Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Świadomość odpowiedzialności

Pogrzeb śp. Ireny Odrzywołek odbył się w 77. rocznicę rozbicia więzienia św. Michała

Mateusz Góra

Pogrzeb śp. Ireny Odrzywołek odbył się w 77. rocznicę rozbicia więzienia św. Michała

    Antykomunistyczna działaczka Irena Odrzywołek została pochowana na cmentarzu Rakowickim w Kwaterze Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963. Jej szczątki IPN odnalazł podczas prac ekshumacyjnych w Katowicach w 2019 roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Irena Odrzywołek była strażniczką w więzieniu św. Michała przy ul. Senackiej 3 w Krakowie. Tam komuniści przetrzymywali żołnierzy armii konspiracyjnej. Przy jej pomocy udało się z więzienia uwolnić 64. osadzonych. Irena Odrzywołek przemyciła do więzienia broń, która pomogła wydostać się skazanym.

    Mszy pogrzebowej w bazylice Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W homilii zaznaczył, że historia Polski i polskiego społeczeństwa zawsze była związana z dewizą „Bóg, honor, ojczyzna”. Podkreślił również niezwykłą odwagę żołnierzy Armii Krajowej i ich świadomość tego, czym ryzykowali wstąpieniem do konspiracyjnych szeregów. Przytoczył również słowa przysięgi żołnierskiej: „W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia. Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia”. – Świadomość szczególnej treści przysięgi sięgającej rdzenia polskiej historii, ale równocześnie świadomość że zdrada będzie pociągała za sobą najwyższą karę. Dramatyczna sytuacja, która sprawiała, że z tym wielkim poświęceniem Pokolenie Kolumbów było gotowe rzucić swoje życie na stos. Dla dobra Polski, jej wolności i dobrej przyszłości. Świętej pamięci Irena mogła, jak wielu ludzi wtedy, ulec złudzeniu, że niebawem zacznie się sprawiedliwość społeczna. Ale kiedy zobaczyła, że nowa władza więzi najbardziej szlachetnych synów i córki polskiej ziemi, złożyła przysięgę, by być wierną Bogu i ojczyźnie. Krótką, jednozdaniową: Przysięgam na mękę Zbawiciela, że tego, co tutaj usłyszę nikomu nie powiem – dodał metropolita.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zobacz zdjęcia: Świadomość odpowiedzialności

    Uroczystości pogrzebowe odbyły się 18 sierpnia, w 77. rocznicę rozbicia więzienia św. Michała. – Właśnie w rocznicę tego niezwykłego wydarzenia chcemy oddać jej cześć i pochować z najwyższym szacunkiem jej doczesne szczątki. Przypomnieć jej bohaterstwo. Potrzeba wielu takich świadków i wiele potrzeba naszej pamięci, wdzięczności i odwagi. Wiele odpowiedzialności, by pełną prawdę o najbardziej szlachetnych córkach i synach polskiej ziemi przekazywać współczesnym i przyszłym pokoleniom Polaków, którzy mogą cieszyć się wolnością także dzięki jej bohaterstwu i gotowości, by oddać życie za Rzeczpospolitą. By oddać je w imię Chrystusa i jego krzyża, z którym się łączyła składając swoją żołnierską przysięgę – podkreślał abp Jędraszewski.

    Po Mszy św. kondukt żałobny przeszedł na Cmentarz Rakowicki. Irena Odrzywołek przy udziale wojskowej asysty honorowej, spoczęła w Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963. Wcześniej jej szczątki spoczywały w bezimiennym grobie w Katowicach. – Dziękuję naszym przodkom, że w wielkim milczeniu zachowali pamięć o Irenie i w odpowiednim momencie została ona przekazana nam. Apeluję do wszystkich, żeby zachowali Irenę w pamięci dobrej i długiej, przekazując ją jako dobry przykład Polki, kobiety i patriotki, ale też po prostu zwykłej dziewczyny, która w tak młodych latach musiała podjąć tak trudną decyzję, która zakończyła jej młode życie – mówiła p. Maria Leś-Runicka, siostrzenica Ireny Odrzywołek.

    Działaczka pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po wyzwoleniu więzienia św. Michała Irena Odrzywołek musiała ukrywać się przed służbami bezpieczeństwa. Została jednak schwytana i poddana procesowi, a w jego wyniku skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 17 grudnia 1946 r. w Katowicach. Działaczka miała wtedy zaledwie 21 lat.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-08-18 22:09

Wybrane dla Ciebie

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2024-05-13 07:48
Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Dziś przypada 107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

Więcej ...

Łódź: Polsko – libańska przyjaźń

2024-05-14 15:20

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania