Reklama

Łódź 1987

Proboszcz świata w Łodzi

Jan Paweł II udziela I Komunii św. dzieciom z diecezji łódzkiej

Archiwum Kurii Biskupiej w Łodzi

Jan Paweł II udziela I Komunii św. dzieciom z diecezji łódzkiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 13 czerwca 1987 r., w ramach II Krajowego Kongresu Eucharystycznego, Łódź odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II. Było to największe wydarzenie w dziejach Kościoła łódzkiego, które wywarło niezatarte wrażenie na całej społeczności diecezji łódzkiej. „Niech mi wolno będzie wyrazić Waszej Świątobliwości naszą głęboką wdzięczność za umieszczenie na swoim pielgrzymim szlaku naszego włókniarskiego i akademickiego miasta, które od dziś będzie miało dumną odwagę uważać się za Łódź Piotrową”. Tymi słowami powitał Ojca Świętego Jana Pawła II ordynariusz łódzki bp Władysław Ziółek w imieniu wiernych zgromadzonych na lotnisku Lublinek, które było pierwszym etapem pielgrzymki i miejscem celebry Mszy św. Przemówienie Biskupa Łódzkiego było wielokrotnie przerywane oklaskami przez ponadmilionową rzeszę mieszkańców diecezji i gości z całej Polski zebranych na błoniach lotniska. Łódź w całej swej historii nie miała tak wielkiego zgromadzenia ludzi.
Kilkugodzinna wizyta Ojca Świętego była wyjątkowa także z jeszcze jednego powodu. Podczas Mszy św. odprawionej na płycie lotniska Lublinek 1556 dzieci z całej diecezji łódzkiej przystąpiło do I Komunii św. Wszystkie dzieci urodziły się w 1978 r., a więc wtedy, gdy Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat. Setka dziewcząt i chłopców przyjęła Komunię św. bezpośrednio z rąk Ojca Świętego. Po Eucharystii, jak przystało na proboszcza świata, Ojciec Święty w towarzystwie Ordynariusza Łódzkiego sfotografował się ze wszystkimi dziećmi i katechetami. Wydarzenie to wywołało żywiołowy entuzjazm wiernych, a zdjęcie dla wielu jest po dziś dzień niezapomnianą pamiątką. (Potem rodzice, chcąc odszukać swoje dziecko wśród morza główek na zdjęciu, wykupili w łódzkich sklepach wszystkie szkła powiększające).
Następnie Ojciec Święty spotkał się w łódzkiej katedrze z przedstawicielami świata nauki i kultury. Około 5 tys. przedstawicieli Łodzi akademickiej: naukowców, pedagogów, twórców kultury, lekarzy, inżynierów, prawników i młodzieży studenckiej wypełniło szczelnie katedrę św. Stanisława Kostki.
Ostatnim etapem wizyty w Łodzi było bezprecedensowe w historii spotkanie Ojca Świętego z łódzkimi włókniarkami na terenie dawnych zakładów bawełnianych Scheiblera i Grohmana, zwanych „Uniontex”, wówczas największego kombinatu włókienniczego w Polsce. W czasie tej wizyty w wyjątkowy sposób Jan Paweł II odniósł się do kobiet, zwłaszcza tych pracujących w fabrykach łódzkich, wskazując na niezwykłe posłannictwo kobiety jako istoty dającej życie, piastunki domowego ogniska i pierwszej chrześcijańskiej wychowawczyni młodego pokolenia.
Wieczorem Ojciec Święty opuścił „Łódź Piotrową”, udając się helikopterem do Warszawy. Historyczna wizyta dobiegła końca. Mimo lat, jakie upłynęły od tego wydarzenia, pozostawione przez Jana Pawła II przesłanie pozostaje aktualne i zobowiązujące. Nadal się w nie wczytujemy i czerpiemy z bogactwa jego ojcowskich wskazówek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Pierwsza zasada - nie panikuj!

2025-05-16 07:30

Mat.prasowy

Wyjątkowe przesłanie niesie nowy Ojciec Święty, papież Leon XIV. Jego słowa o potrzebie miłości i jedności w trudnych czasach, kiedy chrześcijanie są często wyśmiewani i prześladowani, mają szczególne znaczenie. Papież, czerpiąc inspirację z nauk św. Augustyna, przypomina, że Słowo Boże może być źródłem siły i nadziei. Jego pontyfikat zaczyna się w momencie, kiedy świat potrzebuje nowych rozwiązań i otuchy w obliczu wielu wyzwań.

Więcej ...

Święty od trudnych spraw

Arkadiusz Bednarczyk

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Papież: przez Maryję błagamy o dar pokoju

2025-05-18 12:37

Vatican Media

„Trwając w radości wiary i w komunii, nie możemy zapominać o braciach i siostrach, którzy cierpią z powodu wojen” – mówił Leon XIV przed modlitwą Regina Caeli. Było to zwieńczenie Mszy świętej inaugurującej pontyfikat nowego Papieża. Ojciec Święty wyraził wdzięczność oficjalnym delegacjom, przedstawicielom Kościołów i wspólnot oraz pielgrzymom przybyłym na uroczyste rozpoczęcie jego posługi Piotrowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...

Kościół

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Wiara

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Osobisty trener kardynała Prevosta:

Leon XIV

Osobisty trener kardynała Prevosta: "W siłowni nikt nie...

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

Leon XIV

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Wiadomości

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...