Reklama

Kościół

Legat papieski kard. Duka koronuje obraz Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach

Archidiecezja Poznańska

W sobotę, 9 września, odbędzie się koronacja obrazu Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach w archidiecezji poznańskiej. Uroczystościom będzie przewodniczył legat papieski kard. Dominik Duka. Korony, którymi będzie przyozdobiony wizerunek Maryi, pobłogosławił papież Franciszek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Uroczystości koronacyjne rozpoczną się mszą św. przy sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach o godzinie 11.00, której będzie przewodniczył i wygłosi słowo Boże legat Ojca Świętego Franciszka, Jego Eminencja ks. Kardynał Dominik Duka OP, emerytowany metropolita praski i prymas Czech" - przekazało w komunikacie biuro prasowe Episkopatu Polski.

"Mamy przekonanie, że ukoronowanie papieskimi koronami wizerunku Maryi wyrazi naszą wdzięczność Panu Bogu za dar i obecność w naszym życiu Najświętszej Maryi Panny oraz wpłynie na dalszy rozwój kultu i pobożności maryjnej w Archidiecezji Poznańskiej" - zaznaczył abp Stanisław Gądecki w słowie przed koronacją.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W liście pasterskim, metropolita poznański zaznaczył, że "gdy nazywamy Maryję +Uzdrowieniem Chorych+, tym samym wyrażamy naszą wiarę w Jej opiekę nad chorymi i cierpiącymi". "Równocześnie wyznajemy naszą wiarę w to, że Jej modlitwa do miłosiernego Boga może uprościć chorym łaskę uzdrowienia na duszy i ciele" - wskazał duchowny.

Zwrócił uwagę, że historycznie udokumentowany kult Matki Bożej w Smolicach sięga drugiej połowy XVII wieku. "Same początki tego kultu są jednak dużo wcześniejsze. Według tradycji, benedyktyni lubińscy, którzy erygowali kościół smolicki, już pod koniec XIV wieku umieścili ten obraz w ołtarzu głównym" - wskazał hierarcha.

Reklama

Metropolita poznański zauważył, że ruch pielgrzymkowy do Smolic odnowił się po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., a następnie po II wojnie światowej. "Wierni przez wizerunkiem Matki Najświętszej dziękowali Bogu za ocalenie z zawieruchy wojennej oraz modlili się w intencji bliskich, krewnych, przyjaciół i sąsiadów pomordowanych" - przypomniał abp Gądecki.

W związku z uroczystościami, archidiecezja poznańska, wraz ze Spółką Koleje Wielkopolskie, przygotowała specjalny pociąg na uroczystość koronacji wizerunku Matki Bożej. Wyjedzie on ze stacji Poznań Główny i przez stacje w Czempiniu, w Kościanie i Lesznie dojedzie do Kobylin. "Przejazd na koronację i powrót są bezpłatne" - czytamy w komunikacie.

Rozkład jazdy pociągów zawiera informację o dwóch pociągach – jeśli jeden skład wypełni się pasażerami, wówczas, po 10 minutach, odjedzie z dworca w Poznaniu drugi pociąg. Z Kobylina pielgrzymi zostaną przewiezieni autobusami do Smolic (ok. 4,5 km).

We Mszy św. weźmie udział Poznański Chór Katedralny pod. dyr. ks. Szymona Bajona. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

Podziel się:

Oceń:

2023-09-08 07:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Buk: koronacja wizerunku Matki Bożej Literackiej

episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki przewodniczył na Stadionie Miejskim w Buku koło Poznania uroczystościom koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Literackiej.

Więcej ...

Jan Paweł II był bardzo związany z Całunem Turyńskim

2025-04-02 08:48
Jan Paweł II

BP KEP

Jan Paweł II

Jan Paweł II, którego 20. rocznicę śmierci dziś upamiętniamy, mówił, że Całun jest zwierciadłem Ewangelii. Modlił się przed nim krótko przed wyborem na papieża – powiedziała w rozmowie z Polskifr.fr dr Anna Krogulska, świecka misjonarka, która odwiedza różne kraje i kontynenty, opowiadając o wierze na podstawie najważniejszej relikwii chrześcijaństwa

Więcej ...

Kard. Dziwisz: Kościół nadal zachowuje wzruszającą pamięć o pasterzu "z dalekiego kraju"

2025-04-02 15:53

Włodzimierz Rędzioch

„Kościół nadal zachowuje wzruszającą pamięć o pasterzu, który przybył do Rzymu "z dalekiego kraju", ale po długim pontyfikacie, na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa, stał się bliski milionom serc wiernych na całym świecie” - powiedział kard. Stanisław Dziwisz na początku Mszy św. w Bazylice św. Piotra w 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Metropolita krakowski senior i osobisty sekretarz Papieża Polaka do 2 kwietnia 2005 r. podziękował wszystkim zgromadzonym za obecność na Eucharystii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Kościół

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...