Reklama

Kawałek nieba na ziemi

W niedzielę 10 listopada licznie zgromadzeni wierni na czele z proboszczem parafii św. Floriana w Sosnowcu, ks. kan. Tadeuszem Kamińskim, dziękowali Bogu za dar nowej wspólnoty, powołanej do życia przed 20 laty. Uroczystej Eucharystii jubileuszowej przewodniczył i słowo Boże wygłosił ordynariusz sosnowiecki, bp. Adam Śmigielski SDB. "Czas tak szybko biegnie, że aż trudno uwierzyć, że dziś jesteśmy świadkami jubileuszu 20-lecia..., ale wystarczy popatrzeć na nasze przyprószone siwizną głowy albo na plac kościelny, na którym w 1982 r. było wysypisko śmieci, mnóstwo pozostałości z budowy osiedla, a teren przez kolejne lata trzeba było plantować, wyrównywać, zagospodarowywać, aby zdać sobie sprawę, że rzeczywiście minęło tyle lat" - słyszymy słowa Księdza Proboszcza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Bożą pomocą - udało się!

Dekretem z 29 września 1982 r. bp Stefan Bareła powołał do życia nową wspólnotę. Jej teren w całości został wydzielony z parafii św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu. W skład nowej placówki weszły Osiedla Bohaterów Monte Cassino i Kisielewskiego, liczące około 11 tys. mieszkańców. Wcześniej jednak, bo w czerwcu 1981 r. Ordynariusz Częstochowski zlecił wikariuszowi parafii św. Joachima, ks. Tadeuszowi Kamińskiemu, tworzenie w tej części miasta Ośrodka Duszpastersko-Katechetycznego. Nowy Duszpasterz okazał się właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. "Nasz Proboszcz to człowiek niezwykłej energii, przedsiębiorczości i odwagi. Stoi na straży żywego Kościoła, a nie cichych murów kaplicy. Dzięki jego odwadze, konsekwencji, umiejętności zjednywania sobie ludzi osiągnęliśmy tak wiele" - takie głosy można usłyszeć z ust sosnowieckich wiernych. "Przejmowałem nową placówkę z pewnymi obawami. Jako proboszcz nie miałem żadnego doświadczenia, jako budowniczy również. Wiadomo, że nie były to czasy łatwe dla Kościoła w Polsce, jednak z Bożą pomocą udało się rozpocząć dzieło tworzenia Kościoła duchowego i materialnego. Ogromna w tym zasługa ludzi - dobrych, oddanych, którzy czuli głód Boga, potrzebę świątyni, dlatego przetrwaliśmy..." - podkreśla Ksiądz Proboszcz.

Zaczęło się w baraku...

Natychmiast powołano Komitet parafialny, który regularnie spotykał się i planował dalsze przedsięwzięcia. Udało się też znaleźć pomieszczenie na sale katechetyczne. Celom tym służył wolno stojący barak o powierzchni 800 m˛, w którym znalazło się też miejsce na kaplicę oraz mieszkania dla księży. W niespełna rok po erygowaniu wspólnoty ruszyła budowa trzech obiektów jednocześnie. W roku 1987 oddano do użytku dom katechetyczny, plebanię oraz kaplicę w dolnym kościele. Rok później rozpoczęto już sprawowanie Liturgii w górnej świątyni. Przez następne 10-lecie parafialny kościół nabierał blasku i splendoru. Rozpoczęło się zagospodarowywanie placu kościelnego, który zachwyca każdego - dużo tu zieleni, ozdobnych krzewów, drzew, które posadził sam Ksiądz Proboszcz, a wszystko pięknie skomponowane i zadbane. Wnętrze świątyni ubogacało się coraz to nowymi elementami. W prezbiterium - ołtarz oraz złocone tabernakulum, nad nim okazała rzeźba przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę. W tym samym stylu - stacje Drogi Krzyżowej. Wszystkie rzeźby powstały w pracowni artysty-rzeźbiarza Jana Funka w Krakowie. Po prawej stronie ołtarza obraz Patrona parafii. Całość powierzchni kościoła pokrywa posadzka marmurowa, sufit zaś i fragmenty ścian - drewno. "Zimą we wnętrzu jest ciepło, a to za sprawą ogrzewania podłogowego, latem zaś chłodno dzięki czterem wejściom, które stwarzają naturalny przewiew i wentylację. Nie można też zapomnieć o dniu Pańskim. Przypomina o nim dzwon imieniem św. Floriana, który zaprasza wiernych parafian do uczestnictwa we Mszy św." - podkreśla ks. Kamiński. "To nasz kawałek nieba na ziemi..." - wyznają wzruszeni parafianie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...

Pokorny piewca Ewangelii

wikipedia.org

Więcej ...

Skłonić do refleksji

2024-05-20 22:09

Mateusz Góra

– Zaczęło się od tego, że otworzyłam Biblię i trafiłam na Mądrość Syraha, dokładnie na fragment, który otwiera całą sztukę – wspomina proces tworzenia autorka scenariusza.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...