de Castelo, Vila Real czy Braga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie rozpoczną 1 sierpnia i potrwają do 6 sierpnia. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem".

Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z papieżem, poprzedzą dni w diecezjach. Pielgrzymów z całego świata przyjmie 17 portugalskich diecezji, w tym dwie obejmujące tereny wyspowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Polacy spędzą ten czas w siedmiu diecezjach na północy Portugalii, m.in. w takich miejscowościach jak: Porto, Coimbra, Lamego, Braganca, Viana, Vila Real czy Braga. Poszczególne grupy mogły sobie wybrać diecezję, do której przyjadą. W Algarve planowany jest w tym czasie festiwal +Welcome to Paradise+ organizowany przez wspólnotę Chemin Neuf, w którym weźmie udział kilka tysięcy młodych, w tym także grupy polskie i polonijne. W programie będzie modlitwa, warsztaty oraz wydarzenia artystyczne i sportowe" - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk.

Podkreślił, że "udział w ŚDM to dla wielu młodych okazja spotkania się rówieśników, wymiany doświadczeń, rozmów o wierze, poznania Kościoła powszechnego".

Reklama

Diecezja Porto obejmuje powierzchnię 3010 kilometrów kwadratowych. Ma cztery regiony duszpasterskie, 22 wikariaty i 477 parafii. Historyczne centrum miasta Porto od 1996 r. wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W mieście największym wydarzenie jest São João, ku czci patrona miasta, św. Jana Chrzciciela, obchodzone 23-24 czerwca. Symbolem tych obchodów jest roślina manjericos - słodka bazylia.

Tradycyjną potrawą tego obszaru jest "tripas à moda do Porto" - danie z żołądków wołowych z białą fasolą, marchewką i ryżem - oraz "francesinha": danie w formie kanapki wykonywanej z chleba, twardej szynki linguiça, świeżej kiełbasy, steka lub pieczonego mięsa, posypanej żółtym serem i grubej warstwy sosu pomidorowo-piwnego.

W diecezji Porto można odwiedzić m.in. Wieżę Kleryków, dwukondygnacyjny stalowy most D. Ludwika I, Ogrody Kryształowego Pałacu zaprojektowane w XIX wieku z fontannami, ścieżkami i widokiem na rzekę Duero oraz klasztor Serra do Pilar z XVI i XVII wieku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Diecezja Leiria-Fatima utworzona została 22 maja 1595 r. Jej patronką jest Matka Boża Fatimska i św. Augustyn. Na terenie diecezji jest sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, Zamek Leiria, klasztor Batalha, wodospad Maceira i sanktuarium Matki Bożej Wcielenia. Swoim zasięgiem obejmuje największy i najstarszy las sosnowy na terenie kraju.

Diecezja Lamego wzięła swoją nazwę od miasta Lamego - jednego z najstarszych w Portugalii, założonego przez Rzymian w III wieku p.n.e.. Na jej terenie jest sanktuarium Nossa Senhora dos Remédios i sanktuarium Nossa Senhora da Lapa, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto. Można także pospacerować po Serra do Montemuro bądź odwiedzić zamek Penedono.

Reklama

Na terenie diecezji są również dwa miejsca światowego dziedzictwa UNESCO: ryciny naskalne w Foz Côa i Alto Douro Vinhateiro. Do najbardziej znanych potrwa na tym terenie należą: dziki królik, pieczone koźlę, szynka i kiełbaski wieprzowe.

Najstarszą diecezją w Portugalii jest Braga, a jej katedra jest jedną z najstarszych na Półwyspie Iberyjskim (1089 r.) Diecezja ma 551 parafii. Na jej terenie jest jedno z największych maryjnych centrów pielgrzymkowych na świecie - sanktuarium Nossa Senhora do Sameiro. Świątynia została wzniesiona w XIX wieku z inicjatywy ks. Martinho António Pereira da Silva (1812-1875). Miejsce w 1982 r. odwiedził papież Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Portugalii.

Na terenie diecezji Braga jest także sanktuarium Bom Jesus do Monte (Dobrego Jezusa z Góry), uważane za jedno z najważniejszych w kraju; Zamek Guimarães zbudowany na rozkaz Mumadony Dias w X wieku w celu obrony klasztoru przed atakami Maurów i Norsemen (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz Park Narodowy Peneda-Gerês położony na granicy z Hiszpanią.

Typową potrawą tego terenu jest "Bacalhau à Braga" (dorsz z ziemniakami, cebulą, jajkami i oliwkami) oraz "Papas de Sarrabulho" (zupa ze świńskiej krwi, mięsa i chleba).

Reklama

Diecezja Bragança-Mirandajest jest czwartą, co do wielkości, diecezją w Portugalii i posiada największą katedrę w kraju - wybudowaną już w XXI wieku. Diecezja liczy ponad 123 tys. mieszkańców. Jedną z głównych tradycji tego terenu jest festiwal Caretos, będący elementem praktykowanych w regionie ludowych rytuałów. Zamaskowani, ubrani w kolorowe kostiumy i maski mężczyźni, u których pasów przyczepione są metalowe dzwonki, wychodzą na ulice i zaczepiają niezamężne kobiety, usiłując skłonić je do - mającego erotyczny podtekst - tańca.

Strój Careto składa się z reguły z domowych kołder, ozdobionych czerwonym splotem wełnianym, składających się z bluzy z kapturem i spodni, obszytych grubymi frędzlami kolorowej wełny.

Na terenie diecezji Bragança-Miranda znajdują się: zamek Bragança, katedra Bragança, katedra Miranda do Douro oraz bazylika Torre de Moncorvo.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się w dniach 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata, młodzi z całego świata spotykają się z papieżem w wybranym miejscu, a co roku - wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla - ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-07-26 07:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: do udziału w ŚDM zgłosiło się już ponad 300 tys. osób

lizbona2023.pl

Na wyjazd na tegoroczną edycję Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie zarejestrowało się już ponad 300 tys. osób z całego świata, poinformował odpowiedzialny za przygotowania do tego wydarzenia biskup pomocniczy Lizbony Américo Aguiar. Portugalski duchowny uznał, że liczba ta jest znakiem dużego zainteresowania tym wydarzeniem, które odbędzie się w stołecznej aglomeracji od 1 do 6 sierpnia. – Ta liczba mówi nam, że mamy do czynienia z bardzo pozytywnym odbiorem tej imprezy wśród młodzieży na całym świecie – powiedział bp Aguiar.

Więcej ...

Watykan o chorobie papieża Franciszka: złożony obraz kliniczny

2025-02-17 13:29
Szpital Gemelli

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Szpital Gemelli

Z powodu przedłużającej się hospitalizacji papieża Franciszka odwołana została jego środowa audiencja generalna - podał Watykan. Według źródeł papieża nie będzie też w niedzielę na Jubileuszu Diakonów z okazji Roku Świętego. Wcześniej przekazano, że badania wskazują na "złożony obraz kliniczny".

Więcej ...

Niemcy potwierdzają, że przyślą do Polski imigrantów! Oficjalny komunikat ministerstwa mówi o 1 marca

2025-02-18 16:45

Biały Kruk

Już od 1 marca do Polski trafią imigranci odsyłani z Niemiec, informuje komunikat niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Wiara

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Nowy Targ: 83-letni kapłan wystartował w zawodach...

Kościół

Nowy Targ: 83-letni kapłan wystartował w zawodach...

Szczegóły uroczystości pogrzebowych śp. ks. Grzegorza...

Kościół

Szczegóły uroczystości pogrzebowych śp. ks. Grzegorza...

Kanada/ Wypadek samolotu pasażerskiego

Kanada/ Wypadek samolotu pasażerskiego

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia