Reklama

O pielgrzymce do Wilna
24-27 sierpnia 2002

Pielgrzymka za Niemen

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeszcze w ostatnich dniach wakacji, tj. w dn. 24-27 sierpnia odbyła się autokarowa pielgrzymka z naszej diecezji do Wilna i Kowna. I tym razem, podobnie jak w maju, nie udało się skompletować pełnej grupy autokarowej, bo zapisało się tylko 21 osób, a były to: Doliński Bogdan z Grębkowa, Gorzała Marek z Radzikowa Kornicy, ks. Karpiński Benedykt z Domanowa, Klimaszewska Lidia z Sarnak, Kosiński Kazimierz ze Smorczewa, s. Kotumak Beata z Kalisza, Krygowski Lucy z USA, Marks Anna z Mielnika, Olszewski Bronisław z Rudy Śl., Płodowski Kamil z Łosic, Podgórska Irena i Zdzisława z Siemiatycz, Romańczuk Tadeusz z Mnia, Ruszkowska Barbara z córką Małgorzatą z Drohiczyna, Semeniuk Zofia z Ostromęczyna, Syga Andrzej z Domanowa, Szańkowski Stefan z Łosic, Tworkowska Barbara z Topczewa, Wasiak Tadeusz z Warszawy i Zawadzki Adam z Bielska Podlaskiego. Organizacji pielgrzymki podjął się ks. Zbigniew Rycak.
Tym razem trasa pielgrzymki w Polsce wiodła przez Suchowolę - rodzinną parafię ks. Jerzego Popiełuszki - kapana męczennika, gdzie znajduje się geometryczne centrum Europy i przez Studzieniczną k. Augustowa, gdzie bardzo serdecznie naszą grupę przyjął ks. Zygmunt Kopiczko - proboszcz i kustosz sanktuarium. W 1999 r. to maryjne sanktuarium nawiedził Ojciec Święty Jan Paweł II, a przypomina o tym pomnik stojący nad brzegiem jeziora. Natomiast na ziemi litewskiej szlak pielgrzymi wiódł przez Wilno, Troki i po raz pierwszy przez Kowno.
O swoich wrażeniach z Litwy tak pisze najmłodsza uczestniczka pielgrzymki Małgosia Ruszkowska:
Wilno to miasto urocze,
Nikogo chyba tym nie zaskoczę.
Zabytków ma dużo i duże,
Choćby Trzech Krzyży Wzgórze.
Wilno zamieszkują także nasi Rodacy.
Kto? Oczywiście - Polacy!
Pierwsze kroki po przyjeździe do Wilna skierowaliśmy do kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej. Znałam ją wcześniej - z Inwokacji Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Moje wyobrażenia o kaplicy ostrobramskiej były trochę inne, niż te, których doświadczyłam. Ostra Brama to mała ale piękna kaplica z obrazem Matki Bożej Miłosierdzia, wokół którego znajduje się mnóstwo wot dziękczynnych złożonych Matce Bożej za wysłuchane prośby i błagania. Wilno to miasto kościołów - pięknych, bogato zdobionych rzeźbami, malowidłami i freskami. Oprócz pięknych i odnowionych już świątyń są też kościoły zrujnowane, zaniedbane, które przez wiele lat służyły jako magazyny i składowiska chemikaliów. W obecnej chwili nieliczne z nich próbuje się remontować i odnawiać.
Wilno to miasto, z którym związany był Adam Mickiewicz. Na domach, w których mieszkał znajdują się tabliczki informacyjne, niestety - często tylko w języku litewskim. Na skwerku koło kościoła Bernardynów znajduje się pomnik Wieszcza.
Duże wrażenie zrobił na mnie cmentarz na Rossie. Położony jest on pięknie na wzgórzach. Spoczywa tam Serce Marszałka Piłsudskiego i prochy jego Matki. Na cmentarzu pochowanych jest wielu sławnych Polaków - poeta Władysław Syrokomla, historyk i profesor Uniwersytetu Wileńskiego Joachim Lelewel. Tutaj, na Rossie, podobnie jak i na cmentarzu antokolskim znajdują się mogiły polskich żołnierzy poległych w wojnie polsko-rosyjskiej w latach 1920-21.
W drodze powrotnej do Polski odwiedziliśmy Kowno i Troki. Dzięki dobrej organizacji i zgranej grupie te cztery dni na Litwie były bardzo udane. Dużo się dowiedziałam, zobaczyłam i zapamiętałam".
Dla uzupełnienia tej relacji warto dodać, że przez cały czas pielgrzymowania grupy towarzyszył nam przewodnik - Henryk Gejgał, przybliżając dokładnymi wyjaśnieniami historię nawiedzanych miejsc, oglądanych zabytków i losów mieszkających na Litwie Polaków.
I tym razem opuszczałem Wilno z wrażeniem, że jest ono coraz piękniejsze i bliżej Polski...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek - kompozytor, laureat Oscara

2024-05-21 12:48

PAP/Adam Warżawa

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor muzyki filmowej, laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela", twórca festiwalu Transatlantyk. Miał 71 lat. Informację podała Polska Fundacja Muzyczna.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Nowy krzyż misyjny w Bogatyni poświęcony!

2024-05-21 16:26

arch. parafii

20 maja bp pomocniczy Piotr wawrzynek poświęcił nowy krzyż misyjny w parafii św. Maksymiliana Kolbe w Bogatyni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...