Stolica Apostolska utrzymuje kontakty dyplomatyczne ze 178 państwami. Watykan wyprzedzają jedynie Stany Zjednoczone - podkreślił dziennik „L’ Avvenire”, omawiając papieską dyplomację w przededniu tradycyjnego spotkania Benedykta XVI z korpusem dyplomatycznym. Dziennikarz gazety wyliczył skrupulatnie, że o ile 111 lat temu Stolica Apostolska utrzymywała wzajemne relacje tylko z 20 państwami, to w 1978 r., czyli na początku pontyfikatu Jana Pawła II, takich państw było już 84. Dyplomacja watykańska znacznie spotężniała w latach 1978 - 2005. W tym czasie nawiązano relacje z 90 kolejnymi państwami. Podczas obecnego pontyfikatu przybyły kolejne 4 państwa, z którymi Watykan wymienił ambasadorów: w 2006 r. była to Czarnogóra, rok później - Zjednoczone Emiraty Arabskie, w dalszej kolejności - Botswana i wreszcie Federacja Rosyjska.
Stolica Apostolska nie nawiązała do tej pory pełnych relacji dyplomatycznych z 16 państwami, w większości azjatyckimi. Wśród nich najpoważniejszym graczem na światowej scenie są Chiny.
80 ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej rezyduje w Rzymie. Pozostali mają swoje siedziby w innych stolicach europejskich. O wzroście znaczenia Watykanu w polityce światowej świadczy fakt, że za pontyfikatu Benedykta XVI kolejne 4 państwa ustanowiły rezydencje swoich watykańskich ambasadorów w Rzymie. Są to: Australia, Kamerun, Timor Wschodni i Benin.
Korpus watykańskiej dyplomacji stanowi 105 nuncjuszy apostolskich. Część z nich jest akredytowana przy więcej niż jednym państwie. Ponad połowa - 53 arcybiskupów nuncjuszy - to Włosi. Choć ich procentowy udział w watykańskim korpusie maleje, nadal są przedstawicielami przy najważniejszych państwach.
(pr)
Pomóż w rozwoju naszego portalu