Reklama

Niedziela Lubelska

Kazimierz Dolny. Wakacyjny obóz dla młodzieży polonijnej

KUL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dom Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu Dolnym na tydzień stał się miejscem spotkania i warsztatów dla 25-osobowej grupy młodych Polaków z USA, Anglii, Niemiec, Francji i Włoch. – Warto pamiętać o zakorzenieniu w polskiej kulturze, relacji wobec rodaków oraz wzajemności – te trzy pojęcia są ważne dla narodowej tożsamości – przypomniał młodzieży rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Obóz Lato z KUL 2023 zorganizowało Centrum Polonijne KUL i Fundacja Rozwoju KUL. Wakacyjna inicjatywa KUL po raz kolejny dała młodzieży z polonijnych społeczności szansę na zanurzenie w kulturze, języku i historii Polski, a jednocześnie jest okazją do nawiązywania międzynarodowych relacji i budowy trwałych przyjaźni między polonijnymi rówieśnikami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Lista obozowych atrakcji jest niezwykle zróżnicowana. Szczególny akcent organizatorzy położyli w tym roku na kształtowanie i podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej młodzieży przede wszystkim poprzez nauczanie języka polskiego i w języku polskim. Dlatego program obozu obfituje w m.in. warsztaty językowe, historyczne i filmowe, które wzbogacają wiedzę uczestników na temat polskiej kultury, historii i języka. Oprócz tego, w programie znajdują się wycieczki, gry i zabawy językowe, w których młodzież chętnie uczestniczy.

Reklama

Młodzież w Kazimierzu Dolnym odwiedził rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, który przypomniał słowa Władysława Reymonta – wybitnego polskiego pisarza, autora powieści „Chłopi”, za którą w 1924 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla. – „Kto Ojczyźnie służy, sobie służy i własną przyszłość buduje”. Parafrazując te słowa chciałbym podkreślić na dzisiejszym spotkaniu, że kto służy polskiej kulturze, kto posługuje się językiem polskim, sobie służy i rzeczywiście własną przyszłość buduje, nie tylko swoją, ale także osób, które są mu najbliższe sercu – mówił.

Rektor KUL zwrócił także uwagę na trzy pojęcia, fundamentalne dla narodowej tożsamości: zakorzenienie w polskiej kulturze, relacja wobec rodaków oraz wzajemność. – Wzajemność, ponieważ nie tylko ten obóz ubogaca was poprzez spotkania, warsztaty i wycieczki, ale także wy ubogacacie nas swoją osobowością i tradycją z tych krajów, z których pochodzicie – zaznaczył ks. prof. Mirosław Kalinowski, przypominając młodzieży również historię powołania KUL w Lublinie, gdy Polska odradzała się po 123 latach zaborów.

– Bardzo podobały mi się zajęcia, na których dowiedziałem się więcej o miejscu pochodzenia mojej rodziny w Polsce – mówi Nikodem z Anglii. – Najfajniejsze jest to, że wszyscy tutaj mamy coś wspólnego z Polską i podczas zajęć możemy się dowiedzieć tak wielu nowych ciekawych rzeczy o Polsce. Z kolei Amina, również z Anglii, najbardziej ceni sobie możliwość rozmawiania po polsku. – Nie mam wielu okazji do mówienia po polsku, a tu mówimy cały czas i to jest super. Będąc tutaj widzę jak Polska jest piękna! Chcę tu wrócić, żeby odwiedzić też inne miejsca w naszym kraju – podkreśla.

Jednym z prowadzących warsztaty jest Joszko Broda – polski muzyk, multiinstrumentalista, producent muzyczny i kompozytor. Podczas zajęć wspólnie z dziećmi szuka ich korzeni i miejsc pochodzenia polskich przodków.

Reklama

– Brałem udział w takich warsztatach jako dziecko u boku mojego taty przez ponad 40 lat i efekt jest zawsze taki sam: wszyscy, bez względu na wiek, odkrywają swoje pochodzenie, swoją tożsamość, wiedzą kim są. To jest kluczowe – podkreśla Joszko. – Tutaj, podczas warsztatów z dziećmi polonijnymi fenomenalne jest to, że podczas kilkuminutowej rozmowy, po postawieniu kilku konkretnych pytań, te dzieci – wspólnie z rodzicami, mogą odkryć kim są i skąd są. Takie zajęcia, warsztaty powinno się prowadzić nie tylko z Polonią, ale także z nami wszystkimi, mieszkającymi w naszym kraju. Świadomość tego pozostaje na zawsze – zapewnia Joszko.

– Zainteresowanie Polonii było ogromne. Patrząc na liczbę zgłoszeń mogę powiedzieć, że chętnych było na kilka takich obozów – mówi dr Wojciech Wciseł, organizator obozu i zastępca dyrektora Centrum Polonijnego KUL. – Potrzeby, jakie zgłaszają rodzice dzieci polonijnych, są w zakresie nauki języka polskiego, historii i kultury polskiej, bardzo duże. Przynajmniej w jakimś stopniu, jako Centrum Polonijne KUL, będziemy starali się wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom podejmując nowe działania dla różnych grup i środowisk polonijnych – zapewnia dr Wciseł.

– Obóz organizujemy razem z Fundacją Rozwoju KUL, dzięki dofinansowaniu otrzymanemu od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w ramach konkursu: „Wspieranie dzieci i młodzieży polonijnej oraz polskiej mieszkającej poza granicami Polski 2023”. Nasz projekt, który uzyskał dofinansowanie, zatytułowany „KULtowa przygoda z językiem polskim” doskonale wpisuje się w działalność i misję Instytutu Rozwoju Języka Polskiego – powiedział Janusz Bień, dyrektor Centrum Polonijnego KUL.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2023-08-18 09:20

Wybrane dla Ciebie

Biskup Kiciński: Jeśli nie ma wierności Bogu, nie ma wierności powołania i nie ma wierności misji

2025-02-09 15:32
Biskup Jacek Kiciński CMF

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński CMF

W centrum Wrocławia znajduje się wiele świątyń. Wśród nich jest i taka, która ma trzech patronów: św. Wacława, św. Stanisława i św. Dorotę. To właśnie w tej świątyni przy ul. Świdnickiej odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Doroty, której wspomnienie liturgiczne przypada na 6 lutego. Niedzielnej sumie odpustowej przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF.

Więcej ...

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

2025-02-05 21:25

Graziako

Doświadczony lekarz, autor książki "Śmierć nie istnieje", który uratował ponad 40 000 serc, wielokrotnie był świadkiem niewytłumaczalnych uzdrowień, a nawet spektakularnych wskrzeszeń. Brzmi niewiarygodnie?

Więcej ...

Pogrzeb dzieci nienarodzonych i martwo urodzonych

2025-02-09 23:24

archiwum organizatorów

Każde z tych dzieci zasługuje na godny pochówek – przekonują organizatorzy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Uczniowie w dzisiejszej Ewangelii zachwycili się Jezusem

Wiara

Uczniowie w dzisiejszej Ewangelii zachwycili się Jezusem

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Ze świętą do dentysty...

Niedziela Przemyska

Ze świętą do dentysty...

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy