Reklama

Katolicka edukacja

Poznawać Miłość Boga

Niedziela lubelska 46/2002

Pracownicy, uczniowie i absolwenci Katolickiego Żeńskiego Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Krochmalnej zebrali się w niewielkim kościele przy parafii św. Teresy. Obchody Dziesięciolecia szkoły 24 października 2002 r. rozpoczęli Mszą św., celebrowaną przez bp. Ryszarda Karpińskiego. "Będąc w szkole katolickiej powinniśmy robić wszystko, by poznawać miłość Boga ku nam" - zachęcał Ksiądz Biskup, który także jest absolwentem katolickiego liceum.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czas podsumowań

Dziesiąta rocznica, to dobry moment na podsumowanie efektów pracy. Dyrektor szkoły - Jadwiga Ostrowska, zaraz po powitaniu obecnych na uroczystości,nawiązała do okresu powstania liceum. Padły słowa wdzięczności osobom, które przyczyniły się do otwarcia szkoły. Szczególne podziękowania otrzymał proboszcz, ks. Stanisław Chomicz, który w 1992 r. udostępnił kilka pomieszczeń domu parafialnego przy parafii pw. św. Teresy katolickiemu liceum. Mury szkoły opuściło już ponad 70 absolwentów, pracowało wielu nauczycieli. Zasłużonym spośród nich Pani Dyrektor wręczyła dyplomy. Słowa uznania otrzymało także samo liceum. "Przekazuję gratulacje z okazji 10-lecia szkoły, która, mimo tego, że jest małą placówką przetrwałą przez lata - powiedział Mirosław Romańczuk - przedstawiciel Urzędu Miejskiego.

Spotkanie po latach

"Nic się nie zmieniłaś!", "Jak dobrze ciebie widzieć - witały się absolwentki LO przy ul. Krochmalnej. Wymieniały uściski, pozdrowienia, zdjęcia. Cieszyły się widokiem koleżanek i nauczycieli. "Bardzo chętnie przyszłam na to spotkanie - mówiła pani Krystyna - nauczycielka fizyki w latach 1995-1998. "Dobrze mi się tutaj pracowało i mimo krótkiego czasu pracy bardzo zżyłam się z tą szkołą" - kontynuowała. Związek z katolickim liceum wyrażały także jego obecne uczennice. "Za 10 lat chętnie przyjdę na zjazd, by spotkać nauczycieli i koleżanki" - zapewniała Kasia z klasy maturalnej. "W szkole było przytulnie. Spokojnie było można porozmawiać z nauczycielami - powiedziała Basia, absolwentka z 2002 r. "Mała liczba osób w klasach daje lepsze efekty" - dodała Kamila, jej koleżanka. "Mile wspominam naukę w liceum. Dzięki indywidualnemu stosunkowi do każdej z nas, mogłyśmy się dużo więcej nauczyć niż w innych szkołach" - mówiła Kasia, absolwentka z 1997 r., obecnie studentka pedagogiki na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Uczestniczący w obchodach 10-lecia szkoły mieli okazję obejrzeć wystawę prac plastycznych Kasi Ciozdy, uczennicy klasy IV. Wcześniej prace Kasi "gościły" w Osiedlowym Domu Kultury przy ul. Krańcowej. Po obejrzeniu wystawy goście częstowali się pysznym tortem, bo tego, jak to na urodzinach, nie zabrakło. Mnie pozostaje więc życzyć "Jubilatce" kolejnych równie udanych rocznic!
Katolickie Żeńskie Liceum Ogólnokształcące zostało założone w 1992 r. z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Oświatowego im. św. Teresy. Od roku szkolnego 2001/2002 podjęto w nim również edukację gimnazjalistek. Szkoła, której pierwotna nazwa brzmiała Katolickie Żeńskie Liceum Społeczne, od początku swego istnienia mieści się w domu Parafii św. Teresy w Lublinie przy ulicy Krochmalnej. Ideą założycieli było, aby liceum kształciło młode dziewczęta w oparciu o światopogląd katolicki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...

„Ja Jestem” – uwielbienie Boga modlitwą i pieśnią

2024-05-21 13:55

Marian Florek

30 maja, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, o godz. 19.30 na placu Caritas przy ul. Ogrodowej 28 w Częstochowie odbędzie się koncert uwielbienia Boga modlitwą i pieśnią „Ja Jestem”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj