Stanowisko
UE potępia prześladowania religijne chrześcijan
Reklama
Podczas obrad Komitetu Ministrów Spraw Zagranicznych UE 21 lutego br. został ogłoszony komunikat, w którym szefowie dyplomacji 27 państw członkowskich wyrazili poważne zaniepokojenie, gdyż „żaden region świata nie jest wolny od plagi nietolerancji religijnej”. Ministrowie UE potwierdzili jednocześnie przywiązanie do „promocji i ochrony wolności religijnej”. W wydanej deklaracji wyrażono ubolewanie z powodu nasilających się ataków religijnej nietolerancji i dyskryminacji, „czego przejawem były niedawne akty przemocy i zamachy terrorystyczne w różnych krajach przeciwko chrześcijanom w ich miejscach kultu, muzułmańskim pielgrzymom i innym grupom wyznaniowym”. Ministrowie zapewnili także, iż UE zaangażuje się we wspieranie walki z nietolerancją religijną na forach ONZ i będzie ten temat badać w ramach corocznych raportów o przestrzeganiu praw człowieka na świecie.
Zdaniem Konrada Szymańskiego, posła PiS do Parlamentu Europejskiego, po godnej ubolewania próbie przemilczenia prześladowania chrześcijan w konkluzjach poprzedniego spotkania w Brukseli ministrów spraw zagranicznych, Rada wydała wreszcie właściwe stanowisko w sprawie prześladowań chrześcijan na świecie. „Chrześcijanie tym razem nie zostali przemilczani pod dyktando krajów broniących laickiej poprawności politycznej, która w tym wypadku nie tylko osłabiała stanowisko Unii, ale narażała Radę na śmieszność - czytamy w oświadczeniu posła Konrada Szymańskiego. - Dziś jest czas na to, by UE umieściła wolność religijną w centrum swoich negocjacji handlowych, politycznych, dotyczących polityki rozwojowej i sąsiedzkiej”.
Przed ogłoszeniem komunikatu szefów dyplomacji 27 państw członkowskich UE Prezydium Episkopatu Polski zaapelowało do polskich delegatów, by na spotkaniu Rady Ministrów Unii Europejskiej przeciwstawili się atakom przemocy i dyskryminacji wobec chrześcijan.
Nowa Zelandia
Trzęsienie ziemi
W ciągu sześciu miesięcy już po raz drugi trzęsienie ziemi nawiedziło miasto Christchurch w Nowej Zelandii. Zginęło ponad 100 osób, a ponad 200 zostało uwięzionych pod gruzami. Znacznym zniszczeniom uległa większość budynków w mieście, zrujnowana jest również katedra anglikańska. Nie wiadomo jeszcze, czy licząca 150 lat świątynia będzie mogła być odbudowana. Premier Nowej Zelandii John Key oświadczył, że zburzenie katedry przez trzęsienie ziemi było „najczarniejszym dniem Nowej Zelandii”. Pracę ekip ratunkowych utrudniają trzęsienia wtórne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wielka Brytania
Jak ewangelizować muzułmanów?
W Wielkiej Brytanii ukazał się poradnik, który pokazuje chrześcijanom, jak, krok po kroku, ewangelizować muzułmanów. Jego autorem jest Nick Chatrath, brytyjski orientalista, a zarazem jeden z liderów wspólnoty chrześcijan ewangelicznych w Oksfordzie.
Choć istnieje wiele analogicznych pozycji tłumaczących, jak chrześcijan nawracać na islam, książka mówiąca o konwersji w przeciwnym kierunku należy do rzadkości.
W samym tytule („Reaching Muslims. A One-Stop Guide for Christians”) ani słowem nie wspomina się o nawracaniu, lecz jedynie o dotarciu do muzułmanów. Chatrath pokazuje bowiem przede wszystkim, jak nawiązać przyjazne relacje z muzułmanami, by otworzyć ich oczy na Jezusa, którego skądinąd już znają i kochają.
Ludzie
Dr Bernard Nathanson
Nawrócony aborcjonista, obrońca życia dr Bernard Nathanson zmarł 21 lutego br. w Nowym Jorku. Ten znany ginekolog, przez wiele lat zdeklarowany ateista, walczący na początku lat 70. ubiegłego wieku o legalizację aborcji w USA, od ponad 40 lat był przeciwnikiem zabijania nienarodzonych dzieci i czynnym działaczem pro-life. Dzięki nakręconemu przez niego dokumentowi pt. „Niemy krzyk”, w którym pokazał, jak naprawdę wygląda zabieg aborcji, wiele osób, w tym także lekarze, zmieniło swe poglądy nt. przerywania ciąży.
Inny jego film „Zaćmienie rozumowania”, przedstawiający wraz z drastycznymi szczegółami różne procedury aborcyjne, był nawet nominowany do Oscara. Nathanson napisał wiele książek, w których demaskował prawdziwe cele tzw. zwolenników wyboru i opisywał zasady funkcjonowania potężnego przemysłu aborcyjnego.
Ks. John McCloskey z Opus Dei, który był kierownikiem duchowym dr. Nathansona, podkreśla, że ten nawrócony aborcjonista pełnił rolę proroka życia. - Widział nadciągającą kulturę śmierci, wiedział też, że aborcja to jedynie czubek góry lodowej - podkreśla kapłan.
Cudzysłów
Obrona praw człowieka obejmuje również obronę wolności religijnej, to dla mnie oczywiste.
Laurent Wauquiez - francuski minister do spraw europejskich
Krótko
Korea Północna wykopała 800-metrowy tunel na poligonie Punggyeri w północnej prowincji Hamgyong. Zdaniem ekspertów, do próby jądrowej potrzebna jest głębokość 1 km, którą przy obecnym tempie Północ osiągnie na początku kwietnia - podało źródło w Seulu. Byłaby to trzecia próba jądrowa przeprowadzona przez reżim z Phenianu.
W Egipcie powołano rząd tymczasowy. Ministerialne stanowiska objęli częściowo dotychczas pełniący je politycy. Część foteli dostała się w ręce polityków opozycyjnych do poprzedniego prezydenta Hosni Mubaraka.
Władze Kuwejtu, przestraszone rewoltami w innych arabskich krajach, zapłaciły swoim obywatelom 10 mld dolarów za spokój. Podwyższono do 5 tys. dolarów pensje dla urzędników. Do marca 2012 r. rozdawana będzie także żywność.
Rosja zbroi się. Do 2020 r. planuje modernizację uzbrojenia na kwotę 600 mld euro.
Zachód nie powinien wprowadzać demokracji na Bliskim Wschodzie. Nic dobrego z tego nie wychodzi - mówił w Brukseli Władimir Putin.
Unia Europejska obawia się wielkiej fali imigrantów z ogarniętych chaosem krajów Afryki północnej. Najbardziej obawiają się Włosi, którzy nie radzą sobie z napływem osób z Tunezji, Egiptu i Libii.
W Izraelu odbyły się wspólne międzyresortowe konsultacje Polski i Izraela. Na czele polskiej delegacji stał premier Donald Tusk. We wspólnej deklaracji napisano, że obydwa rządy udzielają sobie jednoznacznego i obopólnego poparcia.
Polscy komandosi pojmali w Afganistanie trzech groźnych terrorystów. Wśród nich jest jeden z najbardziej poszukiwanych przywódców rebeliantów - Sana Mohammad.
Sąd w Londynie zezwolił na ekstradycję do Szwecji twórcy WikiLeaks Juliana Assange’a. Jego obrońcy zapowiadają apelację. Assange jest oskarżany o gwałt.
Brytyjska telewizja publiczna rozpoczęła zdjęcia do filmu o niedźwiedziu Wojtku, niezwykłym towarzyszu polskich żołnierzy, który, podobnie jak wielu członków II Korpusu gen. Andersa, zamieszkał po drugiej wojnie światowej w Wielkiej Brytanii.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.