Jałmużna wielkopostna 2011
Solidarni z chorymi
Reklama
Z początkiem Wielkiego Postu rozpoczęła się ekumeniczna kampania społeczna Jałmużna Wielkopostna 2011. Do solidarności z tymi, którzy pomimo choroby i cierpienia chcą godnie żyć, zachęcają wspólnie Caritas Kościoła rzymskokatolickiego, Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia „Eleos” Kościoła prawosławnego oraz Diakonia Kościoła ewangelicko-reformowanego.
Okres Wielkiego Postu stanowi doskonałą okazję do wyrzeczeń. Dyrektor Caritas Polska ks. dr Marian Subocz, nawiązując do orędzia Benedykta XVI na Wielki Post, wskazuje, że „dla chrześcijanina post nie powoduje zamknięcia się, ale otwiera bardziej na Boga i na potrzeby ludzi, a także sprawia, że miłość do Boga staje się miłością do bliźniego”.
Każdego roku Caritas w Polsce rozprowadza ponad milion skarbonek, zachęcając do rezygnacji z czegoś, np. z pójścia do kina, i przeznaczenia tych pieniędzy na cele charytatywne. Tegoroczne hasło Jałmużny Wielkopostnej brzmi „Solidarni z chorymi”. Jednym z celów kampanii jest zwrócenie uwagi społecznej na problemy ludzi chorych i potrzebujących. Zebrane środki finansowe zostaną przekazane na wsparcie programu leczenia i rehabilitacji dzieci i dorosłych.
Caritas, oprócz włączenia się w akcję Jałmużna Wielkopostna, zachęca również do przekazania na cele charytatywne 1 proc. podatku dochodowego w rocznym zeznaniu podatkowym. W tym roku wpłaty z podatku Caritas Polska przeznaczy na wyposażenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego w całej Polsce.
Konferencja w Tarnowie
Czas bł. Karoliny
W Tarnowie 12 marca, pod hasłem: „Z przeszłości w przyszłość. Bł. Karolina godna pożałowania czy podziwu?”, odbyła się konferencja zorganizowana przez Wydział Duszpasterstwa Młodzieży z jego dyrektorem ks. Pawłem Górskim, KSM i sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, którym opiekuje się ks. Zbigniew Szostak. Prelegenci przekonywali młodych diecezji tarnowskiej, do których przede wszystkim była skierowana konferencja, że wydarzenie, które miało miejsce na początku ubiegłego stulecia, ma wpływ na współczesny świat, na mój świat i moje życie, że bł. Karolina pasuje do współczesności, że może inspirować, podpowiadać, prowadzić. Pytali wreszcie, co zrobić z darem, jakim jest ta młoda błogosławiona. Wśród różnorodnych form kultu związanych z patronką młodych Polaków prelegenci zwrócili uwagę na pomoc świadczoną w podtarnowskim sanktuarium ludziom po nagłej i przedwczesnej stracie bliskich.
- Nadszedł czas dla bł. Karoliny - wskazywał bp Wiesław Lechowicz. Z kolei ks. Zbigniew Kucharski, krajowy asystent KSM, zwrócił uwagę na to, że w ostatnich godzinach życia bł. Karolina zawiodła się na mężczyznach, a swoją śmiercią wydaje się wołać do mężczyzn w imieniu dziewcząt i kobiet: „Bądźcie mężczyznami! Chcemy mieć w was oparcie!”.
Konferencji towarzyszyła promocja albumu i wystawa o patronce KSM-u „Z przeszłości w przyszłość” Bogusława Świtały.
Karolina Jadczyk
Pod patronatem „Niedzieli”
„Polscy śpiewacy” - promocja
Jacek Chodorowski kocha operę, śpiewaków i wie o nich wszystko. Promocja książki jego autorstwa „Polscy śpiewacy”, wydanej pod patronatem „Niedzieli” przez Fundację Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ, odbyła się 13 marca na Zamku Królewskim w Warszawie. Sala była wypełniona po brzegi. Wśród gości obecne były m.in. takie sławy, jak: Zdzisława Donat, Wiesław Ochman, Kazimierz Pustelak czy Roman Węgrzyn. Towarzyszący promocji koncert był niezwykle udanym wydarzeniem artystycznym, zwłaszcza że wystąpili wspaniali wykonawcy, a wśród nich Ewa Iżykowska, Ryszard Wróblewski czy Alicja Węgorzewska. Nieco humoru wprowadził „Duet Kotów” Rossiniego w wykonaniu Wandy Bargiełowskiej-Bargiełło i Anny Kutkowskiej-Kass. Niespodzianką wieczoru był występ naszego wielkiego tenora Wiesława Ochmana, który jako „ponadplanowy” zakończył tę artystyczną galę.
Dominik Różański
Krótko
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wprowadzenie stanu wojennego w 1981 r. było sprzeczne z obowiązującym wówczas prawem.
Nie będzie „białej księgi” dokumentującej działania rządu w sprawie badania przyczyn katastrofy smoleńskiej. Wniosek posłów PiS nie zyskał akceptacji członków sejmowej komisji obrony narodowej.
Ewa Stankiewicz i Jan Pospieszalski nakręcili kontynuację filmu „Solidarni 2010”. Dokument „Krzyż” przedstawia wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w kolejnych miesiącach po katastrofie smoleńskiej.
Prezydium Sejmu odrzuciło kandydaturę posła Antoniego Macierewicza na przedstawiciela PiS w komisji ds. służb specjalnych.
Prezydenci Polski i Rosji spotkają się 11 kwietnia w Katyniu. Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew uczczą w ten sposób obchody 71. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Pogarszają się notowania rządu. Najgorsze oceny zbiera za politykę gospodarczą.
Internauci protestowali przeciw rządowym pomysłom filtrowania treści w Internecie oraz nakazowi rejestrowania w KRRiT internetowych serwisów audiowizualnych.
SLD chce zmian w kodeksie karnym. Sojusz proponuje, aby obraza uczuć religijnych nie była ścigana z urzędu.
Kazimierz Krajewski na łamach „Naszego Dziennika”, pisząc o „Złotych żniwach” Jana Tomasza Grossa, informuje, że „to sowieccy żołnierze, a nie polscy chłopi byli rzeczywistymi organizatorami rozkopywania, profanowania i ograbiania masowych mogił, w których spoczywały ofiary obozu zagłady w Treblince”.
Jest drogo, będzie jeszcze drożej. W maju znowu podrożeje paliwo, w związku ze zniknięciem ulg na biokomponenty używane do jego produkcji. Ceny wzrosną od 7 do 10 groszy na litrze. Niepokoi również rosnąca inflacja. W lutym wyniosła ona 3,6 proc.
Tomasz Królak, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, został tegorocznym laureatem Nagrody im. bp. Jana Chrapka „Ślad”, przyznawanej przez dziennikarzy dla dziennikarzy. Z kolei ks. Adam Boniecki, wieloletni redaktor „Tygodnika Powszechnego”, otrzymał Diamentowy „Ślad” - nagrodę przyznawaną co kilka lat za całokształt pracy dziennikarskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu