Reklama

I Polski Kongres Mertonowski

Merton czyli zakonnik i pisarz

Niedziela lubelska 46/2002

Dziennikarz, który został zakonnikiem. Pisarz, który prawdziwego wyzwolenia talentu literackiego doznał dopiero za murami klasztornymi. Filozof, który odnosił się do Boga, zarówno gdy mówił o ludzkiej potrzebie miłości, o problemach cywilizacyjnych czy o urodzie ziemi porosłej trawą. Thomas Merton, amerykański trapista, do którego klasztornego domu w Gethsemani w USA przyjeżdżali wybitni przedstawiciele świata chrześcijańskiego oraz innych wyznań.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia życia przed...

Zanim wstąpił do klasztoru, ukończył studia uniwersyteckie w Cambridge i Columbia University. Był człowiekiem kochającym swobodę i aktywność. Zdawał sobie sprawę, że ma w sobie "kawał pisarza". Jednak "w cywilu" jego powieści były odrzucane przez wydawnictwa. Był globtroterem. Ale myśl o wstąpieniu do klasztoru trapistów towarzyszyła mu latami. Nim wybrał kontemplacyjną ciszę i milczenie tego zakonu, zastanawiał się nad wstąpieniem do franciszkanów. Ostatecznie w czasie Adwentu w 1941 r. jako młody człowiek zadzwonił do bramy klasztornej Gethsemani.

Zamiast przebiegłości

Stał się głośnym i znakomitym autorem kilkudziesięciu książek. Są one wciąż świadectwem głębokiego zaangażowania w problematykę naszych czasów. I przypomnieniem, że: "istnieje Byt nadrzędny, któremu wszystko inne jest przyporządkowane w rozumny i moralny sposób, nadający spoistość, znaczenie i cel egzystencji ludzkiej" - pisał Zygmunt Ławrynowicz w przedmowie do wydanej w 1994 r. w Polsce książki Tomasa Mertona Zapiski współwinnego widza. Merton tym, którzy upatrują celu życia w urządzaniu się i gromadzeniu dóbr materialnych dzięki sile i przebiegłości, przeciwstawiał sposób życia polegający na stopniowym wznoszeniu się ku Prawdzie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zakonnik w centrum świata

Tę ideę zawiera w sobie jego słynna książka Siedmiopiętrowa Góra. Ale Merton od wstąpienia do klasztoru do śmierci w Bangkoku w 1968 r. napisał wiele książek. Przede wszystkim o tematyce religijnej, filozoficznej. Traktowały one o życiu zakonnym i kryzysie współczesnej cywilizacji. Pisał wiec o bombie atomowej, zastanawiał się i analizował przyczyny jej użycia, ale jednocześnie zajmował się poetyką biblijnych Psalmów. Wszystkie zresztą poruszane przez niego treści, ich echo można odnaleźć właśnie w Zapiskach współwinnego widza, składających się z dłuższych czy krótszych refleksji powstających pod wpływem chwili i zapisywanych przez niego w rozmaitych okresach życia.

Reklama

Czasem odwaga, czasem sarkazm

Cechą jego pisarstwa, jak zauważa Z. Ławrynowicz, jest przeplatanie się wątków monastyczno-religijnych i świeckich. Można je odnaleźć w przetłumaczonych na język polski pozycjach jak Posiew kontemplacji, Znak Jonasza. Próby interpretacji poezji biblijnej odnajdujemy w Bread in the Wilderness, z kolei fascynację św. Janem od Krzyża w Ascent to the Truth.
Cechą jego pisarstwa była odwaga w formułowaniu sądów, umiejętność demaskowania tego, co jest tylko pozornie cnotą, a przy tym poczucie humoru, także ironia i nieraz sarkazm. Merton bowiem z oddalenia w klasztorze przeżywał głęboko kalectwo duchowe współczesności. Widział też to, co zawstydzające w społeczeństwie chrześcijańskim, gdy jego członkowie zapominają o miłości bliźniego.

Dialog międzyreligijny

Naturalnym zainteresowaniem Mertona była religia, kultura i filozofia chrześcijańska. Nie stronił jednak od kontaktu z mnichami buddyjskimi czy wyznawcami islamu. Interesował się także wschodnim chrześcijaństwem. Poza tym czytał żydowską literaturę mistyczną. Znany jest fakt, że już w latach 50. zapraszał do Gethsemani rabinów. Uważał m.in., że bez próby wejścia w mentalność wyznawców judaizmu trudno naprawdę zrozumieć pisma Starego Testamentu, w tym szczególnie Psalmów. Był więc - można by powiedzieć - przedstawicielem intelektualnego ekumenizmu.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Więcej ...

Matko Śnieżno-Różańcowa, módl się za nami...

2024-05-20 20:50

Karol Porwich/Niedziela

W czasie pierwszej wojny światowej kult Matki Bożej stał się szczególnie żywy. Rozpoczęto starania o koronację cudownego wizerunku.

Więcej ...

Reprezentant Chorwacji na konkurs Eurowizji: Bóg stał się dla mnie żywą osobą

2024-05-21 14:26
Baby Lasagna (2024)

Wikipedia.org

Baby Lasagna (2024)

Bóg stał się dla mnie żywą osobą - tak o swoim nawróceniu mówi reprezentant Chorwacji na tegoroczny konkurs Eurowizji. 25-letni Marko Purišić, występujący pod pseudonimem Baby Lasagna, zajął na nim drugie miejsce piosenką „Rim Tim Tagi Dim”, opowiadającej o młodym człowieku wyjeżdżającym ze wsi do miasta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj