Reklama

Polityka

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego biskupi apelują o „umacnianie sił konstruktywnych”

Mateusz Banaszkiewicz

Przed zaplanowanymi na 25 maja wyborami do Parlamentu Europejskiego biskupi naszego kontynentu wezwali do udziału w nich i do umacniania sił konstruktywnych w Unii. W specjalnym oświadczeniu Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) przestrzegła, aby w wyniku problematycznego wstrzymania się od głosu nie ryzykować zagrożeń dla „projektu europejskiego”. Przypomniała, że chrześcijanie muszą nadawać Europie ludzkie oblicze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Trzeba, abyśmy wszyscy, a zwłaszcza politycy i kandydaci do Parlamentu, w sposób konstruktywny przyczynili się do budowania przyszłości Europy” – zaapelowali biskupi katoliccy państw należących do Unii Europejskiej (UE).

Według COMECE Unia Europejska przeżywa obecnie punkt zwrotny. „Kryzys finansowy i zadłużenie krajów członkowskich, spowodowane załamaniem się w 2008 roku systemu bankowego, obciążają stosunki między nimi. Stanowi to wyzwanie dla leżącej u podstaw idei europejskiej zasady solidarności i w konsekwencji ściągnęło wiele nieszczęść na obywateli” – podkreśla oświadczenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Skutków kryzysu powinni być świadomi wszyscy kandydaci ubiegający się o miejsca w Parlamencie Europejskim, podkreślili biskupi UE. Przypomnieli, że papież Franciszek zwraca uwagę na „los ubogich i bezbronnych, młodych i niepełnosprawnych”, a także tych, których w biedę wpędził obecny kryzys, „a jest ich coraz więcej”. Kryzys sparaliżował też nadzieje na przyszłość wielu młodych ludzi. „Sytuacja jest więc dramatyczna, a dla wielu – wręcz tragiczna”, stwierdza przedwyborczy dokument COMECE.

Jego autorzy przypomnieli jednocześnie, że „gdyby projekt europejski się nie powiódł, stracilibyśmy wiele”. Projekt ten czerpie natchnienie z pozytywnego obrazu człowieka – podkreślili biskupi i przywołali w tym kontekście „europejski testament” Jana Pawła II – adhortację apostolską „Ecclesia in Europa”.

Za najważniejsze dziedziny polityki unijnej hierarchowie uznali zasady subsydiarności (pomocniczości) i solidarności, głoszone również przez katolicką naukę społeczną, nienaruszalność godności człowieka, ludzkie traktowanie migrantów i ich proporcjonalne przydzielanie krajom członkowskim, ekologię w życiu codziennym, wolność religii, ochronę niedzieli oraz troskę o ludzi starszych.

Powstała w 1980 Komisja skupia przedstawicieli konferencji biskupich wszystkich krajów członkowskich UE. Jej przewodniczącym jest obecnie kard. Reinhard Marx z Monachium-Fryzyngi.

Reklama

Z kolei sekretarz generalny Caritas Europa Jorge Nuno Mayer w swoim oświadczeniu zwrócił uwagę, że „w centrum polityki i gospodarki europejskiej musi ponownie znaleźć się człowiek”. Po to, aby w przyszłości Europa była skuteczniejsza, potrzebne jest jej „nowe ludzkie oblicze”, napisał i podkreślił, że „powołani są do tego wszyscy chrześcijanie, którzy ponoszą odpowiedzialność polityczną, społeczną lub ekonomiczną”.

Przypomniał, że u początków idei wspólnej Europy tuż po drugiej wojnie światowej leżało pragnienie, aby raz na zawsze wyeliminować wojnę z tego kontynentu i budować społeczeństwo, które będzie mogło żyć w pokoju i wolności. Taka była wizja założycieli UE, w większości chrześcijan – podkreślił sekretarz generalny Caritas Europa.

W 70 lat później wizja ta w znacznym stopniu stała się czymś rzeczywistym. Jednocześnie jednak „projekt europejski” znalazł się w obliczu zagrożeń, m.in. takich jak tendencja do narodowego populizmu, niesprawiedliwość społeczna czy zmiany klimatyczne. Z prognoz gospodarczych wynika, że w najbliższych dziesięcioleciach miliony ludzi nie będą miały pracy. Sytuacja jest trudna, bo „biedni nie mogą czekać” – stwierdza dokument Caritas Europa.

Zwraca uwagę, że „bieda jest jedną z licznych form ataku na godność człowieka, przypominając obecnym i przyszłym europarlamentarzystom, że życie ludzkie zasługuje na ochronę od poczęcia aż do naturalnej śmierci”. J. Mayer wyraził też przekonanie, że „jeśli chrześcijanie będą uznawali podstawowe wartości projektu europejskiego i katolickiej nauki społecznej oraz przestrzegali ich, wniosą wkład w lepsze życie”.

Podziel się:

Oceń:

2014-05-14 16:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

UE: Propozycja Michela utrzymuje powiązanie praworządności z dostępem do funduszy UE

Wikimedia Commons

Szef Rady Europejskiej w opublikowanej w poniedziałek wieczorem najnowszej propozycji porozumienia na szczyt UE utrzymał powiązanie praworządności z dostępem do funduszy UE.

Więcej ...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

2024-04-30 20:33

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

Więcej ...

W intencji Ojczyzny

2024-05-02 09:41

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ponad 120 mężczyzn pielgrzymowało z janowa Lubelskiego do Kocudzy w IV Pielgrzymce Mężczyzn do św. Józefa. Główną intencję była modlitwa za Ojczyznę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst