Reklama

Polskie ślady na Białorusi

Dziwny jest ten świat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rzeczywiście dziwny. I okrutny. Bo jak mógł zabrać nam tego śpiewaka stulecia, który wzruszał swym głosem dosłownie wszystkich? Niezależnie od miejsca urodzenia, przekonań politycznych czy religijnych. Niezależnie od wieku. Musieliśmy go pożegnać na zawsze 17 stycznia 2004 r. Przeżył 65 lat. Długo walczył z chorobą nowotworową. Ciało artysty, zgodnie z jego ostatnią wolą, skremowano. Urna z prochami została złożona w katakumbach na Starych Powązkach w Warszawie. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyło ok. 3 tys. ludzi. W tym czasie wiele stacji radiowych w Polsce emitowało znany utwór „Dziwny jest ten świat”.

Na śladach artysty

Któregoś dnia odwiedziłam moje rodzinne miasto - Kielce. Spacerując alejkami szkolnych wspomnień, trafiłam na skwer Harcerski, gdzie w Alei Sław zatrzymałam się przy popiersiu Czesława Juliana Wydrzyckiego, pseudonim Czesław Niemen. Na marmurowym kamieniu wyrzeźbiono twarz artysty - w dość dużym kapeluszu, spod którego wyglądają bystre oczy i sumiasty wąs. A niżej kilka istotnych informacji. Data i miejsce urodzenia: 16 lutego 1939 r., Wasiliszki (dodam - koło Nowogródka), Polska, obecnie Białoruś. I dalej czytam: Uprawiał różne gatunki muzyczne: jazz-rock, muzykę elektroniczną, rock and roll. Zawód: kompozytor, muzyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Skromna rodzina

Był synem Antoniego, z zawodu mechanika i stroiciela fortepianów. Matka zajmowała się domem i dziećmi. Czesio śpiewał już w szkole podstawowej i w chórze kościelnym. Powojenne zawieruchy rzuciły rodzinę Wydrzyckich w głąb Polski. Zatrzymywali się kolejno w kilku miejscowościach, m.in. w Świebodzinie. Czesław wyrwał się do Średniej Szkoły Muzycznej w Gdańsku i wkrótce poznał smak sławy. Jako reprezentant Wyższej Szkoły Muzycznej szybko znalazł się na deskach scenicznych studenckiego teatru, kabaretu, zaczął też być rozpoznawanym artystą w głośnym wówczas klubie „Żak”.
Na pierwszy duży sukces nie czekał długo. W 1962 r. na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie został laureatem konkursu i odbył razem z zespołem „Czerwono-Czarni” trasę koncertową po kraju, zdobywając wszędzie serca słuchaczy. Zaczął być zapraszany na występy do wielu europejskich krajów. Wystąpił m.in. w słynnej paryskiej Olimpii, dał wiele koncertów w Rosji. Jego piosenki były wielokrotnie tłumaczone na języki obce.

Ławeczka Czesława Niemena

Tak się nazywa jedna z pamiątek po wielkim, niezapomnianym człowieku. Ławeczka, na której siedzi zadumany pan Czesław, znajduje się w godnym miejscu - przed ratuszem w Świebodzinie. Powstała z inicjatywy Jana Czachora, prezesa Stowarzyszenia Pamięci Czesława Niemena. Różne dowody pamięci można by długo wymieniać. Usiądźmy w myślach na tej ławeczce i zastanówmy się, ilu znanych, ciągle podkreślających swój emocjonalny związek z Macierzą Polaków pochodzi z ziemi grodzieńskiej.
I na koniec interesujące dane dotyczące długości życia. Otóż Agencja Bełta podała do wiadomości, że Białoruś należy do krajów, w których mieszkają ludzie długowieczni. Tutaj blisko 650 osób przekroczyło 100 lat. Więc rodzą się tu nie tylko jednostki wybitnie utalentowane, ale również długowieczne. Ludzie to największe bogactwo tej ziemi.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Więcej ...

Przerażający projekt w Belgii: eutanazja dla „ludzi zmęczonych życiem”

2024-04-17 09:46

Adobe.Stock.pl

W Belgii mamy do czynienia z kolejną przerażającą odsłoną kultury śmierci. Luc Van Gorp, stojący na czele jednego z funduszy ubezpieczeń, których celem jest zapewnienie każdemu godnej opieki zdrowotnej, wyszedł z propozycją eutanazji dla „ludzi zmęczonych życiem”. W odpowiedzi belgijscy biskupi przypomnieli, że „ludzkie społeczeństwo zawsze opowiada się za życiem”.

Więcej ...

Szczęśliwa, która uwierzyła

2024-04-18 21:04

Materiały organizatorów

W ramach przygotowań do synodu odbędzie się diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Będzie to czas spotkania i odkrywania siebie, swoich życiowych zadań i miejsca w Kościele.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous