Innym znakiem łączności z Lizboną było hasło pielgrzymki „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Głównym przewodnikiem pielgrzymki był Ks. Paweł Pilarczyk OMI, którego wspierali dwaj księża zmartwychwstańcy. Na rozpoczęcie drogi, w poniedziałek, 7 sierpnia br., mszy świętej dla pielgrzymów przewodniczył Ks. Janusz Błażejak OMI, przewodniczący Konferencji Polskich Księży dla Wschodniej Kanady.
Od strony bezpieczeństwa i organizacji pielgrzymce dowodził Jan Żurakowski, który razem ze swoją ekipą robią to profesjonalnie od samego początku historii tych pielgrzymek. Głównym celem pątniczej drogi jest Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland, gdzie w jednym z ołtarzy polowych umieszczony jest wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tym samym polscy pielgrzymi z Kanady dołączają do wielkiej rzeszy pielgrzymów w Polsce, którzy wędrują na Jasną Gorę, na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po przejściu 120 kilometrów z Toronto, w sobotę, 12 sierpnia, pielgrzymi dotarli do Midland. Mimo zmęczenia i deszczowej pogody, wieczorem odprawili jeszcze nabożeństwo fatimskie z procesją ze świecami. Piesza Pielgrzymka Polonii Kanadyjskiej do Midland to jedna z ważniejszych form duchowej integracji środowisk polonijnych w Kandzie, a jednocześnie czas wielkiej modlitwy za Kościół i Polskę.
Dużą część pątników stanowili młodzi ludzie, dla których polska pielgrzymka po kanadyjskich drogach jest szczególnym czasem budowania nie tylko więzi z Panem Bogiem, ale również z Ojczyzną swojego pochodzenia – Polską.