Dnia 10 lutego br. będziemy obchodzić 91. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, wspominając tych, którzy walczyli o dostęp Polski do morza, o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Uroczystości zainaugurowane zostaną Mszą św. w farze w Pucku pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia. Ojciec Święty Jan Paweł II, mówiąc o Europie, podkreślał jej chrześcijańskie korzenie. Do wszystkich odwiedzanych krajów niósł chrześcijańskie przesłanie. Życie ludzi morza od wielu wieków wiązało się z szukaniem Boga. Obecnie w naszym zmieniającym się świecie warto wspomnieć historię tworzenia Europy, opisaną w książce „Europa i morze” Michela Mollata Du Jourdina. Przytoczę fragment książki:
„Był stary zwyczaj, że kapitan przed wypłynięciem na morze zwoływał wszystkich ludzi wokół siebie i pytał: «Czy wszyscy jesteśmy tutaj?». I mężczyźni odpowiadali: «Tak, panie, i w opiece Bożej». «Czy jest coś, czego mamy się obawiać?» - pytał kapitan - «Nie, panie, niczego» I tak wypływali znowu na morze”.
Kościół potrydencki czynił wysiłki w celu pogłębienia wiary ludzi morza. Rozwijał się rodzaj „mutatis mutandis” duszpasterstwa morskiego. Praktyka codziennej modlitwy prowadzonej przez katechetów zabieranych na duże statki była w dalszym ciągu niezbędnym elementem wspólnego życia. Europa uważała się za powołaną do rozwinięcia działalności morskiej na całym świecie. Kościoły chrześcijańskie propagowały prawdy ewangeliczne, ewangelizując różne społeczeństwa, rozpowszechniając również czytanie Biblii.
Niech praktyki religijne ludzi, którzy żyli przed nami, kształtują także obecnie żyjących ludzi morza, aby mogli być ożywieni tym samym duchem w wypełnianiu swego powołania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu