Reklama

Kołaki Kościelne

90-lecie szkoły w Szczodruchach

Niedziela łomżyńska 46/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Bezmierny nasz dług wdzięczności" - pod takim hasłem 15 października br. obchodzono 90-lecie Szkoły Podstawowej w Szczodruchach. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.00 Mszą św., której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. kan. Walenty Gumowski - proboszcz parafii Kołaki Kościelne. W uroczystości udział wzięli: przedstawiciel Kuratorium Oświaty - wizytator Andrzej Szeligowski, wójt gminy Kołaki Kościelne Krzysztof Grodzki, przewodniczący Rady Gminy Kołaki Kościelne Ryszard Kołakowski, przedstawiciel ODR w Szepietowie Elżbieta Grunwald, jak też byli nauczyciele, którzy zostawili swój ślad w Szczodruchach - Sylwia Sikorska oraz Zofia i Edward Ciecierscy. Nie zawiedli także rodzice i mieszkańcy okolicy, którzy licznie przybyli na tę uroczystość. Podczas homilii Ksiądz Kanonik podkreślił szczególnie ważną i doniosłą rolę szkoły, kładąc nacisk na integralną współpracę domu, szkoły i Kościoła w wychowaniu młodego pokolenia.
Po zakończeniu Mszy św. głos zabrał dyrektor szkoły Krzysztof Wasiulewski, który przedstawił najważniejsze wydarzenia i ciekawostki związane z jej historią. Bardzo uroczyście brzmiały słowa: "W tym roku mija 90. rocznica powstania Szkoły Podstawowej w Szczodruchach. W 1912 r. w zaborze rosyjskim, Guberni Łomżyńskiej, zostaje założona w wiejskiej miejscowości Szczodruchy". Przypomniał rolę, jaką odgrywała szkoła w środowisku wiejskim. "Oprócz realizacji zadań statutowych szkoła była ośrodkiem życia kulturalnego wsi, organizatorem zebrań wiejskich, uroczystości dożynkowych, choinki szkolnej. Podejmowano czyny społeczne w środowisku nauczycielskim i młodzieży szkolnej. Ogłaszano wiele konkursów - wzorowego ucznia, czytelniczy, uczęszczania do szkoły, higieny osobistej". Dyrektor podkreślił zasługi i wkład pracy kierownictwa szkoły: "Szczególną rolę organizowania życia szkoły odgrywali kierownicy i dyrektorzy szkół. Często byli inicjatorami wielu czynów społecznych zmierzających do poprawy bazy szkolnej, np. w latach 1965-66 - powstał murowany pawilon szkolny o czterech izbach lekcyjnych, a w latach 1993-95 nowy budynek szkoły".
Następnie w imieniu Alicji Tomaszewskiej wizytator Andrzej Szeligowski odczytał list skierowany do społeczności szkolnej w Szczodruchach. Oto jego fragment: "Szkoła to wspólnota uczniów i nauczycieli, wspólnota, w której ci starsi dzielą się swą wiedzą i doświadczeniem z młodszymi.
Dobre wychowanie i wykształcenie jest szczególnie ważne obecnie, gdy zmiany na świecie zachodzą w szybkim tempie, a możliwości korzystania z dobrodziejstw i wiedzy są szerokie".
Najlepsze życzenia oraz podziękowania złożył także wszystkim byłym nauczycielom i obecnym pracownikom szkoły i uczniom Krzysztof Grodzki. Po pełnych ciepła słowach wszyscy wysłuchali części artystycznej przygotowanej pod kierunkiem Haliny Tymińskiej.
Pod adresem gości i nauczycieli padły słowa pełne szacunku i uznania. Dzieci wręczyły kwiaty i drobne pamiątki. Następnie wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli wystawę pod hasłem: Szkoła w fotografii oraz zwiedzili budynek szkolny.
Wspólny uroczysty obiad był zwieńczeniem uroczystości. Miła atmosfera sprzyjała wspomnieniom i refleksjom związanym ze szkołą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz. Miał 49 lat

2025-02-04 18:07
Ks. Jarosław Wypchło

Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Ks. Jarosław Wypchło

W wypadku samochodowym zginął ks. Jarosław Wypchło, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Domasznie (dekanat drzewicki). Do wypadku doszło w poniedziałek (3.02) w godzinach wieczornych w okolicach Przytyka - informuje diecezja radomska.

Więcej ...

Do stworzenia wizerunku człowieka z Całunu Turyńskiego potrzebna byłaby energia trzęsienia ziemi?

2025-02-04 20:30

Wikipedia (domena publiczna)

"Do stworzenia wizerunku człowieka z Całunu Turyńskiego potrzebna byłaby energia dużego trzęsienia ziemi?". Oto ono. 33 rok naszej ery. Epicentrum pod Jerozolimą, największy wstrząs w dniu ukrzyżowania, wstrząsy wtórne w dniu zmartwychwstania.

Więcej ...

Mowa nienawiści i druga strona medalu

2025-02-05 14:44

Red

Z nieskrywaną awersją obserwuję, jak język tzw. mowy nienawiści na szeroką skalę rozprzestrzenia się obecnie w mediach i innych sferach życia publicznego. W niespotykanej dotąd skali padają słowa pełne wulgaryzmów i pogardy, zarówno wobec żyjących, jak i wobec osób zmarłych, którym w cywilizacji chrześcijańskiej, ale też ludzkiej, należy się szczególny szacunek.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz....

Wiadomości

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz....

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Św. Agata, dziewica i męczennica

Św. Agata, dziewica i męczennica

Panie, również wiara jest Twoją łaską

Wiara

Panie, również wiara jest Twoją łaską

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy