Reklama

Niedziela Lubelska

Kazimierz Dolny. Wakacyjny obóz dla młodzieży polonijnej

KUL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dom Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu Dolnym na tydzień stał się miejscem spotkania i warsztatów dla 25-osobowej grupy młodych Polaków z USA, Anglii, Niemiec, Francji i Włoch. – Warto pamiętać o zakorzenieniu w polskiej kulturze, relacji wobec rodaków oraz wzajemności – te trzy pojęcia są ważne dla narodowej tożsamości – przypomniał młodzieży rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Obóz Lato z KUL 2023 zorganizowało Centrum Polonijne KUL i Fundacja Rozwoju KUL. Wakacyjna inicjatywa KUL po raz kolejny dała młodzieży z polonijnych społeczności szansę na zanurzenie w kulturze, języku i historii Polski, a jednocześnie jest okazją do nawiązywania międzynarodowych relacji i budowy trwałych przyjaźni między polonijnymi rówieśnikami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Lista obozowych atrakcji jest niezwykle zróżnicowana. Szczególny akcent organizatorzy położyli w tym roku na kształtowanie i podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej młodzieży przede wszystkim poprzez nauczanie języka polskiego i w języku polskim. Dlatego program obozu obfituje w m.in. warsztaty językowe, historyczne i filmowe, które wzbogacają wiedzę uczestników na temat polskiej kultury, historii i języka. Oprócz tego, w programie znajdują się wycieczki, gry i zabawy językowe, w których młodzież chętnie uczestniczy.

Młodzież w Kazimierzu Dolnym odwiedził rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, który przypomniał słowa Władysława Reymonta – wybitnego polskiego pisarza, autora powieści „Chłopi”, za którą w 1924 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla. – „Kto Ojczyźnie służy, sobie służy i własną przyszłość buduje”. Parafrazując te słowa chciałbym podkreślić na dzisiejszym spotkaniu, że kto służy polskiej kulturze, kto posługuje się językiem polskim, sobie służy i rzeczywiście własną przyszłość buduje, nie tylko swoją, ale także osób, które są mu najbliższe sercu – mówił.

Rektor KUL zwrócił także uwagę na trzy pojęcia, fundamentalne dla narodowej tożsamości: zakorzenienie w polskiej kulturze, relacja wobec rodaków oraz wzajemność. – Wzajemność, ponieważ nie tylko ten obóz ubogaca was poprzez spotkania, warsztaty i wycieczki, ale także wy ubogacacie nas swoją osobowością i tradycją z tych krajów, z których pochodzicie – zaznaczył ks. prof. Mirosław Kalinowski, przypominając młodzieży również historię powołania KUL w Lublinie, gdy Polska odradzała się po 123 latach zaborów.

Reklama

– Bardzo podobały mi się zajęcia, na których dowiedziałem się więcej o miejscu pochodzenia mojej rodziny w Polsce – mówi Nikodem z Anglii. – Najfajniejsze jest to, że wszyscy tutaj mamy coś wspólnego z Polską i podczas zajęć możemy się dowiedzieć tak wielu nowych ciekawych rzeczy o Polsce. Z kolei Amina, również z Anglii, najbardziej ceni sobie możliwość rozmawiania po polsku. – Nie mam wielu okazji do mówienia po polsku, a tu mówimy cały czas i to jest super. Będąc tutaj widzę jak Polska jest piękna! Chcę tu wrócić, żeby odwiedzić też inne miejsca w naszym kraju – podkreśla.

Jednym z prowadzących warsztaty jest Joszko Broda – polski muzyk, multiinstrumentalista, producent muzyczny i kompozytor. Podczas zajęć wspólnie z dziećmi szuka ich korzeni i miejsc pochodzenia polskich przodków.

– Brałem udział w takich warsztatach jako dziecko u boku mojego taty przez ponad 40 lat i efekt jest zawsze taki sam: wszyscy, bez względu na wiek, odkrywają swoje pochodzenie, swoją tożsamość, wiedzą kim są. To jest kluczowe – podkreśla Joszko. – Tutaj, podczas warsztatów z dziećmi polonijnymi fenomenalne jest to, że podczas kilkuminutowej rozmowy, po postawieniu kilku konkretnych pytań, te dzieci – wspólnie z rodzicami, mogą odkryć kim są i skąd są. Takie zajęcia, warsztaty powinno się prowadzić nie tylko z Polonią, ale także z nami wszystkimi, mieszkającymi w naszym kraju. Świadomość tego pozostaje na zawsze – zapewnia Joszko.

Reklama

– Zainteresowanie Polonii było ogromne. Patrząc na liczbę zgłoszeń mogę powiedzieć, że chętnych było na kilka takich obozów – mówi dr Wojciech Wciseł, organizator obozu i zastępca dyrektora Centrum Polonijnego KUL. – Potrzeby, jakie zgłaszają rodzice dzieci polonijnych, są w zakresie nauki języka polskiego, historii i kultury polskiej, bardzo duże. Przynajmniej w jakimś stopniu, jako Centrum Polonijne KUL, będziemy starali się wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom podejmując nowe działania dla różnych grup i środowisk polonijnych – zapewnia dr Wciseł.

– Obóz organizujemy razem z Fundacją Rozwoju KUL, dzięki dofinansowaniu otrzymanemu od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w ramach konkursu: „Wspieranie dzieci i młodzieży polonijnej oraz polskiej mieszkającej poza granicami Polski 2023”. Nasz projekt, który uzyskał dofinansowanie, zatytułowany „KULtowa przygoda z językiem polskim” doskonale wpisuje się w działalność i misję Instytutu Rozwoju Języka Polskiego – powiedział Janusz Bień, dyrektor Centrum Polonijnego KUL.

Podziel się:

Oceń:

2023-08-18 09:20

Wybrane dla Ciebie

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie. Sąd odrzucił zażalenie

2024-05-23 09:56
Ks. Michał Olszewski

Archiwum parafii NSPJ w Bydgoszczy

Ks. Michał Olszewski

W środę Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy postanowienia sądu I Instancji o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec trójki podejrzanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości – wśród nich wobec ks. Michała Olszewskiego.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Wąwolnica. Zapraszamy na święto rodzin

2024-05-26 07:06
Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich

Paweł Wysoki

Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Bp Andrzej Przybylski: Pozwólmy się wybrać i prowadzić...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Pozwólmy się wybrać i prowadzić...

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Wiara

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania